Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

09 Şubat 2016
font boyutu küçülsün büyüsünYeni Dünya Savaşı'nın senaryosu hazır


Anahtar kelime: Darbe
Yeni Dünya Savaşı'nın senaryosu hazır

Dün yayınladığımız yazıda Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki petrol savaşı mevzusunda, Çin'e ham petrol satışında Rusya'nın Suudileri yakaladığını - hatta dönem dönem geçtiğini - yazmıştık. Konunun ekonomik boyutunun yanısıra politik yansımalarının son günlerdeki gelişmeler ışığında derinlemesine irdelenmesi gerekiyor.

Uluslararası ilişkiler konusunda duayen gazetecilerden biri olan Pepe Escobar, son köşe yazısında konuyu tam da bu noktadan yakalıyor. Escobar'a göre:

"Ufukta Rusya ve Suudi Arabistan arasında petrol fiyatları konusunda "büyük bir pazarlığın" gözükmemesinin sebebi, Yuan/petroldollar ihtilafıdında yatıyor. İkinci sebebi ise Rusya ve İran'ın bir petrol anlaşmasını kabul etmelerinin tek koşulu, Suudi Arabistan'ın Suriye'de siyasi bir anlaşmayı kabul etmesine bağlı.

Radarın altında yaklaşan çok daha ciddi bir başka durum var: Rusya/Çin temelli alternatif parasal sistemi.

Öte yandan, Savaşçı Prens Muhammed bin Salman, babası Kral Salman'a riayeten pratikte tahtta oturmaya devam ediyor. Riyad'da bir darbenin olacağına dair dedikodular ise devam ediyor. Burada anahtar, ABD'nin Muhammed bin Nayef'e vereceği desteğin boyutu. Washington'daki Evrenin Efendileri, tuhaf Savaşçı Prens'in babasının yerini almasına tahammül etmeyeceklerdir.

İşin temeline inersek, Suudi bir kaynağın özetlediği üzere 'Suudiler, bilmedikleri (yani Rusya) şeytanla iş yapmaktansa şimdilik, bildikleri şeytanın (yani ABD) yanında yer almaya devam edecekler'.  Bu durum pek tabii ki bir anda değişebilir, eğer Riyad bildiği şeytanın rejim değişikliği numarasına kalkışabileceğini düşünürse. O zaman da çok geç olacak.
"

Suudi Arabistan'daki yerel dengelere dikkat etmek gerekiyor. Bir süredir dillendirilen "darbe" dedikoduları, Suudi rejimi konusunda belirli bir algının üretilmesine yönelik. Ancak gene de rejime yönelik belirli hazırlıkların da yapıldığına işaret ediyor. Bunun dışında Suudilerin, Suriye'ye 150.000 askerden oluşan bir güçle müdahale edebileceğine yönelik çıkan haberler, Rus-İran-Suudi çekişmesinde yeni bir safhaya geçilebileceğini gösteriyor. Bir yandan 'İslam ordusu'nun kuruluşu, öte yandan Yemen'de artarak devam eden askeri operayonları ile Suudi askeri gücünün Ortadoğu'da daha geniş çaplı şekilde boy gösterebileceğine işaret ediyor.

Bu durumda yeni bir dünya savaşı senaryosunun da bir kenarda bekletildiğini görmek gerekiyor. Hanedana yapılacak 'darbe' beklentisi, boşuna dillendirilmiyor.

www.iyibilgi.com özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 4 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

30.476 ms