En Sıcak Konular

Derya Sazak


Derya Sazak
0 0 0000

Camide linçSokaktaki linç olayları Fatih'teki tarikat camiinde cinayete dönüştü. Camide bıçaklanan emekli imamın müritleri "hoca"yı bıçaklayan Mustafa Erdal adlı kişiyi linç ettiler.
İstanbul Emniyeti, olayın bu boyutunu görmezlikten gelip, saldırganın "başını mihraba vurarak" öldüğünü duyurdu. Ancak "otopsi raporu" polisi yalanladı!
Fatih Cumhuriyet Savcılığı, Emniyet'ten "camide olanların tespit edilmesini" istedi. Polisin bu kayıtsızlığı karşısında "faillerin bulunması" ihtimali ortadan kalkıyor.
Linç kültürü, Trabzon'dan İstanbul'a "aşırı milliyetçi" bir tepki olarak dalga dalga yayılırken radikal İslamcı grupların Fatih'te sergiledikleri öfke, Bayram Ali Öztürk'ü bıçaklayan saldırganın öldürülmesiyle sonuçlanıyor. Cemaat üyeleri, "Cübbeli Ahmet" adıyla tanınan bir hocaya ait internet sitesinde Mustafa Erdal'ın "linç edildiğini" açıklamaktan çekinmediler. İBDA-C üyeleri cenaze töreninde gösteri yaptılar.
Bu tür meydan okumalara karşın hiç kimsenin gözaltına alınmayışı dikkat çekicidir. Tarikatlar karşısındaki güçsüzlüğün ifadesidir.
İsmailağa Camii'nde etkin cemaatin siyaseten korunması bir yana, 30 Ağustos törenlerinde de gözlendiği gibi, yasalar önünde "yaralama ve öldürme suçu"na giren linç olaylarına yönelik tepkisizlik giderek bir şiddet kültürüne dönüşüyor.
Oysa yeni TCK'da "linç suçu"nun takibinde bir boşluk söz konusu değil. Yasanın hazırlanmasında görev alan Doç. Adem Sözüer'in değerlendirmesi öğreticidir:
"Eğer bu tür girişimleri kovuşturmazsanız vatandaş bunun cezası yok sanıyor. Kişiler, bu yaptıklarının ağır bir suç olduğunu bilmeli. Devletin varlığı etkili bir şekilde hissedilmezse anarşi doğar. Vahşi batıya döneriz. Herkes kendine göre suçlu gördüğü kişiyi idam sehpası kurup cezalandırmaya kalkar. İç barış bozulur."
Sözüer, linç sonucu yaralama ya da ölüm varsa saldırganların "ömür boyu hapse" kadar gidecek ağır cezaya çarptırılabileceğini vurguluyor. Ancak bu takibin kamu adına savcılarca yapılması gerekiyor.
Fatih'te emekli hocaya yönelik suikastın zanlısının öldürülmesi de suçtur. Ve bir camide işlenmiş olması linç olayının takipsiz kalması sonucunu doğurmaz. Soruşturma cesaretle sürdürülmelidir.
Fatih-Çarşamba'da Taliban kıyafetiyle dolaşan tarikat mensuplarına, Bayram Ali Öztürk'ün uğradığı haksızlık ve bıçaklanarak yaşamını yitirmesi kadar, saldırganın linç edilmesinin bir ibadet yeri olan cami ortamına aykırı olduğu ve İslamiyete sığmadığı anlatılmalıdır. "Allah adına" cinayet işlenemez.
Her konuda fetva veren Diyanet neden susuyor?!Bu yazı 1,016 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Aralık 2010 Davutoğlu yılı
  • 29 Kasım 2009 Kıyamet
  • 27 Mart 2009 Darbe davası
  • 14 Ağustos 2008 Ekmek ve mayın
  • 8 Aralık 2007 Katliam davası
  • 1 Eylül 2007 Kabine ve program
  • 28 Kasım 2006 Ne darbesi?
  • 8 Eylül 2006 Camide linç
  • 2 Eylül 2006 Çatışma belgesi
  • 1 Eylül 2006 Asker riski
  • 18 Ağustos 2006 Asbestli gemi
  • 11 Ağustos 2006 Korku çağı
  • 8 Haziran 2006 Perihan'ın davası
  • 1 Haziran 2006 Mevlana gibi
  • 2 Mayıs 2006 Eskiye dönüş

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,470 µs