Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

15 Şubat 2008
font boyutu küçülsün büyüsünMigros'u kim satın aldı


Koç Holding, Migros'taki yüzde 50.8 hissesini 1 milyar 977 milyon 365 bin YTL karşılığında Londra merkezli İngiliz finansal ortaklık şirketi BC Partners'in kontrol ettiği Moonlight Capital S.A'ya sattı.
Migros'u kim satın aldı

Koç Holding'ten İMKB’ye yapılan açıklamada, Migros’un 178 milyon 30 bin YTL'lik sermayesinde sahibi olduğu yüzde 50,83259 nispetinde ve 90 milyon 497 bin 272,56 YTL nominal değerde, beheri 1 YKr'lik 9 milyar 49 milyon 727 bin 256 adet hissesinin, toplam 1 milyar 977 milyon 365 bin YTL bedel Moonlight Capital'e satıldığı belirtildi. Açıklamaya göre, pazarlık usulü ile belirlenen satış bedeli, 20 milyon YTL'si imza tarihinde, 1 milyar 957 milyon YTL bakiye tutar ise devir gerçekleştiği tarihte ödenecek.

SATIŞ DEĞERİNİN YÜZDE 10 ÜZERİNDE

Koç Holding'in açıklamasında, yüzde 50.83 nispetindeki Koç Holding hissesinin, hisse başına 21.85 YTL fiyat ile satılmak üzere sözleşme imzalandığı belirtildi. Öte yandan satışın gerçekleştiği önceki günkü hisse kapanış değeri olan 19.80 YTL'ye göre, Migros'un piyasa değeri 3 milyar 525 milyon YTL olarak tespit edildi. Anlaşmaya göre, şirketin tamamı için hesaplanan bedel ise 3 milyar 892 milyar YTL oldu. Böylece, Migros hisseleri piyasa değerinin yaklaşık yüzde 10'un üzerinde bir değerle satıldı.

AZINLIK HİSSEDARA ÇAĞRI YAPILACAK

Hisse devrinden sonra alıcının, şirket azınlık hissedarlarına çağrıda bulunacağı bildirildi. Açıklamada, sözleşmede hisse devrinden sonra alıcının, şirketin azınlık hissedarlarına çağrıda bulunacağına dair hüküm bulunduğu hatırlatıldı. Migros'un yüzde 49.17 hissesi ise halka açık bulunuyor. Hisse devri gerçekleşmeden önce Migros'un aktifinde bulunan Koçtaş, Tat Konserve, Tanı Pazarlama ve Entek hisselerinin tamamı satıcı Koç Holding veya göstereceği topluluk şirketleri tarafından, Şok ve Sanal Merkez'de Koç'un sahip olduğu hisseler ise Migros tarafından satın alınacak.

4 ANA SEKTÖRE ODAKLANACAĞIZ

Bülent Bulgurlu, yeni stratejilerinin, faaliyet gösterdikleri dört ana sektöre odaklanmak, organik büyümenin yanı sıra, fırsatları takip etmek, yurtdışı gelirlerini artırmak olduğunu belirtti. Bulgurlu, holdingin Migros satışına rağmen 2007 yılında 74,5 milyar YTL olan cirosunu 2008’de 81 milyar YTL'ye çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Bulgurlu, “Dayanıklı tüketim ve otomotivde yeni pazarlara açılacağız. Enerjide özelleştirmelere odaklandık. Bankacılık sektöründe iddialı büyüme projelerimiz devam ediyor” diye konuştu.

SİGORTADA KARAR YOK

Toplantıda Yapı Kredi Sigorta'nın satışına ilişkin bir soru üzerine Bulgurlu, "Satış üzerinde bir çalışma var. Bunlar hep çalışılan şeyler, ama kesinleşmiş birşey yok. Şu an çalışma aşamasındayız, karar verildikten sonra açıklama yapılacaktır" dedi. Bu açıklama üzerine Yapı Kredi Sigorta hisselerinde hareketlilik yaşanırken; Yapı Kredi Bankası bunun üzerine İMKB'ye şu açıklamayı yaptı: "Yapı Kredi Sigorta'nın satışına ilişkin bankamız yönetim kurulunca alınmış bir karar yok.”

SATIŞ GÜVENİN GÖSTERGESİ

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Bülent Bulgurlu, düzenlenen basın toplantısında, 9 ayda sonuçlanmasını hedefledikleri satış sürecini 1 ay önceden bitirdiklerini söyledi. Dünyada yaşanan olumsuzluklara karşın Migros’a büyük ilgi gösterildiğini ifade eden Bulgurlu, “Bu, başta Türk ekonomisi, onun peşinde Koç Holding, onun peşinde de Migros'a olan güvenin bir göstergesidir" dedi.

PARA YATIRIMLARA

Bulgurlu, holdingin Migros hisse satışıyla açık pozisyonunu kapatmış ve mali yapısını daha da güçlendirmiş olacağını da belirterek, "Buna ilave olarak yeni yatırımları için önemli bir kaynak elde etmektedir. Koç Holding, alacağı parayı direkt nakit akışının içine dahil edecek" diye konuştu. Bulgurlu, Migros'un satış fiyatının piyasanın üzerinde gerçekleştiğini belirterek, "Beklediğimiz ölçüler seviyesindedir" dedi.

4 YILLIK FİRMA

1954’te İsviçre Migros Kooperatifler Birliği ve İstanbul Belediyesi'nin girişimleri ile kurulan Migros’un çoğunluk hissesi 1975’te Koç Holding'e devredildi. İlk yurtdışı mağazası Ramstore’u 1996’da Bakü’de açan Migros, Rusya’da, Enka ile Ramstore’u açtı. Migros, Rusya’daki iştiraki Ramenka’nın hisselerini, Eylül 2007’de diğer ortağı Enka’ya 542.5 milyon dolara devretti. Migros, 2005’te ise market zinciri Tansaş’ı satın aldı.

bugün


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 1 = 


Oku Yorum


 • biliriz biliriz 

  Güner oğuz biz başka ülkede yaşıyoruz heralde,halkın yanında olduğu tek grup şirketiymiş peh peh
  hakan ka / 26 Ocak 2014 16:04
 •  

  Güvenilir,dürüstlüğüne her zaman inandığımız bir kuruluş şirketi.her zaman halkına desteğini esirgemeyen tek türk şirketler olarak biliriz...
  güner oğuz / 27 Aralık 2013 02:05
 • türk gitsin param,  

  türk marketlerine devam. yabancı sermayeli kuruluşlara kuruş veremem.
  selami hoca / 25 Ocak 2012 22:24
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

1.066 ms