En Sıcak Konular

Derya Sazak


Derya Sazak
0 0 0000

Eskiye dönüşAKP iktidarının Meclis'e sunduğu Terörle Mücadele Yasa Tasarısı CHP lideri Baykal'ın uyarısı üzerine "Öcalan'a af" yolunu açabileceğinden kaygı duyulan yönüyle tartışıldı. Hükümet yetkilileri İmralı'da cezasını çeken PKK lideri için böyle bir yolun açılmayacağını savunsalar da tasarının 6. maddesinin son fıkrasındaki "etkin pişmanlık" tanımının Öcalan'la ilişkilendirilmesi olasılığını ortadan kaldırmak üzere, bu hükmün görüşmelerde metinden çıkarılması bekleniyor. Muhalefet tasarıyı "Öcalan sorunu" haline getirdiği için, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'nın özgürlükler alanında "eskiye dönüş" niteliğindeki maddeleri yeterince tartışılmadı. AB İlerleme Raporu öncesinde TBMM'den geçen Ceza Yasası'nda "zina" maddesine odaklanan medyanın getirilen ağır para cezalarını atlamasına benzer bir sorunla karşı karşıyayız. Terörü önleme adına, hapis cezasına dönülüyor.

Bildiri ya da açıklamaları basanlara ve yayımlayanlara verilen "beş milyon liradan on milyon liraya kadar ağır para" cezası, "bir yıldan üç yıla kadar hapis" olarak değiştiriliyor. Son dönemde medya ilişkilerinde gerilim ve sertleşmeyi seçen siyasi iktidar da bu yaptırımları teşvik ediyor.

Oysa AB'den müzakerelere başlama takvimi alıncaya dek AKP iktidarının en büyük kozu, Türkiye'de demokratik hak ve özgürlükleri genişletmeye dönük reformları hayata geçirmesiydi. Diyarbakır'daki son olayların ardından PKK'nın yeniden etkinlik kazandığını düşünen hükümet, 1990'ların başında Özal döneminde başvurulan "sansür ve sürgün" kararnamesine benzer bir yasa tasarısını Meclis'e sunma yolunu seçti.

Operasyonlarda, "Teslim ol" çağrısına uymayanlara karşı kolluk görevlilerine silah kullanma yetkisi veren düzenleme de, daha önce Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmiş olmasına karşın, tasarıda yer alıyor. Bu maddenin Şemdinli'de başlayacak davayla ilişkilendirilmesi Meclis'teki görüşmelerde tartışma yaratacaktır. AB müzakereleri "tarama süreci"nde geçen yılki heyecanından uzaklaşan AKP, arkasına aldığı demokratik rüzgârın kesildiğinin farkında mı?

Brüksel'deki hava değişiyor. Yazar Perihan Mağden hakkında "vicdani ret"çi Mehmet Tarhan'ı destekleyen yazısı nedeniyle TCK'nın 301. maddesine göre 3 yıl hapis cezası istemiyle açılan davaya İngiltere Avam Kamarası'ndan tepki gösterildi. İşçi Partisi milletvekilleri Andrew Dismore ve Bob Russel'in öncülüğünde imza kampanyası açılmış.

F tipi cezaevlerindeki "tecrit" karşısında avukat Behiç Aşçı ile Fatma Koyupınar'ın ölüm orucuna başlamaları da Türkiye açısından olumsuz bir göstergedir.

Bu yazı 1,051 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Aralık 2010 Davutoğlu yılı
  • 29 Kasım 2009 Kıyamet
  • 27 Mart 2009 Darbe davası
  • 14 Ağustos 2008 Ekmek ve mayın
  • 8 Aralık 2007 Katliam davası
  • 1 Eylül 2007 Kabine ve program
  • 28 Kasım 2006 Ne darbesi?
  • 8 Eylül 2006 Camide linç
  • 2 Eylül 2006 Çatışma belgesi
  • 1 Eylül 2006 Asker riski
  • 18 Ağustos 2006 Asbestli gemi
  • 11 Ağustos 2006 Korku çağı
  • 8 Haziran 2006 Perihan'ın davası
  • 1 Haziran 2006 Mevlana gibi
  • 2 Mayıs 2006 Eskiye dönüş

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,644 µs