En Sıcak Konular

'Suriye'de istikrar hepimizin çıkarına'

7 Ağustos 2012 19:38 tsi
'Suriye'de istikrar hepimizin çıkarına' İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye ile ilgili olarak tüm önemli oyuncuların harekete geçmesi gerektiğini, bölgede barış ve istikrarı sağlamanın herkesin çıkarına olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmek üzere Ankara'ya gelen Salihi, Esenboğa Havalimanı'nda basına yaptığı açıklamada, İran ve Türkiye'nin yüzyıllara dayanan bir ilişkisi bulunduğunu söyledi.

Suriye'de alıkonulan 48 İran vatandaşı ile ilgili Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüştüğünü ve Türkiye'ye gelmeye karar verdiğini belirten Salihi, Türkiye'nin Suriye'deki muhalefetle temasları bulunduğuna işaret ederek, ''Bu nedenle Türkiye'nin bizim Suriye'ye hac amaçlı giden İran vatandaşlarımızın kurtarılmasında büyük bir rol oynayacağını düşünüyoruz'' dedi.

Davutoğlu ile uluslararası ve bölgesel sorunları da görüşeceklerini ifade eden Salihi, şu anda Kuzey Afrika'da ve Ortadoğu'da pek çok gelişmelerin söz konusu olduğunu, farklı aşamalardan geçildiğini ve farklı halk hareketlerinin görüldüğünü bildirdi.

Türkiye ile İran'ın işbirliğini Suriye'deki sorunu çözebileceğini belirten Salihi, ''Bölgenin istikrarını ve barışı korumak için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Tüm önemli oyuncular harekete geçmeli ve şunu fark etmeli, bölgede barış ve istikrarı sağlamak hepimizin çıkarına. Çünkü Suriye'de durumun kötüleşmesi hepimizi kötü bir duruma sürükleyecek'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, Türkiye'nin, İran Genelkurmay Başkanı'nın Türkiye aleyhine yaptığı açıklamayı kınadığını belirterek, bu konudaki görüşünü sorması üzerine de Salihi, ''Ben konuşmalarla ilgili görüş bildirmek için burada değilim. Pek çok açıklama yapılıyor. İran'a karşı açıklamalar yapıldı burada da. Ama ben bundan bahsetmeyeceğim. Farklı şeyleri konuşuyor olacağız'' ifadesini kullandı. 

Bu haber 994 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,860 µs