Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

01 Şubat 2016
font boyutu küçülsün büyüsünSuni neslin kapısı aralandı


Genleri ile oynanmış çocuklar...
Suni neslin kapısı aralandıFrancis Crick Enstütüsü'nden Dr. Kathy Niakan liderliğindeki bir grup İngiliz genetikçi, Eylül ayında insan genetiğiyle oynamak için başvuru yapmıştı. Ekibin, "gen düzenleme" adı verilen bir yöntemle, insan embriyosunun erken dönemlerinde bazı genleri devre dışı bırakmayı amaçladığı belirtilmiş, olur da izin verilirse, bir hafta boyunca embriyoları gözleneceği ve daha sonra yok edileceği açıklanmıştı.

"Bu şekilde, bir döllenmiş yumurtanın sağlıklı bir embriyoya dönüşümündeki karmaşık genetik süreçlerin aydınlatılması planlanıyor. Bilim insanları bu çalışma sayesinde düşük ya da sakat doğma gibi sorunların önüne geçebilmeyi umuyor." Ayrıca kısırlık gibi sorunların da önüne geçilmesi planlanıyor.

BBC'nin haberine göre söz konusu izin Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) adlı kurum tarafından verilmiş. Niakan ve ekibi insan embriyosu üzerinde araştırma yapabilecek. Önümüzdeki bir kaç ay içerisinde çalışmalara başlanabilecek. Peki araştırmanın "belirtilen faydaları" yanında başka ne gibi sonuçları olabilir?

En basit haliyle anlatırsak, doğum öncesi çocuğunuzun hangi özelliklere sahip olabileceğine karışabileceksiniz. Sadece negatif (engelliliğe yol açan durumlar) parçalar ayıklanmayacak, pozitif (yüksek zeka? atletik yapı? göz rengi? ten rengi?) şeyler de "eklenebilecek". Yani gelecekte çocuğunuzun özelliklerini siz seçebileceksiniz. Önünüze bir tarife konacak, "yüksek zeka...5000 tl" gibi siz istediğinizi seçeceksiniz. Bir bilgisayar programından 20 yaşında çocuğunuzun nasıl görüneceğini görerek, çocuğunuzu "seçeceksiniz".

Bunun daha da ilerisi kadın bedeni dışında doğum ortamlarına götürecek, bizleri. Özel "kozalarda" doğacak, genetiği önceden oynanmış çocuklar.

www.iyibilgi.com özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

12.045 ms