Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

24 Şubat 2016
font boyutu küçülsün büyüsünB Planı'nın esas sahibi


Washington'un B planı deşifre oldu.
B Planı'nın esas sahibiABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de çatışmaların durdurulamaması ve siyasi değişimin yürürlüğe sokulamaması durumunda B planına sahip olduklarını söyledi. Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde Dışişleri Bakanlığının yıllık bütçe görüşmesinde konuşan Kerry çatışmaların durdurulması sürecinin uzaması durumunda Suriye’yi bir arada tutmanın zor olacağını belirterek, “Daha fazla bekleyecek olursak Suriye'yi bir bütün olarak tutmak için çok geç olabilir” diye konuştu.

Kerry'nin Suriye bölünebilir minvalindeki açıklaması öne çıksa da burada esas dikkat çeken söz, B planı. Keza Kerry'nin bu sözlerine istinaden Moskova'dan kısa sürede cevap geldi: Rus İnterfaks haber ajansına konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Moskova’nın “B” planından haberdar olmadığını söyledi.

Peki nedir bu B planı? B planını her ne kadar şu an Kerry üzerinden konuşulmaya başlandıysa da, bundan iki hafta önce B planını başlığına taşıyarak dikkatleri üzerine çeken, Suriye'nin geleceğini konuşan isim Sign of Times sitesinden Dan Sanchez olmuştu. 'Eğer Esad terk etmeye zorlanamazsa, Balkanlaştır: İsrail'in B planı" başlığıyla yayınlanan makalede, Türk kamuoyunun da zaman zaman duyduğu Oded Yinon planına vurgu yapılıyor. 1982’de İsrailli strateji uzmanı Oded Yinon tarafından kaleme alınan rapora göre:

"Suriye, etnik ve dini yapısına göre Lübnan gibi bir kaç farklı ülkeye bölünecek. Böylece sahil kısmında Alevi devleti; Halep ve Şam'da biribirine düşman iki farklı Sünni devleti; Ürdün'ün kuzeyine düşen bölgede de Dürzi devleti kurulacak. Bu durum bölgede uzun vadede, barış ve güvenliğin garantisi olacak."

Kerry'nin 'acele etmezsek Suriye'yi bir bütün halinde tutmak zorlaşır' sözü, bir bakıma uyarıdan çok temenni olabilir.

www.iyibilgi.com özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 3 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

21.879 ms