En Sıcak Konular

Kürşat Bumin


Kürşat Bumin
0 0 0000

Türkiye (artık) hakikati taşıyabilirYazının başlığını Fransa'nın eski başbakanlarından Pierre Mendes France'ın 1953'te yayına başlayan haftalık dergi L'Express'in ilk sayısına verdiği röportajda sarfettiği "Fransa hakikati taşıyabilir" sözlerinden türettim.

"Ulus"u esas alan bir siyaseti savunan Mendes France, tahmin ettiğiniz gibi, "General"in hazırlıklarını (5. Cumhuriyet) yaptığı siyasete karşı konuşuyordu.

Bu kısa hatırlatmadan sonra Türkiye'ye gelecek olursak:

Türkiye'yi de artık "hakikati" taşıyabilen, onu kaldırabilen bir ülke olarak değerlendirmemiz gerekmiyor mu?

Hem de nasıl...

Türkiye de artık pek çok "çocukluk hastalığını" geride bırakmış bir ülke olarak "hakikati"n esas alınması gereken bir ülke değil mi?

Ben de kendimi Türkiye'nin hızla yetişkin bir çağa adım atan ülke olduğunu düşünenler arasında görüyorum.

Hem de –gerçekten- öyle böyle değil, inanılmaz bir hızla...

İsterseniz önce –içinizden bazıları belki "sırası değil" diyecek ama- yakın tarihten siyasete ilişkin bir çocukluk hastalığını hatırlatayım:

Biliyorsunuz, CHP, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "yemin töreni"ne katılmadı.

Tamam, söz konusu törene katılmayan başkaları da vardı ama şimdi konumuz siyaset olduğu için bunları bir kenara koyalım.

Bir siyasi partinin –hem de anamuhalefet partisinin- usulüne uygun olarak seçilmiş bir cumhurbaşkanının yemin törenine katılmaması tek kelimeyle bir skandaldır. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin seçilmemesi için elinizden gelen her şeye yapmış olabilirsiniz; bu "her şey" de bir ölçüde anlaşılabilir. Ama karşı çıktığınız kişi artık seçilmiş, TBMM Başkanı tarafından TBMM'ye davet edilmiş ise, "katılmamız için ortada bir sebep göremiyoruz" diye ısrar etmekten daha münasebetsiz bir davranış olabilir mi?

Ama durun; şimdi sözünü edeceğim olayı, yani "çocukluk hastalığını" da hatırlayın:

Bugün CHP'nin yemin töreninden uzak durduğu cumhurbaşkanı Gül de 1993'de cumhurbaşkanı seçilen Süleyman Demirel'in "yemin töreni"ne girmeyenler arasında değil miydi?

Hatırlıyorsunuz: 1991'de MHP (ve Edibali) ile ittifak yaparak seçimlere giren Refah Partisi milletvekilleri de Demirel'in cumhurbaşkanlığını tanımadıkları belirtmek için yemin törenine katılmamışlardı. (93'deki bu "yemin töreni" hikayesini –tamamen unutmuşum- bana hatırlatan oğluma buradan teşekkür ederim! Gül'ün yemin töreninin hemen ardından "Baba, nasıl hatırlamazsın, televizyonda birlikte seyretmiştik" diyordu telefonda...)

O halde Mendes France'ın sözlerini hatırlayarak söyleyelim: 93'te Refah ve 2007'de CHP'nin "yemin töreni"nden kaytarması –birisi tarih olmuş- bu her iki siyasal partinin de "siyaset" denince akıllarından iyi şeylerin geçmediğinin delilidir. Eğer bir siyasi parti siyasi mücadelesini "Anayasa"yı (her ne ise) esas alarak devam etmek zorunda ise, Anayasa'nın pek çok faslını oluşturan bir makama usulüne uygun olarak seçilmiş bir kişinin (kim olursa olsun) yemin töreninden kaytaramaz... Yani büyük ölçüde al birini vur ötekine...

Madem ki bugünkü merkez konumuz "yemin töreni"dir, o halde söz konusu törene katılmayan "diğerleri" hakkında da –yine Mendes France'ın sözlerini hatırlayarak- şu iki lafı edebiliriz:

Bu manzaranın adını "ikili iktidar" ya da "İktidarın ikiciliği-düalitesi" olarak koyabiliriz. Bu konu çok, hem de çok önemli. Tamam, söz konusu kavramın ("iktidarın ikiciliği") bir zamanlar Troçki ve Lenin başta olmak üzere pek çok marksisti ciddi olarak meşgul etmiş "sınıfsal" içerikli analizinin devri geçmiştir. Ama yine de farklı içerikle ve bazı coğrafyalarda işimize yarayan bir kavramdır hâlâ.

Burada söz konusu olan -veTürkiye'nin artık taşıyabileceği- "hakikat" de şudur: Yemin töreni davetlileri bilmelidirler ki, bu ülkede de iktidar tekdir. "İktidarın birliği" ilkesi gereği tekdir. ("Kuvvetler ayrımı"ndan söz etmediğim anlaşılmıştır herhalde.) Türkiye de (artık) kendisini "yemin töreni" (törenleri) ile başlayıp "davetler"de sürdürecek bir "ikili" yapıyı kaldıramaz. Dolayısıyla herkes işini gücünü bilmeli, bilmediği takdirde de –bu işi fazla uzatmadan- istifası-istifaları istenmelidir.

Türkiye'nin (de) hakikati taşıyabildiği, modern bir demokrasiyi amaçlıyorsa taşıyabilmek zorunda olduğu artık ilan edilmelidir. İlan edilsin ki sonra işimize bakalım; AKP'nin politikalarını mı eleştireceğiz, sağımızı solumuzu yepyeni bir biçimde tayin mi edeceğiz, yoksa hükümeti mi destekleyeceğiz, iş artık ona kalsın...

yenişafakBu yazı 1,034 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 17 Aralık 2011 'Harbe hazırlık' ve Bahçeli'den 'suikast hazırlığı' yorumu
  • 20 Kasım 2011 Çadırlarda yaşayan depremzedeler kışlalara yerleştirilsin
  • 19 Kasım 2011 'Bedelli' tartışması ışığında Uğur Kantar cinayeti
  • 22 Mayıs 2011 'Darbecilik genleri': Büyük bir keşif!
  • 7 Şubat 2011 Kıbrıslı Türkler ne diyor?
  • 16 Ocak 2011 RTÜK Kanunu'nun 'yayın ilkeleri'
  • 26 Eylül 2010 Yeni anayasa'?
  • 10 Temmuz 2010 Kötümser mi –yoksa- iyimser mi olmalıyız?
  • 28 Mart 2010 Paket'e ilişkin 'üç tarz'ı siyaset'
  • 7 Aralık 2009 DTP'ye de dokunma!
  • 29 Kasım 2009 İki karar da problemli (2)
  • 16 Kasım 2009 'Dersim Açılımı'
  • 5 Ekim 2009 'Yargı' bizi çıldırtmadan…
  • 14 Eylül 2009 'Vatan hizmeti'nin sapkın bir tarifi: İşkence yapmak
  • 2 Ağustos 2009 Çözüm 'Türkiye modeli' çerçevesinde aranmasın sakın
  • 27 Temmuz 2009 YÖK'ün aldığı kararın 'önümüzü açtığı' doğru mu?
  • 9 Şubat 2009 Bir tahliye kararı
  • 18 Ekim 2008 Başbakan'ın desteği
  • 12 Temmuz 2008 Konuyu ikisi de bilmiyor muydu zaten?
  • 23 Haziran 2008 'Lalalık pedagojisi'ne devam

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,402 µs