Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

08 Mart 2016
font boyutu küçülsün büyüsünİran-Türkiye: Yeni bir başlangıç?


Her şey Nisan'daki zirveye bakar...
İran-Türkiye: Yeni bir başlangıç?İran'daki genel seçimlerin sona ermesinden hemen sonra ülkeye resmi ziyarette bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye meselesi yüzünden gergin safhalardan geçen Türkiye-İran ilişkilerinde yeni bir dönemin başlayabileceğini gösterdi.

Ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, İran'ın yeni dönemde dünyaya açılması ve yaptırımların kalkmasında Türkiye'nin ve kendisinin oynadığı role dikkat çeken Davutoğlu'nun şu sözleri Tahran'a önemli mesajlar içeriyordu:

"Nükleer anlaşmasının gerçekleşmesi sonrasında çok geniş imkânların önü açılmış oluyor. Anlaşma dolayısıyla da tebriklerimi sunuyorum. Geçmişte Dışişleri Bakanı olarak böyle bir anlaşmanın gerçeklemesi için çok çaba sarf etmiş biri olarak bugün İran'ın dünya ekonomisine entegrasyonunun önünü açan böyle bir anlaşma dolayısıyla da mutluluğumuzu ifade etmek istiyorum."

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Türkiye ve İran'ın ortak çıkarları doğrultusunda bölgedeki istikrarı ve barışı işbirliği yaparak tekrar sağlayacağına dair inancını dile getirmesi, Ankara'ya verilmiş olumlu sinyallerden biriydi.

Peki bu ziyaret, iki ülkenin ilişkilerini ne kadar normalleştirebilir? Konuyu Asia Times sitesindeki köşesinde değerlendiren Hintli eski diplomat  M.K. Bhadrakumar'a göre ziyaretin, Suriye ve Suudi Arabistanla ilişkiler hariç, olumlu bir çok sonucu olacak, özellikle de ekonomi ve ticaret ile ilgili alanlarda. Hintli diplomatın altını çizdiği diğer noktalar ise şunlar:

- Tahran, iki ülke arasındaki ekonomiye dayalı işbirliğinin, bölgesel sorunların yol açtığı yeni siyasal duruma feda edilmemesi gerektiğini düşünüyor.

- Türkiye'yi Suudi Arabistan'ın yörüngesinden çıkarmak, İran diplomasisinin ana hedefi.

Nisan ayında İstanbul'da gerçekleşecek olan 13. İslam Zirvesi Konferansı'na Cumhurbaşkanı Ruhani'nin katılacak olması, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeni bir kulvara girmesine sebep olabilir.

www.iyibilgi.com özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 4 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

63.764 ms