Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

04 Aralık 2007
font boyutu küçülsün büyüsünGençlere uzun vadeli evlilik kredisi


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, gençlere uzun vadeli evlilik kredisi verilmesi gerektiğini belirterek, böylece devletin aile kurumunun korunmasına katkı sağlamış olacağını söyledi.
Yazıcıoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında 2008 yılı bütçesinin tümü üzerindeki görüşmelerde söz alma isteğinin geri çevrildiğini belirterek, "Bütçe üzerinde söz alma imkanı bulamadık. Bana, 'gece geleceksin sıraya gireceksin, sabaha karşı öne geçebilirsen sıra alacaksın, onun dışında konuşma imkanın yoktur' dediler" diye konuştu. Meclisi'nde demokrasiyi tabana yayamayan bir ülkenin, ülke genelinde temel insan haklarını ve demokrasiyi geliştiremeyeceğini ve gerçekleştiremeyeceğini söyleyen Yazıcıoğlu, "Konuşmaktan ne zarar gelmiş olacak. Siyasi parti gruplarının her an konuşma imkanı varken siyasi partilerin temsilcilerine 5 dakikayı bile vermemiş olanlar başka alanlarda da adaleti sağlama şansına sahip değildir" şeklinde konuştu. Yazıcıoğlu, bütçe görüşmeleri sırasında partisinin görüşlerini zaman zaman düzenleyeceği basın toplantılarıyla açıklayacağını ifade etti.

Anadolu'yu gezdiğinde öncelikle işsizlikten şikayet, sonra ise emeklilerin feryatlarını duyduğunu kaydeden Yazıcıoğlu, çiftçi ve esnafın da büyük problemlerle karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Çiftçinin giderek üretimden çekilmeye başladığını söyleyen Yazıcıoğlu, çiftçilere acil olarak sahip çıkılması ve girdi maliyetlerini düşürecek tedbirler alınması gerektiğini dile getirdi. Yazıcooğlu, "Sanayide nasıl elektrik indirimi yapılıyorsa çiftçimize de sulama indirimi yapılmalıdır" şeklinde konuştu.

Üniversite mezunları boş gezerken küçük ve orta ölçekli işletmelerin ara eleman sıkıntısı yaşadıklarına işaret eden Yazıcıoğlu, sistemin imam hatip mezunlarını cezalandırmak isterken Meslek Lisesi mezunlarını da cezalandırdığını ve Türkiye'nin ara eleman sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığını anlattı. Lise mezunlarının genellikle kısa dönem askerlik yapmak için 4 yıllık üniversiteleri tercih ettiklerini kaydeden Yazıcıoğlu, 2 yıllık okulları bitirenlere de kısa dönem askerlik imkanı sağlanması gerektiğini söyledi. Üniversite eğitiminin parasız olması, harçların kaldırılması, bundan kaynaklanan açığı kapatmak için de devlet üniversitelerinde paralı eğitime imkan sağlanması gerektiğini savunan Yazıcıoğlu, öğrencilerin, okurken aldıkları öğrenci kredisini, okulu bitirdikten 2 yıl sonra değil sigortalı bir iş bulduktan 2 yıl sonra ödemesinin daha uygun olacağını söyledi. Gençlere uzun vadeli evlilik kredisi verilmesi gerektiğini de dile getiren Yazıcıoğlu, böylece aile kurumunun korunmasına devletin katkıda bulunmuş olacağını vurguladı.

Çeşitli nedenlerle okuluna ara vermiş olan üniversite öğrencilerine 1 defaya mahsus olmak üzere af çıkarılmasını isteyen Yazıcıoğlu, bu çocukların sokağa terk edilmemesi gerektiğini kaydetti. Yazıcıoğlu, "Ben, devlete kurşun sıkanlara, ülkenin huzurunu bozan terör belasıyla ülkemizi kana boğanlara af istemiyorum. Okuluna, eğitimine devam etmek isteyenlere af istiyorum" diye konuştu.

Yazıcıoğlu, sendikalaşma hakkının içine emeklilerin de dahil edilmesini talep ettiklerini söyledi. Prim borcunu ödeyemeyen Bağ-Kur'lulara faiz uygulanmasını da eleştiren Yazıcıoğlu, borcun dondurulması uygulamasına geçilebileceğini söyledi. Türkiye'de kredi kartıyla ilgili ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çeken Yazıcıoğlu, Türkiye nüfusu kadar kredi kartı kullanıcısı bulunduğunu belirtti. Devletin, vatandaşın çaresizliğinden dolayı sömürülmesine müsaade etmemesi gerektiğini belirten Yazıcıoğlu, bu konuda yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu bildirdi. Yazıcıoğlu, özelleştirme politikalarını da eleştirerek özelleştirmelerin halka yayılmasını sağlayacak bir modele geçilmesini istedi.

 8 sütun


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

42.644 ms