Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

10 Şubat 2016
font boyutu küçülsün büyüsün'ABD izin vermez' temenni mi? Yoksa...


Davet mi?
'ABD izin vermez' temenni mi? Yoksa...Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskovskiy Komsomolets gazetesine verdiği demeçte Türkiye'nin Suriye'de kara operasyonu düzenlemesinin mümkün olup olmadığı sorusuna  "Buna pek ihtimal vermiyorum" yanıtını verdi. Lavrov bunun nedenleri sorulunca da Türkiye'nin dahil olduğu ABD öncülüğündeki koalisyonun böyle 'yeterince iyi düşünülmemiş planlara' izin vermeyeceğini söyledi.

Lavrov'un bu sözlerinin bir temenni mi yoksa durum tespiti mi olduğunu anlamak mümkün değil. Ancak Rusya'nın topu direk ABD'ye paslamasında, Ankara ile Washington arasında yaşanana 'PYD gerginliğinin de rol oynayabileceği gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor. İki başkent arasında gerilim bu kadar gözle görülü iken, Ankara'nın egemen bir devlet olarak kendi kararlarını veremeyeceğini, ABD'nin buna izin vermeyeceğini söylemek, Türkiye-ABD ilişkilerini daha da germek amacı taşıyor olabilir. İkinci olarak da Ankara'nın 'gururu'na yönelik ters psikoloji çalışması ihtimali var.  'Yeterince iyi düşünülürse' ABD buna 'izin verebilir' mi, orası da ucu açık bırakılmış bir başka nokta.

Öte yandan Lavrov'un son zamanlarda sürekli pişirilen Suudi Arabistan'ın Suriye'ye müdahale edebileceği söylentilerini pas geçip, Suriye'ye askeri müdahale yapacak ülke olarak Türkiye'yi öne çıkarması da, ilginç. Neden Suudi Arabistan değil de Türkiye üzerine vurgu yapılmış, bu da yukarıdaki paragrafta açıkladığımız durum ile alakalı olabilir.

www.iyibilgi.com özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 1 = 


Oku Yorum


 • Yoksa orası ABD toprağı mı oldu. 

  Bölünmüşlüğü garanti SURİYE'nin alt kısmı RUSYA, sınırımıza komşu kısmı ise ABD güdümünde olduğunu belirtiyor. Top atışları aslında şu an ABD toprağına yapılıyor. ABD'nin susmalarına karşı, Rus bakan itiraf ediyor.
  yılmaz / 19 Şubat 2016 21:22
 • İzin? 

  Demek ki kendileri ABD'den izinliler!
  Mustafa GÖLTAŞI / 11 Şubat 2016 18:27
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

44.725 ms