Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

19 Ocak 2016
font boyutu küçülsün büyüsünİsrail'in 'kırmızı çizgisi' aşılırsa..?


İsrail-Rusya ilişkilerinde dönüm noktası!
İsrail'in 'kırmızı çizgisi' aşılırsa..?

İsrail-Rusya ilişkileri Rusya Devlet Başkanı Putin'in başa geldiği günden beri ciddi yol katetti. İsrail'i ziyaret eden ilk Rus Devlet Başkanı olan Putin döneminde Rusya-İran ilişkileri haricinde Tel Aviv ile Kremlin arasında bugüne dek ciddi krize yol açabilecek pek konu olmadı. Ancak Rusya'nın Suriye'de aktif olarak operasyonlara başlamasından sonra iki ülke arasındaki ilişki de renk değiştirmeye başladı.

İsrail açısından Rusya'nın Suriye'de Esad karşıtı muhaliflere düzenlediği operasyonlar hiçbir problem teşkil etmiyor, tam tersine muhaliflerin barındırdığı İslamcı grupların Rus uçakları tarafından vurulması, Tel Aviv açısından son derece memnun edici. Ancak Rus askeri varlığının İsrail'i rahatsız eden bir yanı var. O da Suriye'deki kriz yüzünden Hizbullah'ın Ruslar tarafından silahlandırılma olasılığı. Japan Times gazetesinin "bir rapora dayandırdığı" haberinde, Rusya Hizbullah'ı Suriye ordusuna kıyasla daha etkili gördüğü için ona silah yardımı yapmaya başlamış. Raporun doğruluğu bilinmiyor ancak söz konusu iddialar doğruysa İsrail açısından bir 'kırmızı çizgi' ihlali söz konusu. Daha önce Suriye topraklarında Hizbullah konvoylarına hava saldırıları düzenlediği bilinen İsrail açısından böyle bir ihtimal son derece sıkıntılı sonuçlar doğurabilir keza şu anda Suriye topraklarında bulunan gelişmiş S-400 füze savunma sistemi, İsrail jetlerinin eskisi gibi kolayca Suriye topraklarında operayon düzenlemesi önünde büyük engel teşkil etmekte.

Aynı şekilde İran'ın S-300 füzele savunma sistemine yakın zamanda kavuşacak olması da İsrail-Rusya ilişkilerinde bir başka "tatsızlık" veren unsur. Hele ki İran ambargolarının kalkmasıyla birlikte Tahran'ın etkisinin daha fazla hissedildiği, Rusya'nın İran ve Irak'la yakınlaştığı bu dönemde, İsrail-Rusya ilişkilerinin eskisi gibi sorunsuz gitmesi pek mümkün gözükmüyor. Her ne kadar İsrail Savunma Bakanı, Kasım 2015'de bir Rus savaş uçağının İsrail hava sahasını ihlal etmesi konusunda Biz Ruslara, Ruslar da bizim Suriye’deki operasyonlarımıza müdahale etmiyor. Netanyahu ile Putin Moskova’da görüştükten sonra havada ihtilaf çıkmaması için anlaşmaya varılmıştı zaten” demiş olsa da, o sözlerden bir hafta sonra şu haberin Rus resmi haber ajansında yayınlanmış olması, nasıl desek, "manidar" oluyor.

"İsrail, Rusya'nın S-400’lerine karşı Yunanistan'da tatbikat yaptı"

Dugin'in İran, mehdiyet ve İsrail ile ilgili kurduğu cümlelerin sırrı, kimbilir belki bu yeni vaziyetle ilişkilidir. 

www.iyibilgi.com  özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

29.313 ms