En Sıcak Konular

İsmail Küçükkaya


İsmail Küçükkaya
0 0 0000

Cumhurbaşkanını kim seçecek?Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin kararını duyduğunda partisinin mitingindeydi ve sıcağı sıcağına yaptığı yorum şaşırtıcıydı. Erdoğan, büyük bir sevinç veya coşkuyla değil, ağırbaşlılık ve temkinlilikle karşıladığı haber için “milletimiz için en hayırlısını yapmaya çalışacağız” yorumunu yaptı.

İktidar partisinin “isyankar sesi” Bülent Arınç çok büyük zafer edasıyla “şimdi 11’inci cumhurbaşkanını milletimiz seçecek” dedi.

Kendisine ayrı bir yol ve strateji çizen ve milletvekili adaylığından çekilen “AK Parti’nin vicdanı” Abdüllatif Şener, “bu karar, Cumhurbaşkanını 23 Temmuz’da oluşacak parlamentonun seçeceği gerçeğini değiştirmez” diyerek meseleye bakışını ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül sevinçliydi ve “milletin istediği oldu” diyerek duygu ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaştı.

Perşembe gününe dönelim, Anayasa Mahkemesi’nin kararından 24 saat öncesine...

AK Parti iktidarında dört buçuk yıl Adalet Bakanlığ yapan Cemil Çiçek’le SKYTURK’te yayındayız. Kendisine Anayasa değişiklik paketininin akıbetini sordum ve “mahkeme geçit verirse yani referandum yapılmasına izin verirse ne yapacaksınız?” dedim.

Yanıtı şöyle oldu: “o zaman 11’inci cumhurbaşkanını halk

seçer”

Peş peşe yönelttiğim sorularıma verdiği yanıtlarla Cemil Çiçek neden böyle olması gerektiğini anlattı.

Ama yayın sonrasındaki sohbetimizden anladım ki; Cemil Çiçek’in mahkemenin CHP’nin ve Cumhurbaşkanı Sezer’in başvurularını kabul edeceğini tahmin

ediyordu.

Ama beklenmeyen bir gelişme yaşandı...

Anayasa Mahkemesi’nin “referanduma vize veren” cuma günkü kararı herkes için ama en çok iktidar kanadı için sürpriz oldu.

O kadar ki çok sayıda AK Parti kurmayı “bunda bizim anlamadığımız bir iş var, acaba başımıza çorap mı örülüyor” diyerek çeşitli komplo senaryolarını konuşuyorlar ve gazetecilerden perde arkası öğrenmeye çalışıyorlardı. Çünkü dün itibarıyla iş, “retorik olarak cumhurbaşkanlığı sürecini kullanarak, seçim meydanlarında kitleleri motive etmenin” ötesine geçmiş ve büyük bir riski beraberinde taşıyan tarihi bir kararı almak zorunluluğunu dayatır hale gelmişti.


AK Parti hem Köşk’ü hem hükümeti kaybederse...

Bugünkü tabloya göre cumhurbaşkanını kimin seçeceğini söylemek çok mümkün değildir. “Halk seçecek” diyenler de “Meclis seçecek” diyenler de önce 22 Temmuz tablosunu görmek zorundalar. Çünkü bu saat itibarıyla cumhurbaşkanının nasıl ve kim tarafından seçileceği, referanduma gidilip gidilmeyeceği, hatta hemen bir erken seçim yapılıp yapılmayacağı sandıktan nasıl bir hükümet modeli çıkacağına endekslenmiştir.

Türkiye’nin dört bir yanına yaptığım seyahatlerden, liderlerle ve kurmaylarıyla gerçekleştirdiğim sohbetlerden anladığım kadarıyla yeni cumhurbaşkanının parlamento tarafından seçilmesi ve 367 şartının yerine getirlimesi pekâlâ mümkündür.

Diyelim AK Parti hükümet olmaya yetecek çoğunluğu elde etti. O zaman muhalefetin de kabul edeceği bir ismi Köşk’e çıkarmayı önerecektir. Bu isim Gül olmayacaktır. Böyle bir senaryoda AK Parti referandumu da gündeme getirmeyecek ve Anayasal değişiklik paketi kadük kalacaktır.

Ancak sandıkta başka bir hükümet modeli çıkarsa, mesala CHP ve MHP’nin koalisyonu söz konusu olursa, AK Parti bu kez uzlaşmaya yanaşmayacaktır. Başbakan’a çok yakın kaynak bana önceki gün şunu söylüyordu:

“Bize cumhurbaşkanını seçtirmediler. Yeniden hükümet olursak biz de taviz veririz ve içimizden muhalefetin ve devletin kurumlarının da kabul edeceği bir arkadaşı Köşk’e yollarız. Ama eğer bütün bu sürecin sonunda CHP-MHP koalisyonu oluşursa biz farklı davranız. Yani bu modelin hem cumhurbaşkanı belirleyeceği hem hükümeti kuracağı bir dizayna izin vermeyiz. İşte o zaman nasıl bize 367 şartını dayattılarsa bu kez sıra bize gelir. Türkiye o zaman referanduma gitmek zorunda kalır ve vatandaşın önüne iki sandık konulur.”

Dün itibarıyla Başkent’teki “Köşk düğümü” böyle bir manzara arz ediyordu. Olup bitenlere siz ne dersiniz, sizce cumhurbaşkanını kim seçer?

AkşamBu yazı 1,140 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 12 Haziran 2012 ABD denklemin neresinde?
  • 27 Nisan 2012 Siyaset neden dine tutuldu?
  • 11 Nisan 2012 İşte baş döndüren Suriye diplomasisi
  • 1 Nisan 2012 Türk futbolunu kurtarma paketi
  • 5 Mart 2012 İşte önümüzdeki 6 ayın yol haritası: Başbakan'ın 'tek devlet' stratejisi
  • 13 Şubat 2012 Oslo üzerinden MİT krizi analizi...
  • 6 Şubat 2012 Kimlerin uzun tutukluluğu bitiyor?
  • 21 Kasım 2011 Türkiye bölünür mü büyür mü?
  • 23 Mayıs 2011 MHP neden hedef tahtasında?
  • 18 Nisan 2011 'Doğu Çözümü'
  • 11 Nisan 2011 Başbakan'ın liste stratejisi
  • 17 Mart 2011 Başbakan'dan 'askerle diyalog' yorumu: 'Çok yakın çalışıyoruz'
  • 28 Şubat 2011 Erbakan'dan sonra Türk siyaseti
  • 21 Şubat 2011 Seçimin sürprizi ne olabilir?
  • 4 Şubat 2011 Başbakan Erdoğan'ın planı
  • 5 Ocak 2011 2011'de nasıl bir MHP?
  • 22 Kasım 2010 CHP ile MHP arasını açmalı
  • 13 Ekim 2010 Sarı Lacivert'in Doğu açılımı
  • 16 Ağustos 2010 Şehitlerimiz ve referandum...
  • 13 Mayıs 2010 Operasyona açık siyaset

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,960 µs