Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara EkleSON BİLGİ


25 Ocak 2008
font boyutu küçülsün büyüsünKan grubu değişir mi?


Karaciğer nakli yapılan 9 yaşındaki bir kız çocuğunun 0 RH negatif olan kan grubu, ameliyattan 9 ay sonra 0 RH pozitife döndü. Böyle bir şeye ilk kez şahit olan doktorlar şaşkın.
Avustralya'nın Sidney kentinde ameliyatın yapıldığı hastanenin uzmanları, ameliyat sırasında 9 yaşında olan kız çocuğunun 0 RH negatif olan kan grubunun, ameliyattan dokuz ay sonra 0 RH pozitife döndüğünün tespit edildiğini, böyle bir şeyin ilk kez görüldüğünü açıkladı. Hastayı takip eden doktor Michael Stormon, bugün 15 yaşında olan genç kızın sağlığının mükemmel olduğunu belirtti. Doktorlara göre, hasta çocuk ameliyattan sonra 12 yaşındaki vericisi erkek çocuğunun kan grubu ve bağışıklık sistemine sahip oldu. Yeni karaciğerin kök hücrelerinin kan hücresi üreten kemik iliğine bir şekilde "üşüşmesi" sonucu kan grubu değişti. Stormon, bu vakanın benzersiz olduğunu ve bunu tıp literatürüne geçirdiklerini bildirdi, ancak bu durumu kamuoyuna sunmak için niçin bu kadar beklediklerine açıklık getirmedi. "New England" tıp dergisinin son sayısında bu konuda makale yayınlandığı da belirtildi. Organ nakli ameliyatlarından sonra en çok korkulan şey, vücudun yeni organı reddetmesidir.

 
haber 7


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 3 = 


Oku Yorum


  • oda biseymi 

    25 yasindayim bugune kadar 4 defa kan olcturdum ve 4 kez farkli kan grubu ile karsilastim.hangi kan grubu oldugunu bile bilmiyorum.yetkililerden yardim bekledim fakat donen olmadi..yine bu hastanin bi organ degismesi sonucu bu olusmus.bende hicbisey olmadi.niye dort defa degisiyor.
    gokhan gokkurt / 06 Aralık 2014 19:38
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

7.045 ms