Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

17 Şubat 2016
font boyutu küçülsün büyüsün'Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti'


Ulusal Güvenliğe 2 Önemli Tehdit
'Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti'ABD ulusal istihbarat Başkanı James Clapper, geçtiğimiz hafta senatoda düzenlenen bir komite görüşmesinde, teknolojinin hem yerel hem küresel siyaset üzerindeki etkisi üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

Clapper'a göre yakın bir zamanda 'Nesnelerin İnterneti' olarak adlandırılan ve internete bağlanabilen mutfaktaki buzdolabından, arabanıza kadar geniş bir kategorideki eşyaların, devletler tarafından silah olarak kullanılabilecek.  Bulaşıcı hastalıklar, açlık, iklim değişiklikleri ve yapay zekadan sonra küresel istikrarsızlığa en büyük katkıyı yapacak şeylerden birinin, internete bağlı eşyaların casusluk aracı olarak kullanılacak olması, ABD istihbaratı açısından gelecekte önemli tehditlerden biri.

"Elektrik şebekesine dahil edilmiş kendi kendini kullanabilen araçlar ve ev eşyaları gibi akıllı cihazlar, üretkenliği arttırıyor, enerji tasarrufu sağlıyor ve angarya işlerimizi hallediyor. Ancak birçok güvenlik uzmanının gösterdiği üzere, bu yeni sistemler veri mahremiyetini ve hizmet sektörünün devamlılığını tehdit edebilir. Gelecekte, istihbarat servisleri 'Nesnelerin İnterneti'ni kullanarak gözetleme yapacak, yer belirleyecek, casus devşirme ve ağlara erişebilecek.

Öngörülemeyen istikrarsızlık yeni normal haline geldi ve bu durum bilinmeyen bir geleceğe kadar devam edecek. Zika virüsü, istikrarsız yönetimler, 60 milyon göçmen, aşırı hava durumu, iklim değişikliği, çevrenin zarar görmesi, yiyecek ve suya artan talep, kötü siyasi kararlar ve yetersiz altyapı bu istikrarsızlığa katkıda bulunacak. Ancak teknolojik buluşlar, hayatımız üzerinde çok daha büyük etkiye sahip olacaklar. Nesnelerin İnterneti, açıklarından yararlanılabilecek on milyarlarca yeni fiziksel nesneyi biribirine bağlıyor. Yapay Zeka, bilgisayarların otonom olarak veriler ve fiziksel sistemler hakkında karar verebilmesini ve potansiyel olarak istihdamın negatif etkilenmesine yol açacak."

İstihbaratçı olarak Clapper'ın bahsettiği açıklardan bizzat Amerikan istihbaratının faydalanacağını, tahmin edebiliyoruz. Ancak gene de vurguladığı noktaları akılda tutmak önemli. Özellikle de yapay zeka hakkında söyledikleri...

www.iyibilgi.com 

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

10.682 ms