Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

18 Ekim 2016
font boyutu küçülsün büyüsünBM: 100 bin sivil Türkiye ve Suriye'ye kaçabilir


Irak'ta hükümet ve Peşmerge güçlerinin Musul'u IŞİD'den geri almak için başlattığı büyük operasyonun ilk gününde bazı ilerlemeler kaydedildiği belirtildi. BM ise operasyon sonucu 100 bin kadar sivilin Türkiye ve Suriye'ye kaçabileceğinden kaygılı.
BM: 100 bin sivil Türkiye ve Suriye'ye kaçabilir

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Peter Cook, Irak'ta hükümet ve Peşmerge güçlerinin Musul'u IŞİD'den geri almak için başlattığı operasyonun ilk gününde, Iraklı güçlerin "planlanan takvimin önüne geçtiklerini" söyledi.

Peter Cook, IŞİD'in bölgede varlığını sürdürerek savaşıp savaşamayacağını görmeleri gerektiğini, operasyonun "zaman alabileceğini" söyledi.

Ancak Cook, Iraklı güçlerin şu ana dek "hedeflerine büyük ölçüde ulaştığını" belirtti.

Washington'da gazetecilerin Musul operasyonuyla ilgili sorularını yanıtlayan Cook, Musul'un IŞİD'den geri alınmasının "sembolik" önemine değinirken, koalisyon üyesi diğer güçler gibi Irak'a desteği sürdüreceklerini yineledi.

BM: 100 bin sivil Türkiye ve Suriye'ye kaçabilir

Operasyon kent merkezine doğru ilerlerken, yardım örgütleri ise sivillerin korunmasının "olağanüstü önemde"olması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) de, aylar sürebilecek operasyonda arada kalan siviller için kaygı duyulduğunu açıkladı. BM insani işlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar KoordinatörüStephen O'Brien, operasyon nedeniyle 100 bin sivilin Suriye ve Türkiye'ye kaçmak zorunda kalabileceğini söyledi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği de, Irak, Suriye ve Türkiye'te çadır ve kışı geçirmek için gereken battaniye gibi temel ihtiyaçların sağlanması için 61 milyon dollar ek yardım talebinde bulundu.

BBC


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
4 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

9.6959999999999 ms