iyibilgi Ankara" /> iyibilgi Ankara"/>

En Sıcak Konular

Bu Kabala hangi Kabala?

26 Ekim 2009 11:51 tsi
Bu Kabala hangi Kabala? '1'inci Avrasya Kabala Kongresi' nedir Allah aşkına? Bu Kabala hangi kabala? İsrail Kabalası mı? Amerikan Kabalası mı? İster misiniz Türk Kabalası çıksın! iyibilgi Ankara

Buna şaşırmak zorundayız. Hiçbir şey için değilse gazetecilik açısından. İki gündür bir çok yerel yayın organı ve kimi ulusal gazeteler şu başlıkla bir haber verdi.

“Kabala öğretisi Sufizm’e çok yakın”. Hepsi harfi harfine aynı. Esasen haberin bütünü de harfiyen aynı.

Yeni tüm basın grupları, (haber siteleri dahil) aynı metni döndürüp durdular. Kimse de demedi ki, “Antalya bu hafta sonu 1’inci Avrasya Kabala Kongresi’ne “neden” ev sahipliği yapıyor.”

O haberi aynen verelim bir kere. “35 ülkeden 1500 kişinin katıldığı kongre için günümüzün önde gelen kabalistlerinden Dr. Rav Michael Laitman Türkiye’ye geldi. Dünyada 2 milyona yakın öğrencisi olan Laitman, Uluslararası Ashlag Araştırma Enstitüsü’nün başkanı ve kurucusu. Dr. Laitman, Yahudi mistisizmi olarak bilinen Kabala’nın Sümer kaynaklı olduğunu ve ilk kabalistin Hz. Adem olduğunu söylüyor. Dr. Leitman’a göre bu ilmi insanlığa ilk öğreten kişi Babilli Hz. İbrahim. Kabala öğretisinin Sufizm’e çok yakın olduğunu belirten Laitman, “Aydın insan tüm insanlığı sever ve içinde hisseder” diyor.

Bir kere şunu söylemekte fayda var. Burada önemli olan Türkiye’de Antalya’da Kabala Kongresi’nin yapılması. Bu ilginç değil mi?

İkincisi, isme dikkat çekmeliyiz: “1’in Avrasya Kabala Kongresi”. Ama Antalya’da! Sonraki nerede? Çünkü bizim Avrasya’dan anladığımız farklı bir şey. Ama devamı gelecek demek ki? (Belki de bu konunun Dr. Laitman'ın Moskova eğitimi ile ilgisi olabilir!

Bir başka nokta elbette Dr. Rav Michael Laitman’ın kendisi. Önce bir düzeltme yapalım ama. “Rav” kelimesi “Rab”bın türevidir “Haham” anlamına gelir.

Ancak Dr. Laitman bir Rav veya Haham değil. Bunu gizlemiyor da. Bir ilahiyat okuluna gitmiş değil. Ancak akademik eğitimi var.

Kabbala konusunda nispeten tanınan biri. Sadece belli ülkelerde değil, daha uluslar arası camiada da biliniyor diyelim.

Zaten bu kongrede (1500 kişi katılmış (mı katılacak mı?) olduğunu göre) uluslar arası kabul edilmeli. Görüntü bu, çeşitli ülkelerden gelen Kabbala meraklıları Antalya’da toplandılar ve Kabbala konuştular!

Üstelik bu avrasya coğrafyasının ilk Kabbala kongresiydi. (Bundan önceki Kabala kongresi 2008 in Şubat’ında İsrail’de yapıldı. Oraya daha çok ülkeden (55 ülkeden 2500 kişi) katılım olmuş.

Hatta  o kongreyi sitelerinden anlatanlar şöyle notlar da düşüyor: “Bu kongreden kalan izlenimlerin en önemlilerinden biri de Ermenistan’dan kongreye katılan dostların isimlerimizle hitap ederek, yaşlı gözlerle bizlere sarılmaları oldu.”

O halde soralım: Türkiye’de Kabala meraklısı kaç kişi kongreye icabetti acaba? Veya bu sefer neden Antalya seçildi, veya neden Türkiye seçildi veya neden Avrasya seçildi?

Dikkat ederseniz daha hiç haberin başlığına değinmedik. Yani Kabala ile Sufizm arasında olduğu söylenen o benzerliğe. Esasen değinmeyeceğiz de.

Tabii önce bu toplantıyı anlamamız gerekiyor. Bu Kabbala hangi Kabala İsrail Kabala’sı mı? Amerikan Kabala’sı mı?

Tabii sürpriz de olabilir!

www.iyibilgi.comBu haber 16,960 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,168 µs