Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

03 Şubat 2016
font boyutu küçülsün büyüsünŞekere karşı savaş!


Temiz su kaynakları neden önemli?
Şekere karşı savaş!

Geçtiğimiz ay Prof. Dr. Osman Müftüoğlu "Yiyip içtiklerimizde gereğinden fazla şeker var. Özellikle “içecekler” çok ama çok problemli." diyerek "Şekerle savaş ne zaman başlayacak?" diye sormuştu. Müftüoğlu'nun bahsettiği mücadelenin ne kadar ciddi sonuçlar doğurabileceğini görmek için Meksika'ya bakmak yeterli.BBC'nin yaptığı bir habere göre, Meksikalılar dünyada en fazla şekerli içecek tüketen toplum olarak tespit edilmiş. Kişi başına ortalama yıllık 163 litre şekerli içecek düştüğü hesaplanmış. Dolayısıyla Meskiksa'da bu tarz bir tüketimden kaynaklanan şeker hastalıkları (özellikle de tip 2 diabet) yılda 70.000 kişinin canını alır hale gelmiş. Şeker yüzünden yaşanan ölümlerin artışını engelleyebilmek için Meksika'da hükümet şekerli içecek ve abur cubur olarak nitelenen şekerlemelere özel bir vergi getirmiş. Şekerli içeceklerde litre başına yüzde on ve yüksek kalorili yemeklerde yüzde sekizlik bir vergi tanımlanmış. Vergi sonrası şekerli içecek tüketiminde yüzde 12'lik bir düşüş yaşandığı tespit edilmiş.

Ancak meselenin bir de sosyolojik ve ekonomik sebeplerini de göz ardı etmemek gerekiyor. Meksika'da temiz su kaynakları kıtlığı yüzünden bir litre şekerli içecek, bir litre sudan çok daha ucuz durumda. Kimi köylerde insanların bebeklerini susuzluktan kola benzeri içeceklerle beslediği rapor edilmiş. Dolayısıyla çevresel faktörler, sürekli yok olan temiz su havzaları yerini, krizi kara çevirmeyi amaç edinmiş şirketlere bırakmakta. Türkiye gibi temiz su kaynakları nispeten iyi olan (ki aslında yeterli değil) yerlerde de su kaynaklarının özelleştirilmesi sorunu tezahür ediyor.

www.iyibilgi.com özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 2 = 


Oku Yorum


 • EVVEEEETTT işte bu! 

  Daha bugün , gün içinde , içimde " Neden şekere hayır gösterileri yapılmaz ; Şeker ama toksik bir gıda ; diye gösteri yapılmaz ; ayrıca NaCl ye neden tuz deyip yedirilmek istenir ; halbuki Tuz içinde 200 yakın mineral , molekül , element mevcuttur ; NaCl de ise sadece NaCl molekülü vardır ve toksiktir.. " diye , sağlık talep edilmez !..
  " Besinin ilacın olsun , ilacın besinin olsun "
  Sağlık Olsun
  x / 03 Şubat 2016 18:07
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

30.763 ms