Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

20 Nisan 2016
font boyutu küçülsün büyüsünAnkara'yı bekleyen yeni 'Doğu Modeli'


Dünyanın ağırlık merkezini değiştiren proje!
Ankara'yı bekleyen yeni 'Doğu Modeli'

Çin'in Çin-Pakistan Ekonomi Koridoru (ÇPEK) adını verdiği ve Çin'i Arap Denizi'ne bağlayıp enerji zengini Basra Körfezi pazarıyla olan deniz yolu mesafesini binlerce kilometre kısaltan projesi, İran'ın ilgisini çekmiş gibi gözüküyor. İran'ın Pakistan büyük elçisi Mehdi Honardost'un yaptığı açıklamaya göre, Tahran yönetimi, ÇPEK'e yatırım yapmaya hazır.

Pakistan ve Çin arasındaki ulaşım altyapısını geliştirmeye yönelik projenin tahmini maliyeti 46 milyar dolar. Pakistan açısından ekonomik büyümesine büyük katkı sağlayacak projenin, Çin'e katkısı ise batı ile en az temasla, Umman Denizi üzerinden Ortadoğu ve Afrika ülkelerine erişim imkanı tanıması.

İran açısından projenin sağlayacağı imkanlar ise ekonomik ambargodan çıkmış bir ülke için paha biçilmez seviyede. En önemli kazancı Çin'e ihraç edeceği petrol ve doğalgaz miktarlarındaki artış olacak. Tahran'ın sadece batı ülkeleri ile değil, aynı zamanda Asya'ya açılım yaptığını görebilmek gerekiyor. Öte yandan düşmekte olan Çin ithalatını İran pazarı üzerinden tekrar yükseltilebileceği yapılan öngörüler arasında.

Bu proje sadece İslamabad, Beyjing ve Tahran'ı değil, Kremlin'in de Ortadoğu ve Afrika'ya bağlanabilmesi için alternatif bir güzergah hazırlıyor. Dolayısıyla batı ülkeleri ile temasın olabildiğince azaltılacağı Yeni İpek Yolu projesi, Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafyayı temelden etkileyecek düzeyde sayılabilir. ABD'nin başını çektiği Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı anlaşmasına alternatif bir gelişim modeli sağlamaya çalışan Çin'in atacağı en büyük adımlardan bir ile karşı karşıyayız.

Bakalım Türkiye bu modele nasıl entegre olacak.

www.iyibilgi.com  özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

26.859 ms