Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

01 Mayıs 2008
font boyutu küçülsün büyüsün1 Mayıs'ta Liverpool sloganı?


1 Mayıs olaylı başladı. İlk saatlerin detaylarını okuyacaksınız. Ama ilginç olaylar da oluyor. DİSK önünde toplanan bir grubun açtığı pankartta ünlü İngiliz futbol takımı Liverpool'un dünyaca ünlü sloganı bulunuyor. Peki bu slogan 1 Mayıs'a nasıl taşındı ve tezahüratın öyküsü ne? iyibilgi özel
1 Mayıs'ta Liverpool sloganı?

DİSK binası önünde sabah saatlerinde toplanmaya başlayan gruplardan bir tanesimin atçığı pankart, ilginç bir slogan taşıyordu. Bu sloganın üzerinde "Asla yalnız yürümeyeceksin" ibaresi bulunuyordu.

Bu slogan aslında dünyaca ünlü bir futbol takımının dünyaca ünlü tezahüratı ve İngilizcesi "You Will Never Walk Alone"... Peki bu slogan 1 Mayıs'a nasıl taşındı ve öyküsü ne? TIKLAYINIZ

iyibilgi.com

DİSK önünde toplanan gruba polis iki kez müdahale etti. Polis gaz bombası attı, işçilere panzerlerle su sıktı.

Şişli'de 1 Mayıs kutlaması için Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi Nakiye Ergül Sokak'ta bulunan DİSK Genel Merkez binasının önünde toplanan gruba polis müdahale etti.. Sabahın erken saatlerinden itibaren DİSK'in önünde toplanmaya başlayan göstericileri polis dağılmaları yönünde uyardı. Polis, dağılmayan gruba gaz bombası atarak müdahale etti. Bu sırada göstericilerle polis arasında kovalamaca yaşandı. Göstericiler de polise taş atarak karşılık verdi. Bölgedeki gerginlik sürüyor. Polis ekipleri, işçilerden 2'sini gözaltına aldı.

DİSK ÖNÜNDE TOPLANAN GRUBA 2. MÜDAHALE...

Şişli'de, 1 Mayıs'ı kutlamak amacıyla Taksim Meydanı'na yürüyüş başlatmayı planlayan gruba polislerce yeniden müdahale edildi.

DİSK önünde toplanarak sloganlar atan grup, dağılmaları yolunda güvenlik kuvvetlerince uyarıldı. Bu uyarının dikkate alınmaması üzerine saat 08.30 sıralarında panzerden kırmızı renkli su sıkan ve biber gazı kullanan polislerce müdahalede bulunuldu.

Bunun üzerine bazı kişiler DİSK Genel Merkezi'ne girerken, grubun büyük çoğunluğu ara sokaklara girerek dağıldı.

İŞÇİLER GECEDEN İTİBAREN BEKLEMEYE BAŞLADI

Farklı şehirlerden gelen işçilerden bazıları sendika binası önünde uyuyarak sabahı bekledi, bazıları ise şarkılar söyleyerek kutlamalara geceden başladı.

Sendika üyelerinden bazıları bina içindeki kanepelerde, bazıları da sokakta uyurken, bazıları ise sendika binasının duvarına yansıtılan barkovizyondan “sendikal mücadele” ve “1 Mayıs” ile ilgili film gösterimini izledi.

DİSK BAŞKANI'NDAN SERT AÇIKLAMA

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, konfederasyonun Şişli'deki genel merkezi önünde bu sabah gerçekleştirilen polis müdahalesini kınadığını belirterek, “Bu ülkeyi germeyin, işçilerin 1 Mayıs kutlamalarını engellemeyin, hukuk ve yasa dışı iş yapmayın” dedi.

Süleyman Çelebi, DİSK Genel Merkezi'ne gelişinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, genel merkezin önünde ve İstanbul'un birçok yerinde 1 Mayısı kutlamak isteyenlere abluka uygulandığını ve müdahale edildiğini öne sürdü.

Basın mensuplarının da gaz maskeleri ile zor koşullar altında çalışmasından üzüntü duyduğunu belirten Çelebi, tüm emekçilerin 1 Mayıs birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutladığını söyledi.

DİSK Genel merkezinde dün akşamdan itibaren DİSK ve bugün 1 Mayıs kutlamasına katılmak isteyen diğer örgütlerden kişilerin toplandığını belirten Çelebi, şöyle devam etti:

“Bugün ilk önce DİSK'e saldırıldı. Bu saldırıyı yapanları şiddetle kınıyorum. Şu anda Türkiye'de sıkıyönetim koşullarının ötesine geçen bir ceberut anlayış var. Şu anda Türkiye'de olağanüstü hali aşan uygulamalarla karşı karşıyayız. Burada 1500'e yakın kişi var. Eğer buradaki insanlardan birinin burnu kanarsa, bunun sorumlusu iktidar ve vali olacaktır. Uygulanan abluka ortadan kaldırılmadır.”

Taksim'de 1 Mayıs kutlamasının engellenmemesi gerektiğini ifade eden Çelebi, 3 konfederasyon ve kutlama yapacak diğer örgütlerin gereken duyarlılığı gösterdiklerini kaydetti.

Bu sağduyuya rağmen baskılarla kendilerini susturacaklarını sananların yanıldıklarını, Türkiye'de demokrasi diye ortaya çıkanların bugünkü uygulamalarla demokrasi anlayışının anlaşıldığını belirten Çelebi, “Bu ülkeyi germeyin, işçilerin 1 Mayıs kutlamalarını engellemeyin, hukuk ve yasa dışı iş yapmayın” diye konuştu.

Süleyman Çelebi, sabahki müdahalede bazı DİSK yöneticilerinin de gözaltına alındığını sözlerine ekledi.

 
hürriyet


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 3 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

46.845 ms