Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

01 Eylül 2016
font boyutu küçülsün büyüsünAkdeniz'de sular ısınacak


Kıbrıs gazı "alev" alabilir...
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır arasında dün Doğu Akdeniz doğalgaz boru hattı inşası için ilk imzalar atıldı. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kıbrıs adası açıklarında keşfedilen doğalgaz yataklarının Rumlar tarafından tek taraflı parsellenmesine itiraz ediyor.

Kıbrıs Rum yönetimi ve Mısır, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) tüm itirazlarına rağmen, tek yanlı parselledikleri Kıbrıs adasının güneyinde keşfedilen doğalgaz kaynaklarını, boru hattıyla Mısır’a ulaştırma konusunda anlaşma imzaladı. Rum ve Mısır enerji bakanlarının Lefkoşa’da imzaladıkları anlaşmaya göre, 2020’ye kadar deniz altından boru hattı döşeme çalışmaları tamamlanacak ve doğalgaz satışına başlanacak. Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ve Mısır Enerji Bakanı Tarık El-Molla’nın dün törenle imzaladığı doğalgaz satış ve boru hattı inşa anlaşmasına göre, Mısır Rumlardan alacağı doğalgazı iç pazarında kullanacak. Ayrıca Avrupa ya da Arap ülkeleri gibi üçüncü ülkelere satabilecek.

RUMLARLA İŞBİRLİĞİ ARTACAK
Anlaşmanın ardından yapılan açıklamaya göre, iki ülkenin hükümetleri doğalgaz boru hattı inşa için ayrı bir anlaşma imzalayacak. Rumların tek yanlı ilan ettiği münhasır bölgelerinde petrol de bulunması halinde, işbirliğine doğalgazın yanı sıra petrol de eklenecek. Boru hattının 2020 yılında tamamlanması ve sevkiyatın başlaması hedefleniyor. Mısır Enerji Bakanı Tarık El-Molla, anlaşmanın ardından Rum lider Nikos Anastasiadis ile bir araya gelerek ilişkilerin daha da güçlenmesini istediklerini söyledi. El-Molla, “Mısır hem nüfusu hem de tüketici olarak büyük bir ülke. Doğu Akdeniz’deki yer altı kaynaklarının kullanımı konusunda işbirliğimizi arttırmak istiyoruz. Bu işbirliği anlaşmasına ülkelerimizin liderleri Sayın Nikos Anastasiadis ve El Sisi’nin tam desteği var” dedi.

Hürriyet


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 1 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

20.661 ms