Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

19 Şubat 2016
font boyutu küçülsün büyüsün'Patron biziz'


Moskova'nın Esad'ı azarlaması ne anlama geliyor?
'Patron biziz'Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi temsilcisi Vitaly Churkin Kommersant gazetesine verdiği demeçte, Suriye Devlet Başkanı Beşer Esad'ı geçen hafta yaptığı bir açıklamadan dolayı uyardı.

Esad, Münih'de geçtiğmiz hafta yapılan ve taraflar arasında ateşkes ilan edilen toplantı esnasında AFP ajansına yaptığı açıklamalarda Suriye'de rejimin kontrolünü kaybettiği tüm toprakları tekrar geri alacağına dair söz vermişti. Churcin, Esad'ın bu sözlerine istinaden Suriye liderinin gösterdiği duruşun "Rusya'nın diplomatik çabaları ile uyumlu olmadığını" söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Rusya bu krize hem siyasal hem diplomatik hem de askeri olarak çok ciddi yatırımlarda bulundu. Dolayısıyla Esad'ın buna karşılık vermesini bekliyoruz. Eğer Suriye bu krizde Rusya'nın liderliğini takip ederse, bundan onurlu bir şekilde çıkma şansları olur. Şahsi fikrime göre, eğer bu yoldan en ufak bir sapma olursa, çok zor bir durum ortaya çıkabilir. Eğer ateşkesi kabul etmez ve koşulsuz bir zafer için savaşmaya ihtiyaç duyarlarsa, o zaman bu çatışma çok uzun süre devam eder ki düşüncesi bile korkunç olur.

Churchin'in sözleri, krizin muhattabı olarak artık Rusya'nın öne çıktığının en büyük kanıtı. Esad'a verilen "haddini aşma, elindekinden de olursun" minvalindeki bu uyarının Suriye liderine olduğu kadar krize taraf olan diğer aktörlere de olduğu açık.

Öte yandan bu uyarının zamanlaması, başka bir gelişme açısından 'manidar' kalıyor. Keza 15 Şubat'ta yayınlanan bir haberde, Suriye'nin enerji alanında ipleri Rusya'ya vermek istediğine dair önemli bilgiler paylaşıldı. Rus RIA haber ajansı, Suriye'nin Moskova'daki elçisi Riad Haddad'ın yakın bir zamanda Rus enerji şirketi Gazprom'un başındaki isim Alexei Miller ile biraraya geldiğini ve Suriye'deki çeşitli gaz ve petrol yataklarının işletilmesi için Rus firmalarına olanak sağlanması üzerine görüştüklerini bildirdi. Geçtiğimiz ay Beşer Esad'ın Moskova'ya yaptığı ziyarette, Rusya'ya Suriye'de geniş haklar tanınmasını sağlayan 10 maddelik bir anlaşmaya imza attığı da gelen haberler arasında.

Suriye'nin Akdeniz'deki enerji yataklarının doğalgaz ve petrol açısından hayli zengin olduğu, 2013'den beri de Rusların bölgede çeşitli istisnai haklar elde etmek üzere Suriye'deki rejimle defalarca masaya oturduğu, iddialar arasında en dikkat çeken bölümler.

Soyuzneftegaz adlı şirketin 2013'ün Aralık ayında Blok 2 denilen bölgede arama izni aldığı ancak çatışmaların artmasından sonra operasyonlarını belirsiz süre durdurduğu gelen iddialar arasında.

Görünen o ki, Suriye'nin Rusya'nın uydusu olması tamamlanmak üzere. Kriz çözülse dahi Rusya'nın bir daha bölgeden çıkacağını düşünmek, saflık olacaktır.

www.iyibilgi.com özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

27.686 ms