Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

21 Nisan 2008
font boyutu küçülsün büyüsünPeygamber Efendimiz kedileri severdi


Hz Muhammed açlara merhamet etti, fakirleri gözetti. Çocukları ve yetimleri sevdi, kötü söz söylemedi. Kavimciliğe karşı çıktı. Kendisini sadece bir hafta emziren bir kadına ölünceye kadar hediyeler gönderdi... İslam Peygamberi’nin hayatındaki ‘küçük’ şeylere 20 maddede yakınlaşalım mı? iyibilgi özel
Peygamber Efendimiz kedileri severdi

1. Hz. Muhammed fakirlere ve kimsesizleri önemserdi. Ebû Hureyre (ra)’den rivayet edildiğine göre siyah bir kadın –veya siyah bir genç- Mescid-i Nebevî’yi süpürürdü. Bir ara Rasûlullah onu göremeyince nerede olduğunu sordu. -“Öldü”, dediler. Hz. Peygamber : -“Bana haber verseydiniz ya!” buyurdu. Sahabîler o kadını –veya genci- önemsememişlerdi. Rasûl-i Ekrem sözüne devamla “Bana mezarını gösterin” buyurdu. Mezarını gösterdiler. Rasûlullah onun cenaze namazını kıldı.

2. Hz. Peygamber anne babayı hoşnut etmenin Allah'ın rızasına erişmeye ve cennete ulaşmaya vesile olduğunu belirtirdi. Kendisi, üzerinde emeği olan cariye statüsündeki Ümmü Eymen Bereke'ye "Sen benim ikinci annem sayılırsın" diye iltifat ettiği gibi, kendisini doğduğu günlerde sadece bir hafta emzirdiğini öğrendiği Süveybe adlı hanıma ölünceye kadar hediyeler göndermişti.

3. Anlatılanlara göre Peygamber Efendimiz’in kedisinin ismi Müezzadır.. Hz. Muhammed kedisi Müezzayı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Hz. Muhammedin giysisinin ucunda uyuya kalınca kediye kıyamayan Hz. Muhammed, giysisini keserek sedirden kalkmayı tercih etmiş.

4. Hz.Muhammed’in duyguları pek kuvvetliydi, hareketleri aşırı değildi.

5. Yürürlerken acele etmez; fakat hızlı yürürdü. Bir tarafa dönerken bütün vücutları ile dönerdi.

6. Sözleri kesin, fakat mülayimdi. Anlaşılması için sözlerini üç kere tekrarlardı.

7. Kimseye kötü söz söylemez, sert muamele etmezlerdi.

8. Bir yere izin almadan girmez, girerken de önce selâm verirlerdi.

9. Çocukları çok severler, yetimleri okşardı.

10. Birisiyle musâfaha ettikleri zaman, karşısındaki kişi elini çekmedikçe ellerini çekmezlerdi.

11. Birisi gelince namaz kılıyorsa namazlarını uzatmazlar, çabuk bitirirler, gelene ihtiyacını sorarlardı.

12. Kölelere “kardeşlerimiz”, câriyelere de “kızlarımız” diye hitâb edilmesini emretmişlerdi.

13. Hz.Muhammed’in kadınlara karşı şefkati ve saygısı vardı. Evlilik müessesini en kutsi bir müessese sayan Hz.Resûl-ü Ekrem: “Cennet anaların ayakları altındadır” hadîsi ile de ana hakkının ne büyük bir hak olduğunu bizlere bildirmişlerdir.

14. Hz.Muhammed “Ehl-i Beyt”in ve sahâbenin ittifakıyla yiğit bir er idi. Hz.Ali: “Bedir savaşında müşriklere en yakın yerde, Hz.Muhammed durmadaydı” buyurur. Hz.Peygamber’in kendisi bizzat 26 savaşa iştirak etmişlerdir.

15. Hz.Muhammed’in meclisi; ilim, hayâ, hayır ve emanet meclisiydi; orada sesler yükseltilmezdi; oturanlar adeta başlarına kuş konmuş gibi sessiz, hareketsiz onu dinlerler ve meclis sonuna kadar böyle sürer giderdi. O mecliste, kimsenin kötülüğü konuşulmazdı.
16. Sözleri fasih ve beliğ idi; herkese anlayacağı gibi hitap ederler ve; “Biz Peygamberler’e, insanlarla, akılları miktarınca konuşmak emredildi” buyururlardı.

17. Kızsalar da, râzı olsalar da, ancak doğruyu söylerlerdi. Sözleri özlüydü, herkes anlayışı miktarı anlardı, kötü bir söz söyledikleri hiç duyulmamıştı.

18. Hz.Peygamber yoksulca yaşar, yoksullara yardımda bulunurlar, yoklukla-yoksullukla övünürler, kendilerine bir varlık vermezlerdi. Hz.Peygamber Hak’ka vuslat ettiğinde, evlerinde biraz arpa ekmeğinden başka bir şey yoktu.

19. Var olanı reddetmezdi, bulunmayanı araştırmazdı. Önüne hoş yiyeceklerden ne konursa konsun yerdi.  Helva be bal yedi. Bunları severdi. Deve, koyun ve tavuk eti, toy kuşu eti, yaban eşeği eti, tavşan eti, deniz hayvanları yedi, kebap yedi. Yaş ve kuru hurma yedi, hem halis gemde su ile karışık süt içti. Kuru hurmayı ekmekle yedi. Ekmeği sirke ile yedi.

20. Hayatı boyunca dürüstlükten ayrılmadı. Verdiği sözü tuttu, şakayla da olsa asla yalan söylemedi.

Yararlanılan kaynaklar:
sonpeygamber.info
kedimveben.com

www.iyibilgi.com özel Haber Merkezi


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 3 = 


Oku Yorum


 • nasıl yaşiyorum 

  son nefes gelmeden
  yener göztepe / 25 Kasım 2010 23:43
 • İNSANLIĞIN GÜNEŞİ 

  Şu dünyada örnek alınacak TEK ÖNDER ve TEK LİDER peygamber efendimiz(s.a)dir.Onun hayatıyla ilğili örnekleri içeren yazıların artarak yayınlanması dilegiyle TEŞEKKÜR EDERİM.
  islam kerimv / 22 Nisan 2008 11:16
 • selam olsun 

  ona ve yolundan gidenlere binlerce selam olsun.
  MUSTAFA OZALAN / 22 Nisan 2008 10:16
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

34.215 ms