En Sıcak Konular

İsmail Küçükkaya


İsmail Küçükkaya
0 0 0000

Hava Kuvvetleri’nde muvazzaf tutuklamasıHava Kuvvetleri’ndeki illegal yapılanmaya ilişkin bir kurmay subay tutuklandı.Yöneltilen suçlama çok gizli MİT belgesini sızdırmak. Oluşum içinde yer aldığı öne sürülen subay ve askeri öğrenciler de sorgulanıyor

Fikri takip namusumuzdur. 18 Temmuz’da Hava Kuvvetleri bünyesinde bazı muvazzaf subayların ve Hava Harp Okulu öğrencilerinin askeri savcılık tarafından soruşturulacağını yazmıştık. İfadeler alınmaya devam ediyor. Öğreniyoruz ki, soruşturma kapsamında bizzat Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı’nın talebi ve askeri hâkimin kararıyla bir muvazzaf subay tutuklandı.

Tutuklanan muvazzaf, Hava Kuvvetleri’nde kurmay-pilot rütbesinde. Kendisine isnat edilen suç: Devlete ait gizlilik dereceli bilgileri ele geçirmek, bulundurmak ve sızdırmak. Söz konusu belge, Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından çok gizli ve kontrollü ibaresiyle bizzat elden Genelkurmay Başkanlığı’na iletilen ve Hava Kuvvetleri’ndeki illegal bir yapılanmayı gösteren belge.

Muvazzaf subayın bu belgeyi nasıl ele geçirdiği ve ne amaçla elinde bulundurduğu soruşturuluyor. Belge, Ergenekon soruşturmaları sırasında İşçi Partisi’ne yapılan bir baskında da ele geçirilmişti. Bu soruşturmanın, Ergenekon Davası’yla bağlantısı da bu noktada gündeme geliyor. Savcılık, belgenin sızdırılmasıyla Ergenekon arasında bir bağlantı olup olmadığı konusunu da soruşturma kapsamında değerlendiriyor. İşte tutuklanan subay, bu belgeyi bilgisayarında bulunduran ve soruşturmaya konu olan birinci derecedeki kişi.

Zekeriya Öz’den belgeleri almaya ekip gitti

18 Temmuz’daki haberimizde ve sonraki günlerde devam eden yayınlarımızda, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz ile Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı arasında görüşmeler yapıldığını aktarmıştık. Sonraki günlerde de Hava Kuvvetleri’ndeki soruşturmanın savcısı Ahmet Zeki Üçok ile Zekeriya Öz arasında telefon görüşmeleri yapıldı. Öz ile Üçok bir araya gelme kararı almışlar ve randevu saatini bile saptamışlardı. Ancak olayın AKŞAM’da yayımlanmasından sonra bu görüşme gerçekleşmedi. Onun yerine telefon trafiği sürdürüldü.

Ergenekon’la nasıl bir bağlantı?

Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı’ndan, aralarında aynı birimde görev yapan yazı işleri görevlisi sivillerin de bulunduğu bir ekip, Zekeriya Öz’e gönderildi. Öz, Ergenekon kapsamındaki bilgi ve belgelerin muvazzaflarla ilgili bölümlerini, bu ekip aracılığıyla Ahmet Zeki Üçok’a iletti. İki savcılık arasında işbirliği sağlandı, Öz 2500 sayfalık iddianamesine muvazzaflarla ilgili bir belge koymadı, onları askeri savcılığın yürüttüğü soruşturma için ayırdı. Askeri savcılık bu belgeleri inceliyor.

Şimdi akıllara şu soru geliyor? Haberimizin çıktığı ilk gün de aynı soru gündemdeydi: Hava Kuvvetleri’ndeki soruşturmayla Ergenekon arasında nasıl bir bağlantı var? Bir soru daha ilave edebiliriz? Yapılan muvazzaf tutuklaması Ergenekon’la mı ilgili?

Şu anda tutuklanan muvazzaf subayın bilgisayarında ve sonra Ergenekon soruşturması kapsamında İşçi Partisi’ndeki aramalarda ele geçirilen belge, Hava Kuvvetleri’nde illegal bir yapılanma olduğu iddiasını taşıyor. Belgeyi Genelkurmay’a gönderen MİT. Aynı belge MİT tarafından Başbakan Erdoğan’a da iletilmiş. Bu belgenin içinde 6’sı Kurmay Albay olmak üzere Harp Okulu öğrencilerinin de isimleri var. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki soruşturma bizzat Hava Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu’nun talimatıyla ve “Hv. K.K.’lığı ile ilgili evrakın dışarı çıkarılması olayı” tanımlamasıyla açıldı. Bizim duyurduğumuz olay buydu. Askeri savcılık gayet doğal bir zorunluluk gereği o belgenin içinde yer alan muvazzafların incelenmesini-araştırılmasını da kapsama aldı. Yani belge gerçek olduğuna göre, bu nasıl sızdı, içeriğindeki bilgiler ne derece doğru ve bunların Ergenekon’la bir bağlantısı var mı?

Şu anda konu henüz soruşturma aşamasında olduğu için bunun dışında bir yorumda bulunmak doğru olmaz. Ancak, bugün ortaya çıkardığımız haber, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kamuoyunda çok tartışılan iddiaları ve kendisiyle ilgili en küçük olayları bile büyük bir ciddiyetle ele aldığını ve yanlış yapan olursa hiçbir şekilde onların cezasız kalmayacağı sonucunu bize gösteriyor.

AkşamBu yazı 1,180 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 12 Haziran 2012 ABD denklemin neresinde?
  • 27 Nisan 2012 Siyaset neden dine tutuldu?
  • 11 Nisan 2012 İşte baş döndüren Suriye diplomasisi
  • 1 Nisan 2012 Türk futbolunu kurtarma paketi
  • 5 Mart 2012 İşte önümüzdeki 6 ayın yol haritası: Başbakan'ın 'tek devlet' stratejisi
  • 13 Şubat 2012 Oslo üzerinden MİT krizi analizi...
  • 6 Şubat 2012 Kimlerin uzun tutukluluğu bitiyor?
  • 21 Kasım 2011 Türkiye bölünür mü büyür mü?
  • 23 Mayıs 2011 MHP neden hedef tahtasında?
  • 18 Nisan 2011 'Doğu Çözümü'
  • 11 Nisan 2011 Başbakan'ın liste stratejisi
  • 17 Mart 2011 Başbakan'dan 'askerle diyalog' yorumu: 'Çok yakın çalışıyoruz'
  • 28 Şubat 2011 Erbakan'dan sonra Türk siyaseti
  • 21 Şubat 2011 Seçimin sürprizi ne olabilir?
  • 4 Şubat 2011 Başbakan Erdoğan'ın planı
  • 5 Ocak 2011 2011'de nasıl bir MHP?
  • 22 Kasım 2010 CHP ile MHP arasını açmalı
  • 13 Ekim 2010 Sarı Lacivert'in Doğu açılımı
  • 16 Ağustos 2010 Şehitlerimiz ve referandum...
  • 13 Mayıs 2010 Operasyona açık siyaset

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,916 µs