''450 Mossad ajanı Kerkük'te'' | " /> ''450 Mossad ajanı Kerkük'te'' | "/>

En Sıcak Konular

''450 Mossad ajanı Kerkük'te''

3 Mayıs 2009 12:31 tsi
''450 Mossad ajanı Kerkük'te'' 
BM'nin Kerkük raporunun içeriği netleşti. Kürt bölgesi isyan etti. Ayrıca İsrail'in Irak kökenli Yahudileri Irak'a gönderdiği, özellikle Kerkük bölgesine yerleştirdiği iddia edildi.

Kürt politikacı Osman "Referandum için beş yıl daha ertelemeyi kabul etmeyeceğiz", Barzani ise "Üzerinde çalışıyoruz" dedi..
 

Birleşmiş Milletler'in Irak Özel Sekreteri Stefan de Mistura, geçen hafta Kerkük ve tartışmalı bölgeler ile ilgili önerilerinin ikinci aşamasını oluşturan raporunu Kürt bölgesi ve Iraklı yetkililere sundu. Henüz kamuoyuna açıklanmayan raporla ilgili Kuzey Irak'ta yayımlanan Hewler Post gazetesine konuşan Kürt politikacı Dr. Mahmud Osman, raporda Kerkük'te yapılacak referandumun 5 yıla kadar ertelenmesinin önerildiğini söyledi. Osman, "Rapor 140'ıncı maddeyi bypass etmiş. Kerkük'ün Hewler (Erbil) ile Bağdat tarafından yönetilmesi gerektiğini vurguluyor. Buna karşı çıkacağız" dedi.

'KÜRTLER İÇİN İYİ DEĞİL'
De Mistura'nın, Kerkük'ün 'yarı bağımsız' bir bölge haline getirilmesi, hiç bir yere bağlanmaması ve bütçesinin de Kerkük petrollerinden karşılanması' önerisinde de bulunduğunu söyleyen Osman, "Referandumun Kürt, Türkmen ve Arapların uzlaşmasından sonra yapılması öneriliyor. Bu öneri, Anayasa'nın 140'ıncı maddesi ile uyuşmuyor. Bu Kürtler için iyi bir şey değildir" diye konuştu. Rapora Türkmen Cephesi'nin de karşı çıktığını belirten Osman, 140'ıncı madde hayata geçirilemezse, Kürtlerin yönetimde ağırlıkta olması şartıyla bağımsız bir bölge olabileceğini dile getirdi. Arap ve Türkmenler de Kerkük'ün bölünmeden olduğu gibi kalması ve herhangi bir yere bağlanmamasını savunuyor.
 
450 Mossad ajanı Kerkük'te iddiası
 
Irak'taki el-Beyyinetu'l-Cedide gazetesi, İsrail'in Irak kökenli Yahudileri Irak'a gönderdiğini, özellikle Kerkük bölgesine yerleştirdiğini yazdı. Haberde, "9 Nisan 2003'te 900 kişilik Mossad grubu er-Rafıdeyn şirketi adı altında Irak'a girdi. 450'ü Kerkük'e kaydırıldı. Aralarında CIA tarafından 1996'da Guam adasına götürülen Kürtler de bulunuyor" denildi. Bu kisilerin Kerkük valiliği yakınlarındaki evlerde kaldığını belirten gazete "Irak'taki İsrail timi, bu yılın başlarından itibaren Kerkük ve nahiyelerinde arsa, tarla ve ev satın alma çabalarını yoğunlaştırdı" diye yazdı.
 
Barzani bu kez temkinli konuştu
 
Kerkük gibi tartışmalı bölgelerin geleceğini belirleyecek 140'ıncı madde uygulanmazsa iç savaş çıkabileceğini öne süren Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, bu kez temkinli konuştu: Raporun bir nüshası elimize ulaştı. Üzerinde ciddi şekilde çalışılacak, sonra da Kürdistan Bölgesi'nin tutum ve görüşünü çok resmi bir şekilde ortaya koyacağız. Biz 140'ıncı maddenin de içinde olduğu anayasaya bağlıyız. Kürtler istikrarı arzu ediyor, bu da her iki tarafın anayasaya bağlı olmasını gerektiriyor.
 
140'ıncı madde ne diyor?
 
 BM'nin önerilerini içeren Kerkük raporu, 15 diplomat, akademisyen ve tarihçi tarafından Mart 2008'den bu yana hazırlanıyordu. 140'ıncı madde Kerkük dışındaki Hanekin, Sincar, Şeyhan, Zummar gibi statüsü tartışmalı bölgelerde önce normalleştirme ardından da nüfus sayımı ve referandumu öngörüyor. 2007'de yapılması öngörülen referandum BM'nin isteğiyle daha önce iki kez ertelenmişti.
 
sabahBu haber 2,671 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,854 µs