Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

08 Şubat 2016
font boyutu küçülsün büyüsün'Yapay Güneş'e bir adım daha!


Enerji iktidarı savaşlarında yeni cephe...
'Yapay Güneş'e bir adım daha!Çinli bilim insanlarının dünya üzerinde "yapay güneş" oluşturmaya bir adım daha yaklaştıkları bildirildi.

Deney ekibi, Geçtiğimiz hafta Hefei kentindeki Fizik Bilimi Enstitüsünde gerçekleştirilen deneyde, füzyon reaktöründe çok güçlü manyetik alan içerisinde bulunan hidrojen gazını 50 milyon derece sıcaklıkta 102 saniye boyunca tutmayı başardı.

Şimdiye kadarki deneylerde bu alanda öncü rolü oynayan Almanya, 80 milyon derece sıcaklığı bir saniyenin altında bir sürede tutmayı başarmıştı. Çin'de kırılan söz konusu 102 saniyelik rekor ise, füzyon reaktörlerinin işlerliği konusunda önemli bir adım sayılıyor.

Çin, dünyadaki en büyük enerji tüketicisi ülkelerden biri olarak "yapay güneş" ile uğraşadursun, öte yandan Rusya ve Suudi Arabistan, Çin'e petrol ihracı konusunda büyük bir rekabet içerisine girmiş durumda.

2010 yılına kadar Çin'in ihraç ettiği ham petrol miktarında Suudiler yüzde 20'lik bir oranla üst sırada iken, Rusya yüzde 7'nin altında bir paya sahipti. 2015 Aralık itibari ile Ruslar Çin'e petrol ithalatı konusunda Suudiler'i yakalamış durumda. Riyad'ın bu konudan rahatsız olduğu söylenenler arasında. Ancak Rusya'nın bu "başarısında" en büyük pay, Rusya-Çin arasındaki dostluk veya ittifak değil, Moskova'nın Çin'den ödemeyi Yuan üzerinden kabul etmesinde yatıyor. Rusya'nın Çin'in enerji pazarında Suudiler kadar etkili olmasının yol açabileceği politik sonuçlar ise çok önemli. Birincisi, Suriye odaklı yaşanan Rusya-Suudi Arabistan kapışmasında petrol fiyatları üzerinden yürütülen kavganın gidişatı muhakkak etkilenecek.  İkincisi Rusya'nın Ortadoğu'daki politikalarında Çin'i etkileme kapasitesi artabilir, Suudilerin etkisi azalabilir. Rusya ve Çin'in ortadoğu da birlikte hareket etmesi ise bölge ülkeleri açısından önemli sonuçlar doğuracaktır.

Öte yandan Çin, herkesten önce "yapay güneşi" hayata geçirebilirse, sadece Ortadoğu'nun değik, tüm dünyanın kaderini etkileyecek.

www.iyibilgi.com özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 3 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

35.385 ms