En Sıcak Konular

İsmail Küçükkaya


İsmail Küçükkaya
0 0 0000

Nasıl bir AKŞAM?Medya, 21’inci yüzyılın en etkili gücü ve bizler o silahın taşıyıcıları olarak büyük bir sorumluluk altındayız. Kitle iletişim araçları günümüzde bilgi aktarmanın, haber vermenin ötesinde toplumsal psikolojiyi ve kültürü de şekillendirecek muazzam bir etkinliğe ulaştı. Gazeteciler olarak binlerce doğru arasından en doğruyu seçmek zorundayız. Nerede durmalıyız?

İçinde bulunduğumuz zaman diliminde her yeni güne, yeni bir gerçeklikle başlamamız kaçınılmaz gibi görünüyor. Değişimin hızı olağanüstü boyutlara ulaştı.

Dün kendi adıma “yeni bir güne” uyandım. Türkiye’nin en önemli gazetelerinden birinin, AKŞAM Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni olarak ağır bir sorumluluk ama derin bir heyecanla 19 Kasım’a gözlerimi açtım. Çok zor bir dönemden geçtiğimizin bilincindeyim. Ne yapmam gerektiğini iyi biliyorum. Gazeteciliğe başladığımda henüz bir üniversite öğrencisiydim ve 17 yıldır bu mesleğin mutfağından başlayarak; bütün kademelerinde deneyim edinerek bugüne geldim. Çok değerli meslek büyüklerinin yanında yetiştim. Üzerimde çok kişinin emeği var, hepsine minnettarım.

Yeni bir gazetecilik türünün oluştuğunun ve bunun yaygınlaştığının farkındayım. Şahsen, pahalı şarapların lezzetini ilk yudumda alıp da kalitesi hakkında yorum yapamasam da “haberi kokusundan tanırım.” Doğruların peşinden giderim, bunun için her bedeli ödemeye hazırım. Yazdığıma inanmanın erişilmez konforunu iliklerime kadar hissederim. Habercilik ve gazetecilik adına adeta hayvani bir sezgim vardır, kişiliğimle mesleğim arasında şaşılası bir uyum ve özdeşlik bulurum. İyi bir gazeteciyim ve başarılı bir gazete yöneticisinin nasıl davranması gerektiğini bilirim.

AKŞAM Gazetesi büyük bir geleneğin ürünüdür. Bugün doğmamıştır, O’nun tarihi, bir kalemde yazılmamıştır. Gazetemiz, paha biçilemez büyük bir birikimin hazinesidir. Her birimiz görev dönemlerimizde bu birikime belli oranlarda katkı yapmaya çalışıyoruz. Bu, tarihi bir misyondur. Bugün üstlendiğim zorlu görev bana sevgili Serdar Turgut’tan devredildi. Mesleğe 1991’de Hürriyet’te O’nun yanında başlamıştım, telefonda gurur duyacağım sözler söyledi.

Gazetelerin “evrensel misyonlarını” ve AKŞAM’ın özgün tarihsel misyonunu bir arada yaşatarak gücümüzü ve etkinliğimizi artırmak arzusundayız. O medyadan da bu medyadan da değiliz. Biz AKŞAM Gazetesi’yiz ve sessiz çoğunluğun sesiyiz. Size alternatif bir mecra sunuyoruz. İki kutup arasında sıkışanlar ve doğruyu arayanlar bize baksın. Gazete okumanın heyecanını geri getireceğiz. Sürprizlere açık bir gazete göreceksiniz.

Bana gelince...

Gazete sütunlarında gazetecilerin kendinden bahsetmesi doğru değil ancak bugün biraz mecburuz. Burada, en iyi bildiğim işi yapacağım, gazetecilik. Gücümü gazetecilikten alacağım, sadece gazetecilikten.

Anadolu’dan geliyorum, küçük ve çok sevimli bir ilçede doğdum. Dar gelirli bir ailenin dört çocuğundan biriyim. Devlet okullarında okudum, İngilizce’yi kendim öğrendim, yıllarca özel ders aldım, kendi imkânlarımla Amerika’ya gidip pratik yaptım.

Türkiye’nin İstanbul’dan ibaret olmadığını anlatmak istiyorum. Bu geniş ve dinamik coğrafyayı, onun güzel insanlarını tanıyorum. Memleketimin kültür kodlarıyla benliğimi donattım. Kimliğimi böylesi bir kültür zemini üzerine inşa ettim. Pratik hayata ilişkin teorik altyapımı ise tam altı yıldır düzenli olarak sürdürdüğümüz Arjantin Felsefe Grubu’na borçluyum. Şükran.

Ülkemin fırsat eşitliği sayesinde burada olduğumu bir an bile unutmayacağım. Ankara gazeteciliğinin bütün güzel yanlarını ve etik yönlerini sergilemeye çalışacağım. Asla halktan kopuk bir gazete yapmayacağım. Halk için gazete yapacağız. Kimseye benzemeyeceğim. Farklı bir gazetecilik sergileyeceğim. Beni ben yapan neyse, onların üzerinde yükseleceğim. Tabii ki çok mutluyum, kendimi çok iyi hissediyorum. Hayalini kurduğum bir işi yapıyorum. Bana daima destek veren bir ekibim var. Zaman içinde hepsini tanıyacaksınız. Gazete yapmak ekip çalışmasının doruğa çıktığı bir işbirliğini gerektirir. Kamunun haklarını koruyacağız. Başka gazetelerin gündemini izleyen değil, kendi gündemini yaratan bir gazeteniz olacak.

Çağrım ülkemin güzel insanlarına:

“Bana kulak ver ki sana ses verebileyim.”

akşam

 Bu yazı 1,064 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 12 Haziran 2012 ABD denklemin neresinde?
  • 27 Nisan 2012 Siyaset neden dine tutuldu?
  • 11 Nisan 2012 İşte baş döndüren Suriye diplomasisi
  • 1 Nisan 2012 Türk futbolunu kurtarma paketi
  • 5 Mart 2012 İşte önümüzdeki 6 ayın yol haritası: Başbakan'ın 'tek devlet' stratejisi
  • 13 Şubat 2012 Oslo üzerinden MİT krizi analizi...
  • 6 Şubat 2012 Kimlerin uzun tutukluluğu bitiyor?
  • 21 Kasım 2011 Türkiye bölünür mü büyür mü?
  • 23 Mayıs 2011 MHP neden hedef tahtasında?
  • 18 Nisan 2011 'Doğu Çözümü'
  • 11 Nisan 2011 Başbakan'ın liste stratejisi
  • 17 Mart 2011 Başbakan'dan 'askerle diyalog' yorumu: 'Çok yakın çalışıyoruz'
  • 28 Şubat 2011 Erbakan'dan sonra Türk siyaseti
  • 21 Şubat 2011 Seçimin sürprizi ne olabilir?
  • 4 Şubat 2011 Başbakan Erdoğan'ın planı
  • 5 Ocak 2011 2011'de nasıl bir MHP?
  • 22 Kasım 2010 CHP ile MHP arasını açmalı
  • 13 Ekim 2010 Sarı Lacivert'in Doğu açılımı
  • 16 Ağustos 2010 Şehitlerimiz ve referandum...
  • 13 Mayıs 2010 Operasyona açık siyaset

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,893 µs