En Sıcak Konular

Derya Sazak


Derya Sazak
0 0 0000

Korku çağıLondra, dün ABD'yi vuran 11 Eylül saldırılarına benzer bir tehdit şokuyla sarsıldı. Geçen yaz metroda patlayan bombalardan sonra havada yaşanabilecek terör olayına karşı önlem alındı. Havaalanları uçuşa kapatıldı. 'Yeni ortaçağ' korku salmaya devam ediyor.
İsrail'in bir aydır Güney Lübnan'da uyguladığı şiddet politikasının 'bumerang' misali Batı'yı vuracağının sinyalleri geliyordu. Bu konuda çarpıcı bir değerlendirmeyi The New York Times yazarı Thomas Friedman, ABD'nin Irak politikasını eleştirerek yaptı. Irak'taki ABD güçleri komutanı General Abizaid'in Senato Komisyonu'nda bu ülkeyi demokratikleştirme çabalarında başarısız kaldıklarını itiraf etmesini yorumlayan Friedman, "Artık B planı üzerinde kafa yormanın, bu işten en az zararla nasıl kurtulacağımızı düşünmenin zamanı geldi" diye yazdı.
ABD'nin Irak'ta Vietnam benzeri bataklığa saplanacağını görenlere Büyük Ortadoğu masalları anlatanlar, üç yıl sonra Ortadoğu'yu bütünüyle saran ateş çemberi karşısında özeleştiri yapıp, 'çekilme zamanının geldiğini' söylüyorlar.
İşgale uğrayan Irak, çığırından çıkmış mezhepsel şiddetin girdabında, hukukun ve güvenliğin olmadığı bir enkaz haline gelmekle kalmadı, ABD'den sonra İsrail'in de savaş yoluyla Ortadoğu'ya kendi stratejisini egemen kılma çabasının sonucu Lübnan kan gölüne döndü. Bir ayda 1000'den fazla sivil öldü Güney Lübnan'da. Enkaz altından çıkarılan çocuklar, analar, babalar, yeni nefret tohumlarının ekilmesine neden oldu.
Thomas Friedman, yapılan hatayı şöyle tanımlıyor:
"Evet, Iraklılarla birlikte, Arap dünyasının tam ortasında korku ve aşiret siyasetinin, işsizliğin, dinsel hoşgörüsüzlüğün ve baskının Ortadoğu'yu kendisi ve başkaları için son derece tehlikeli hale getiren hastalıkları ürettiği bir siyasetin hükmetmediği, onurlu ve ilerici bir devlet yaratmak için çaba göstermenin muazzam önemi olduğuna inandım. Hâlâ da inanıyorum. Fakat bugün Irak'ı doğru kavramanın önemine inanan, başta Amerikan yönetimi ve ben olmak üzere herkes şunu kabul etmek zorunda: İster Bush yönetiminin yöntemleri nedeniyle isterse Araplar nedeniyle olsun, işler yürümüyor ve iyi insanların hayatlarını art arda buna feda edemeyiz."
The New York Times yazarı, "Bush yönetimi hiçbir zaman Irak için bir A planı sunmadığından, şimdi bize en azından bir B planı borçlu" dedikten sonra ABD'nin Irak'tan çekileceğini açıklamasıyla birlikte Bosna'da olduğu gibi Barış Konferansı'nın derhal toplanması gerektiğini savunuyor.
ABD ve İsrail, 'yeni Ortadoğu'yu şekillendirmeye çalışırken bölgeyi ve dünyayı yeni tehditlerin hedefi haline getirdiler.
Irak'ta batağa saplandılar, nasıl çekilecekler?!Bu yazı 899 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Aralık 2010 Davutoğlu yılı
  • 29 Kasım 2009 Kıyamet
  • 27 Mart 2009 Darbe davası
  • 14 Ağustos 2008 Ekmek ve mayın
  • 8 Aralık 2007 Katliam davası
  • 1 Eylül 2007 Kabine ve program
  • 28 Kasım 2006 Ne darbesi?
  • 8 Eylül 2006 Camide linç
  • 2 Eylül 2006 Çatışma belgesi
  • 1 Eylül 2006 Asker riski
  • 18 Ağustos 2006 Asbestli gemi
  • 11 Ağustos 2006 Korku çağı
  • 8 Haziran 2006 Perihan'ın davası
  • 1 Haziran 2006 Mevlana gibi
  • 2 Mayıs 2006 Eskiye dönüş

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,105 µs