Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

15 Şubat 2016
font boyutu küçülsün büyüsünDünyanın en güçlü çarpıştırıcısı...


Zülkarneyn Seddi yıkılacak mı?
Dünyanın en güçlü çarpıştırıcısı...

Geçtiğimiz hafta, ilk kez ünlü fizikçi Albert Einstein tarafından ortaya atılan 'Yerçekim Dalgaları'nın varlığının ispat edilmesinden sonra önemli bir haber ile karşı karşıyayız. Çin Halk Cumhuriyeti, Avrupa'da bulunan ve atomaltı (Tanrı parçacığı gibi) fizik modellerinin incelenmesinde kullanılan  Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın benzerini inşa etmeye karar verdi. Proje bittiği zaman, dünyadaki en büyük ve güçlü hızlandırıcı olacak.

China Daily gazetesinin haberine göre, 2020 ile 2025 arasında inşaasına başlanacak olan projenin, İsviçre-Fransa sınırında bulunan ve CERN'in kontrolünde işleyen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndan (LHC) kat be kat büyük olacağı iddia ediliyor.  LHC'nin 27 km uzunluğundaki çarpıştırıcısına kıyasla, Çin'in inşa edeceği Circular Electron Positron Collider (CEPC) 50 ile 100km arasında bir uzunluğa sahip olacağı öngörülüyor. Böylece CERN'in elde ettiği bulgulardan daha detaylı çalışmalar yapılabileceği söyleniyor.

Gazetenin konu hakkında görüş aldığı Nobel ödüllü bilim insanlarına göre proje ile birlikte Çin, "yüzlerce, hatta binlerce birinci sınıf bilim insanının Çin'e gelmesine sebep olacak"; "Çin, temel bilimlerin öncü alanında liderliğe yükselecek". 

Bu gelişme ile birlikte Çin'in "füzyon reaktörü" konusundaki atılımlarını birlikte okumak, anlamlı olacak. Çin, elinde bulundurduğu nadir mineral ve metaller ile birlikte yüksek teknoloji üretimi anlamında zaten rekabet tanımayan bir pozisyonda iken, şimdi bilim alanında da zirveye oynuyor.

www.iyibillgi.com  özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 4 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

12.681 ms