Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

02 Kasım 2007
font boyutu küçülsün büyüsünAhmet Türk'ün soyadı nerden geliyor?


Herkesin merak ettiği soru yanıtını buldu. DTP Eş Başkanı Ahmet Türk, soyadını nasıl aldı? Ahmet Türk'e miras kalan o soyadının ilginç bir hikayesi var. Ahmet Türk'ün babası Hacı Sinan bir oduncu. Ama şanslı bir oduncu...
Ahmet Türk'ün soyadı nerden geliyor?

Ahmet Türk’ün babası Hacı Sinan, bir oduncuydu ama şanslı bir oduncuydu.

Dönemin ünlü Osmanlı Paşalarından İbrahim Paşa, ölmeden önce kaleyi andıran kasrını ve topraklarını, bölgenin aşiret reislerinden Hüseyin Kanco’ya bırakmıştı.

odatv'nin haberine göre, Hüseyin Kanco Hamidiye alayına bağlı bir Kürt komutandı. O da ölmeden tüm bu mal varlığını bir şartla, yanında çalışan oduncu Hacı Sinan’a bırakmaya karar verdi.

Hacı Sinan’a, “İbrahim Paşa’dan kalan tüm malvarlığımı ben de sana bırakacağım ama bir şartla, büyük kızım Türkiye ile evleneceksin ve damadım olacaksın” dedi.

Oduncu Hacı Sinan bu şartı kabul etti ve Hüseyin Kanco’nun büyük kızı Türkiye ile evlendi. Ve tabi Kanco aşiretinin de lideri oldu.

Soyadı kanunu çıktığında Kürt Kanco aşiretinin reisi Hacı Sinan, bölgede yaşayan birçok insanın yaptığı gibi, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılık göstergesi olarak Türk soyadını aldı. Böylece kendi adı Sinan Türk, eşinin adı Türkiye Türk oldu.

Eşi Türkiye’nin yaşı Sinan Türk’ten büyüktü. Hacı Sinan Türk birkaç yıl sonra genç bir kadınla ikinci evliliğini yaptı. İşte Hacı Sinan Türk’ün bu genç eşinden, Ahmet Türk doğdu.

Kaderin cilvesine bakın ki, ilerleyen günlerde Kürtler için siyasete soyunacak olan küçük Ahmet’in soyadı Türk olmakla kalmamış, üvey annesinin adı da Türkiye olmuştu.

Ahmet Türk’ün üvey annesi Türkiye Türk’ün hayat hikayesi de aslında çok ilginç.

Türkiye Türk genç bir kadının üzerine kuma getirilmesine dayanamayarak babasının dostları olan Derik’teki Necmioğlu aşiretine sığındı.

Yıllar sonra, annesi Türkiye'nin başka bir aşirete sığınmasını kabul edemeyen büyük oğlu gidip Derik'te annesini öldürdü. Böylece Ahmet Türk’ün üvey abisi katil oldu, üvey annesi Türkiye ise hayatı kaybetti.

Ailedeki trajediler bu kadarla da sonlanmadı. Ahmet Türk 10 yaşındayken bu kez babasını kaybetti. Artık aşirette söz sahibi abisi ile birlikte o olacaktı.

Türk ailesi, aşiretini diğer aşiretlere karşı korumak, gücünü arttırmak için de çok geçmeden siyasete soyunda.

Önce 1970 seçimlerinde abisi Abdurrahim Türk, Adalet Partisi’nden milletvekili oldu.

Siyasetin ilk durağında bir kayıp verdiler bu kez abisi Kanco aşiretin daha fazla güçlenmesini istemeyen başka bir aşiretler tarafından öldürüldü.

Abisinin ölümünden sonra aşiretin başına geçen Ahmet Türk, abisinin tam tersi bir siyasi görüş ile 1974 seçimlerinde CHP milletvekili olarak meclise girdi. Ama CHP’den girdiği siyasetin kıvrımlı yolları onu etnik siyaset yapmaya götürdü.


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 4 = 


Oku Yorum


 • sen hangisisin? 

  Kürdün müslümanı var,kürdün yahudisi var,kürdün k.ırak cebel sincar bölgesinde murat karayılanın sığındığı yezidi kürdü var.Ser hanğisindensin onu söyle .Evet bu ülkede kürt var ama hepsi iman ehli mi?islam şöyle buyurur Arabın arab olmayana üstünlüğü yoktur.Bu millet tam 1000 yıldır islamın bayraktarlığını yapmış hemde müslüman kürtlerle birlikte islam ümmeti içinde bölücülük yapan bizden değildir buyuruyor Peygamber s.a.v. a.b.d. ve a.b ve de israil kürdün kara kaşına kara gözüne mi? heves Allah hidayet versin selam ve dua ile
  alperen yılmaz / 02 Kasım 2007 18:06
 • dönme 

  Eğer, biraz yakın tarihimizi incelerseniz bu gerçeği çok iyi görür ve anlarsınız. Irak işgalinde olduğu gibi Cumhuriyetin ilk yıllarında azınlıkların çok olduğu il'lerin nufus kütükleri kasten yakılmıştır. Araştırın hangi illerin nufus kütüğü yanmış.Yeni nufus kayıdı yapılırken adı Agop olan ahmet yazdırmış kendini gizlemek için soy adını özellikle Kürk,Yılmaztük,Cantürk v.s. ne kadar soyadında türk kelimesi geçen varsa inanın ya ermeni ya yahudi dönmesi ya rum dönmesidir. Dönmemişlerde hala öyleler.Bu idda değil gerçektir inanmayan araştırsın gerçeği kendisi görsün.
  alperen yılmaz / 02 Kasım 2007 17:56
 • YA TÜRK OLSA İDİ 

  YILLARDIR KÜRT YOK DEDİNİZ ŞİMDİ VAR AMA ERMENİ KÖKENLİ DEDİNİZ
  ŞÜKÜR Kİ TÜRK ÇIKMADI. / 02 Kasım 2007 17:48
 • Kuduz itler 

  Tarhi çarpıtmanın kimseye faydası olmaz Türk islam tarihi incelendiğinde ve türk kökenlerinin islamiyet öncesi incelendiğinde bu hain ve kürdüm diyenlerin esası eski türklerdir ve barzan bölgesindedir,barzan bölgesinde kalan ermeniler ve bu devşirmeler sonra fransızlarla ve ermenilerle iş birliği yapmışlardır haçlı seferlerinde müslüman türklerle yıllarca savaşmışlardır,yakın tarihtede fransızların etkisiyle osmanlıyı yok etmeye çalıştılar,islam dini yerine ismailiye dinini yaydılar,doğu türkistan hayalleri hala devam etmektedir,sahibini ısıran köpekler gibi tarih boyunca millet olamamış hep sahiplerini ısırmışlardır,bazı kuduran itlerde bu günlerde amerikanın uşağı olarak hizmet görmektedir,Türk ismi alan hain itleri tarih içinde insanlarımız unutmamıştır.o nedenle Türk islam birliği kenetlenmiştir Türkmilliyetçiliği gelişmiştir.hainlerin varlığında Türklerin kırgız soyundan gelen bu gün kendini Kürt zanneden doğulu vatandaşlarımız ise haliş Türk milletindendir,vatanına ihanet eden bölücülük yapan ahmet efendi gibiler ise her toplumda oluşabilecek hainlerdir oda gereklimi bilmem ama biz osmanlı torunuyuzya onlar bunu çok iyi biliyorlar,nasılsa af ederler diyorlar.Ahmet Türk gibi adamların türklükle müslümanlıkla hiçmi hiç alakası yok,ayrıca tarihçesi incelenirse bulunduğu topraklar dahi hacz edilmelidir.
  İs. / 02 Kasım 2007 15:46
 • TÜRK MÜŞ 

  KANCO AŞİRETİ BİR ERMENİ AŞİRETİYDİ.TEHCİR DEN SONRA KÜRT OLARAK KENDİLERİNİ NİTELEDİLER..BUNLARIN NE TÜRKLÜK,NEDE DİNLE ALAKASI VAR..
  ALİ BAŞKESEN / 02 Kasım 2007 11:19
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

42.229 ms