En Sıcak Konular

Uzmanlar uyarıyor!

18 Kasım 2012 11:11 tsi
Uzmanlar uyarıyor! "Antibiyotikler gerektiğinde ve uygun şekilde kullanılmalı. Aksi halde..."

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, “ Bakteri kaynaklı infeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan antibiyotikler, günümüzde en sık kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Antibiyotikler gerektiğinde ve uygun şekilde kullanıldığında infeksiyon hastalıklarının kontrolünde elbette büyük yarar sağlar. Ancak gereksiz kullanımları, bu ilaçlar açısından direnç gelişimine, hasta açısından da yan etki ve maliyet artışına neden olur” dedi.
 
Eraksoy, “Antibiyotiklerin günümüzde yaygın ve gereksiz kullanım alanlarını üst solunum yolu, yumuşak doku ve üriner sistem infeksiyonları ile gastroenteritler (mide-bağırsak iltihabı) oluşturmaktadır. Bunlardan özellikle üst solunum yolu infeksiyonlarının yüzde 70-80 etkeni viruslar olup, antibiyotik tedavisine gereksinim duyulmamaktadır. Benzer şekilde gastroenteritli hastaların yalnızca yüzde 15-20′sinde antibiyotik gereksinimi vardır. Buna karşın her iki hasta grubunda da antibiyotik kullanımı oldukça yaygın olarak devam etmektedir” diye konuştu.
 
Antibiyotiklerin gereksiz kullanımı, başta antibiyotiklere karşı direnç gelişimi olmak üzere, dirençli infeksiyon oranlarında artışa, mortalite ve morbidite artışına, uzun süreli hastanede yatış ya da gereksiz sağlık harcamaları gibi sorunlara sebep olmaktadır.
 
TÜKETİMİN AZ OLDUĞU ÜLKELERDE DİRENÇ SORUNU DAHA AZ

 
Son derece yararlı ve kullanımından herhangi bir zarar gelmeyeceği düşünülen antibiyotiklerin, bilinçsiz kullanımları sonucunda ciddi sağlık sorunlarının artışına da zemin hazırlayabileceğine dikkat çeken Haluk Eraksoy, “Antibiyotik tüketiminin az olduğu ülkelerde direnç sorunu nispeten daha azdır. Her türlü denetime rağmen gereksiz antibiyotik tüketiminin beraberinde getirdiği sorunlar tüm dünyada giderek daha ciddi bir boyuta ulaşmıştır. Antibiyotiklerin hastanelerde akılcı kullanımı da son derece önemlidir” şeklinde konuştu.
 
trthaber

Bu haber 1,321 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,021 µs