Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

16 Ocak 2017
font boyutu küçülsün büyüsünAlmanya seçimlerinde siber müdahale korkusu


ABD istihbarat servisleri Rus bilgisayar korsanlarının ABD Başkanlık seçimlerinde etkin rol oynadığını savunuyor. Uzmanlar benzer müdahalelerin Almanya’daki seçimler için de geçerli olabileceği konusunda uyarıyor.
Almanya seçimlerinde siber müdahale korkusu

Berlin'deki Avrupa Teknoloji ve Yönetimleri Okulu (ESMT) Dijital Toplum Enstitüsü Müdürü Sandro Gaykcken, "kırılamayacak şifrenin bulunmadığını” belirterek, özellikle Almanya'daki partilerin bilgisayar yazılımlarının güvenlik seviyesinin oldukça düşük düzeyde olduğunu kaydediyor. Ekonomi ve siyaset alanında güvenlik danışmanlığı görevini de yürüten Gaycken, federal hükümetin siber saldırılar konusunda da yeterli derecede hazırlıklı olmadığını vurguluyor.

Berlin'deki Chaos Computer Club'dan (CCC) yazılım uzmanı Linus Neumann da saldırıların çok büyük çabaya gerek olmadan düşük maliyetlerle de yapılabileceğini belirterek, örneğin Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde 1000 sahte robot hesabı kapsayan sistem için sadece 30 euro bütçe ayırmanın yeterli olduğunu söylüyor. CCC 80'li yıllardan itibaren bilgisayar sistemlerinin zayıf noktalarını mercek altına almış durumda.

Korsanların kullandığı yöntemler

Şifreler bilgisayarları koruyan güvenlik kalkanlarının (firewall) kilitleri konumunda. Bu şifreleri ele geçirmek için de korsanların yaygın olarak kullandıkları yöntemlerden biri "spear-phishing” denilen casus avlanma mailleri. Bu maillerde kullanıcılara resmi kurum, kişi ve sayfalardan geliyormuş izlenimi yaratılarak mailde bulunan linke tıklanması ya da bilgilerinin güncellenmesi isteniyor. Bu tuzağa düşerek linki tıklayan ya da istendiği şekilde bilgi ve veya şifrelerini giren kullanıcılara ait özel bilgiler doğrudan bilgisayar korsanlarının eline geçmiş oluyor.

Beyaz Saray personel şefi ve Hillary Clinton'un kampanya danışmanlarından John Podesta'nın e-mail şifresi de bu yöntemle ele geçirildi. Demokrat Parti yönetiminin şifreleri de yine bu yolla kırıldı. Benzer bir saldırı 2015'te Alman Federal Meclisine de yapılmıştı.

DW


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

8.115 ms