En Sıcak Konular

İsmail Küçükkaya


İsmail Küçükkaya
0 0 0000

MHP neden hedef tahtasında?'Siyasi komplonun' böylesi görülmedi. Sadece Türkiye'de değil, dünya çapında benzersiz bir 'siyaset dizaynı' projesiyle karşı karşıyayız.
Son altı istifanın ardından yepyeni bir durum oluştu. Herkes ezberini gözden geçirmeli, tahminlerini ve beklentilerini revize etmeli.
Haziran 2011 seçimleri artık öngörülebilir olmaktan çıkmıştır.
Güçlü, çok güçlü bir odak 'MHP'siz parlamento' istiyor. 2011-2015 arasında Türkiye'de her ne yaşanacaksa işte bu açıdan ince ve derin okumalara tabi tutulmalı.
Kesin olan şu:
Kürt sorunu masada, BDP'liler Meclis'te olacak. Ortadoğu'da dönüşüm süreçleri devam edecek.
Bundan en çok, içinde Kürt nüfus barındıran ülkeler etkilenecek. Arap dünyasında yaşananlar sadece birer öncü. Dikkat edin oralarda köklü değişiklikler, yapısal reformlar yok. Asıl kıyamet bizim komşularımızda kopacak. Suriye, daha sonra İran... Irak'ı da işin içine katarsanız 'doğu sorunu' için yüz yıldır üzerinde çalıştığınız mühendislikleri tamamlarsınız.
Türkiye elbette hepsinden farklı, 'bize daha değişik bir tarife' uygulanıyor. Baykal'ın gidişi, Kılıçdaroğlu'nun gelişi siyasi dengeleri değiştirdi. Hükümet eskisi kadar rahat değil. Rekabet başladı. 'Yeni CHP' yüzde 30 civarındaki tabanıyla hem Kürt sorununda hem de 'daha demokrat anayasa' bağlamında katkı sağlayacaktır. Göreceğiz. Birinci hamle tamam. Büyük planın uygulamaya geçmesinde MHP ciddi risktir. Büyük Ortadoğu Projesi'nin önünde kilittir. İşte bunun için hedef tahtasında.
Dünden itibaren kimse MHP için oy tahmininde bulunamaz. Rahat rahat, 'barajı aşar' öngörüsünü savunamaz. Doğrusu, şu ana kadar krizi iyi yönetmişlerdi. Tabanın kaymasını engellemişlerdi. Altı kaset istifasından sonra işleri çok zorlaştı. Skandal, 'mağdur MHP' sınırlarını çoktan aştı. Bireysellik çerçevesinden çoktan çıktı.
MHP'nin buradan hiç zarar görmeden çıkması imkansız. Bırakın siyasi bir partiyi bu boyutta bir krizi herhangi bir şirket, holding veya kulüp de kolay yönetemez.
CHP'ye iki üç puanlık bir kayma yaşanacaktır. AKP'ye gitmez, zira muhafazakar-milliyetçi kesimden zaten AKP'ye referandum sürecinde ciddi bir geçiş yaşanmıştı. AKP'ye taban kayması olmaz.
Bundan sonrası mucizeye bakar. MHP o mucizeyi başarabilir mi? Neden olmasın?
Çok çalışmak bile yetmeyebilir ama parti organlarının içi boşalmışken ne yapılabilir belli değil. Ancak bir şekilde MHP yeni dönemde Meclis'te olabilirse yepyeni bir parti haline gelir. Kendinden beklenen kent milliyetçiliği odaklı modern bir siyasi oluşumun merkezi olur. Kürt sorunuyla ilgili 2015'e kadar şahit olacaklarımız da yeni MHP'yi büyütebilir.
Türkiye için 'iki partili bir siyasi yapı' kurgulanıyor. Evet, CHP büyüyor ama sol-sağ dengesi içinde AKP'yi de büyütüyor. İktidara karşı denge arayanlar CHP'ye yöneldikçe, 'sol iktidara geliyor' propagandası yürürlüğe sokularak sağ kesim AKP'de toplanmaya teşvik ediliyor. Alevilik vurgusu işte bu değirmene su taşımak için... Küresel bir oyun kurucu ve Türkiye'deki müttefikleri, 'MHP'siz bir Meclis' istiyor. Bu hamlenin MHP'yi orta vadede büyütebileceğini görüyor olmalılar, tıpkı CHP'deki dizaynın ürettiği sonuç gibi... Fark etmez, maksat tam da bugünün zamanlamasında ihtiyaç duyulan işleri yapabilmek... Dört yıllık bir süreç yeter de artar bile... Şimdi söz millette. Bahçeli, 'Devlet yok, iyi ki millet var' derken son umuduna işaret ediyordu. MHP buradan çıkabilirse bütün oyunları bozabilir ama kolay değil.  Gerçekten de siyasi komplonun böylesi görülmedi. Sahi o kadınlar kim, o nasıl profesyonel çekimler öyle...
 
akşamBu yazı 1,444 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 12 Haziran 2012 ABD denklemin neresinde?
  • 27 Nisan 2012 Siyaset neden dine tutuldu?
  • 11 Nisan 2012 İşte baş döndüren Suriye diplomasisi
  • 1 Nisan 2012 Türk futbolunu kurtarma paketi
  • 5 Mart 2012 İşte önümüzdeki 6 ayın yol haritası: Başbakan'ın 'tek devlet' stratejisi
  • 13 Şubat 2012 Oslo üzerinden MİT krizi analizi...
  • 6 Şubat 2012 Kimlerin uzun tutukluluğu bitiyor?
  • 21 Kasım 2011 Türkiye bölünür mü büyür mü?
  • 23 Mayıs 2011 MHP neden hedef tahtasında?
  • 18 Nisan 2011 'Doğu Çözümü'
  • 11 Nisan 2011 Başbakan'ın liste stratejisi
  • 17 Mart 2011 Başbakan'dan 'askerle diyalog' yorumu: 'Çok yakın çalışıyoruz'
  • 28 Şubat 2011 Erbakan'dan sonra Türk siyaseti
  • 21 Şubat 2011 Seçimin sürprizi ne olabilir?
  • 4 Şubat 2011 Başbakan Erdoğan'ın planı
  • 5 Ocak 2011 2011'de nasıl bir MHP?
  • 22 Kasım 2010 CHP ile MHP arasını açmalı
  • 13 Ekim 2010 Sarı Lacivert'in Doğu açılımı
  • 16 Ağustos 2010 Şehitlerimiz ve referandum...
  • 13 Mayıs 2010 Operasyona açık siyaset

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,263 µs