En Sıcak Konular

Derya Sazak


Derya Sazak
0 0 0000

Asbestli gemiSöküm için Aliağa'ya getirilmek istenen, Hollanda'ya ait "Otopan" gemisindeki 60 ton asbestin yol açacağı kanser tehdidi, Türkiye'yi AB'nin çöplüğü haline getirmek isteyenlere karşı çevrecileri harekete geçirdi.
Egeli çevreciler, Greenpeace ve TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Şubesi'nin ortak uğraşıyla Çevre Bakanlığı'nca geminin girişine engel olunması isteniyor.
Hollanda gibi, gemi sanayiinde ileri teknolojiye sahip bir ülkenin hurdaya çıkmış gemiyi söküm için İzmir Aliağa'ya göndermesi kuşku verici bulunuyor. Kanserojen etkili asbest miktarının ise yapılan bildirimdeki 1 tonun çok üzerinde olduğu ve sahte beyanda bulunulduğu savunuluyor.
Gemi Aliğa'ya yanaştıktan sonra, yol açacağı kirliliğin önlenmesi konusunda geç kalınmış olacak. Son olarak Türkiye benzer tuzağa İskenderun'da düşürülmüştü.
Zehirli atık taşıyan İspanyol MV Ulla gemisi, çevrecilerin aylarca süren uyarısına karşın limanda bekletilmiş ve sonunda çürüyen gemi batmıştı. 2200 ton toksik maddenin denize karışması sonucu İskenderun Körfezi'nde balıkçılar ve yöre halkı için sağlıklı yaşam riski oluşmuştu. İspanya ile yapılan müzakereler sonucu katı atığın büyük kısmı denizde çözüldükten sonra bir bölümü çıkarılabildi. Hurda gemi ise deniz dibinde yatıyor!
1980'lerde Karadeniz sahillerine vuran zehirli variller ve Ulla rezaletinden sonra Aliağa'da "Otopan" adlı asbestli gemi tehdidi yaşanıyor.
Hollanda gemisinin içerdiği riskin büyüklüğü belli değil. Geminin ayrılmaz parçaları dışında yük taşıyor olması ihtimali yüksek.
Çevre Bakanı Osman Pepe'ye gönderilen telgrafta, sivil toplum örgütü temsilcileri avukat Arif Ali Cangı, Erkut Ertürk ve Ertuğrul Barka tarafından dikkat çekilen, "İncelemede beyan edilen miktara göre farklılık olması halinde geminin iade edilmesinde geç kalınmış olunacağı" yerinde bir uyarıdır.
Geminin Türk karasularına girdikten sonra "açıkta" bekletileceği, İskenderun Körfezi'ndeki Ulla rezaletini akla getirmektedir.
Çevreciler, gemideki asbest miktarının da Aliağa'da yerel yöneticiler tarafından saptanmak yerine uluslararası akreditasyonu olan bağımsız denetim kurumlarınca yapılmasının gerektiğini savunuyor.
Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi, Hollanda'dan yanıt gelene kadar "Otopan" gemisinin bekletilmesini ve geminin hiçbir şekilde Türk karasularına sokulmamasını istiyor.
Onca kötü deneyimden sonra hâlâ aynı hatayı yapıyoruz:
"Atık batar, Türk bakar."
Yeter! Avrupa'nın atık çöplüğü olmak istemiyoruz. Otopan, Aliağa'ya yanaşmasın!
Bu yazı 959 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Aralık 2010 Davutoğlu yılı
  • 29 Kasım 2009 Kıyamet
  • 27 Mart 2009 Darbe davası
  • 14 Ağustos 2008 Ekmek ve mayın
  • 8 Aralık 2007 Katliam davası
  • 1 Eylül 2007 Kabine ve program
  • 28 Kasım 2006 Ne darbesi?
  • 8 Eylül 2006 Camide linç
  • 2 Eylül 2006 Çatışma belgesi
  • 1 Eylül 2006 Asker riski
  • 18 Ağustos 2006 Asbestli gemi
  • 11 Ağustos 2006 Korku çağı
  • 8 Haziran 2006 Perihan'ın davası
  • 1 Haziran 2006 Mevlana gibi
  • 2 Mayıs 2006 Eskiye dönüş

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  12,942 µs