En Sıcak Konular

Mümtaz'er Türköne


Mümtaz'er Türköne
0 0 0000

İsrail'in askerleri ve komploları



Bir tezin saçmalığını göstermenin en kolay yolu alabildiğince abartmaktır. İyi ki Erbakan Hoca var. İnce zekâsı ve yaratıcı benzetmeleri ile imdada yetişiyor: 'İsrail bunlara kendi ordusunda askerlik yaptırıyor, bunlar farkında değil' diyor.

'Bunlar' dediği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türkiye'nin bugünkü iktidarı. AK Parti 'Siyonizmin Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü başbakanlık, bakanlık, mevki, makam vererek aldatması sonucu' kurularak iktidara getirilmiş. Ne komplo ama değil mi? Üstelik AK Parti'ye oy veren her iki vatandaştan biri, bu komplonun bir parçası oluyor.

Biz yine de niyetimizi bozmayalım; Erbakan Hoca'nın abartılı komplo teorisini AK Parti hükümetine üstü kapalı destek olarak görelim. Aksi takdirde bu açıklamayı, dev sorunların altından kalkamayan İsrail hükümetine çok şık bir destek olarak yorumlamamız gerekecek.

Aynı ucuz yöntemin farklı bir örneği, Kılıçdaroğlu tarafından devreye sokuldu. Başbakan, İsviçre bankalarında altı adet gizli hesabı olmadığını ispatlama mükellefiyeti ile karşı karşıya. Birkaç yıl önce miktar on milyar dolar civarındaydı. Bana bu iddiayı nakledene 'Sen sayı saymasını biliyor musun?' diye sormuştum. Neyse ki miktar 9 milyar dolar azalmış. Wikileaks belgesinde bu dedikodu naklediliyor. Şimdi buyurun pöstekiyi sayın. İsviçre hükümetinden ve tek tek kantonlardan 'sabıka kaydı yoktur' benzeri bir 'gizli hesabı yoktur' belgesi toplamak mümkün mü? İsviçre'den nasıl bir cevap geleceğini tahmin edebiliyor musunuz? Baykal'ın belgesini örnek gösterenler, mutlaka incelemeli. Veya Başbakan Kılıçdaroğlu'na, banka hesaplarının tespitiyle ilgili vekâletname verse, netice hasıl olur mu? Medeniyetin ölçüsü hukuktur. Hukuk ise evrensel bir prensip koyuyor: 'İspat, müddeiye aittir.' Kılıçdaroğlu'nun siyasî yeteneklerini ciddiye almayabilirsiniz. Ama bu politikacımız Maliye'de hesap uzmanlığından yetişme değil mi?

Politika bu kadar ucuz ve kolay bir iş olmamalı. Her şey bir İsrail komplosundan ibaretse, muhalefet etmek 'al aksini ispatla' diyerek yürüyecekse çalışıp gayret etmenin, düşünüp projeler üretmenin ne anlamı var? Hiç olmazsa Wikileaks'in patronunun bahsettiği asıl üzerinde durulması gereken büyük komployu kavramamız gerekmez mi? Assange, önceki gün canlı olarak sorulara verdiği cevaplarda Batı dünyasının derin 'malî komplo'sunu anlatıyor. Karşımızda bir finans hegemonyası var. Bu hegemonya temel güç ilişkilerini krediler, hisseler ve holdingler ağı üzerinden geliştirmiş ve yerleştirmiş durumda. Bu büyük yapı karşısında 'söz'ün hiçbir gücü olmadığı için düşünce kuşlar gibi özgür olabiliyor. Assange Çin gibi ülkelerin uyguladığı sansürü, sözün gücüne işaret eden bir ekonomik tedbir olarak yorumluyor. Kısaca, 'aslında bizim yaptığımız da bu güçlü yapıyı sarsmıyor' demeye getiriyor.

Abdülhamit Bilici'nin dünkü yazısı, komployla yatıp kalkanların gerçeklere uyanabilmeleri için mutlaka rehber almaları gereken önermeler sıralıyor. Komplo elbette ki üretilebilir. Ancak bu komplolardan önce Assange'ın tanımladığı komplo üretecek o çok güçlü yapıyı tanımak gerekir.

Bilici'nin komplo ve komplo teorisi arasında işaret ettiği fark, gerçeği anlamanın anahtarı. Komplo üretmek için donanımlı, güçlü ve akıllı olmanız lâzım. Ama komplo teorisi üretmek için, sadece ürettiğiniz teorilere inanacak insanlara ihtiyacınız var. Toplumsal ilişkiler çok karmaşık. Dünyanın nasıl döndüğünü anlamak çok zor. Onun yerine dünyanın ve her toplumun merkezi olan bir İsrail'in varlığına inanmak yeterli. İtiraz edenlere, Nasreddin Hoca'nın dediği gibi 'İnanmıyorsan al ölç' demek mümkün. Böylece, yani komplo teorisine teslim olarak asıl komplonun bir parçası haline gelmek çok kolay.

Neden komplo teorisine inanan ve seslendirenleri, komploların bir aktörü olarak görmüyoruz. Değillerse buyursunlar ispatlasınlar.

zaman



Bu yazı 1,001 defa okundu.






Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.





  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Bu sefer çözülecek mi?
  • 16 Eylül 2012 Din eğitiminde devlet tekeli kalkıyor
  • 14 Eylül 2012 Siyaset, artık dine alet edilmiyor!
  • 13 Eylül 2012 CHP, PKK ile müzakere yapabilir mi?
  • 9 Eylül 2012 Merkez Sağ'ın son noktası
  • 7 Eylül 2012 Başbakan sertleşmekte haklı mı?
  • 28 Ağustos 2012 Hükümet haklı çıktı
  • 26 Ağustos 2012 Kawa ve Ergenekon
  • 24 Ağustos 2012 Terör sorunu ayrışıyor
  • 17 Ağustos 2012 Hem şiddet üreten, hem barış isteyen bir örgüt
  • 16 Ağustos 2012 'Paralel devlet'in iflası
  • 12 Ağustos 2012 Kürt, Türk, Alevî ve Sünni olmak
  • 10 Ağustos 2012 Yangını kim söndürecek?
  • 5 Ağustos 2012 Ordulaşan partiler ve partileşen ordular
  • 22 Temmuz 2012 Davutoğlu haklı çıkarsa?
  • 17 Temmuz 2012 'Hücre yenilenmesi'
  • 29 Haziran 2012 ÖYM'leri kaldırması için hükümete yetki verdiniz mi?
  • 24 Haziran 2012 Türkiye savaşa girer mi?
  • 21 Haziran 2012 Teröre teslim olmak
  • 19 Haziran 2012 Çözüme yakın mıyız?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,805 µs