iyibilgi ankara iyibilgi ankara

En Sıcak Konular

Davutoğlu ‘emekli at’a oynuyor

12 Temmuz 2012 14:21 tsi
Davutoğlu ‘emekli at’a oynuyor

Hillary Clinton 'bedel ödemeliler' dedi.. Aynı gün Davutoğlu 'bedelin adı'nı bile koydu.. 'Kime, ne bedeli ödetiliyor' ayrı soru ama Kasım'da kim kazanırsa kazansın Hillary yok!. İs it clear?.. iyibilgi ankara

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, makamının en sıkıntılı günlerini şu sıralar yaşıyor olsa gerek. Malum, "komşularla sıfır sorun" politikasına yönelik kritikler en aşındırıcı boyutuna ulaşmış durumda. Kısa vadede düzlüğe çıkma ihtimali pek gözükmediği gibi, "uçak" meselesinin daha dallanıp budaklanması da mümkün.

Başbakan Erdoğan’ın Davutoğlu’na olan güveni devam ediyor ve bu başlıbaşına belirleyici ama doğal olarak bu sıkışık sürecin Davutoğlu’nun iç siyasetteki yerine yönelik bakışları keskinleştiren etkisi de mevcut.

Ancak AKP’ye omuz veren tüm bileşenlerin aynı duygu ve düşünceleri paylaşmadığı da bir gerçek.

Ahmet Davutoğlu’nun Suriye noktasında en yakın çalışma arkadaşı ABD’li mevkidaşı. Yani Hillary Clinton. Başkan Obama ile Başbakan Erdoğan arasında telefon trafiğinin-imâlardan anlaşıldığına göre-Suriye nedeniyle kesildiğini söyleyen Amerikalılar bile Davutoğlu ile Clinton arasındaki temasın açık ve güçlü olduğunu belirtiyor.

Zaten bu ayın 6’sında Hillary Clinton’un tüm dünyanın tüylerini diken diken eden, Çin ve Rusya’ya yönelik, “bedelini ödemeliler” sözü bir tek Ahmet Davutoğlu tarafından "daha ileri" götürüldü; “Destek veren rejimleri (Rusya, Çin ve İran oluyor.) izole etmeliyiz” dedi! Diplomasi skalasında bu cümleler hayli büyük puntolar ifade ediyor.

Ayın 18’inde Putin ile görüşecek Başbakan Erdoğan aynı çizgiyi tekrarlar mı bilinmez.. Ama bilinen şu ki, herkesin sonucunu beklediği ABD seçimleri nasıl bitirse bitsin, Hillary Clinton Dışişleri Bakanı olmayacak.

www.iyibilgi.comBu haber 2,669 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  2,928 µs