En Sıcak Konular

Mersin'deki operasyon: GDO mu ABD mi?

4 Nisan 2013 10:05 tsi
Mersin'deki operasyon: GDO mu ABD mi? Ankara nihayet derin uykusundan 'uyandı' mı?

Hürriyet gazetesinden Arda Akın'ın haberine göre Çin ve Afrika’da üretilen, GDO’lu diye ABD’nin ülkeye sokmadığı 150 milyon TL’lik 23 bin ton pirince gönderildiği Mersin’de 2 Mart’ta el konulmuş.

Avrupa Birliği ve ABD arasında imzalanacak olan Serbest Ticaret Anlaşması'nın Ankara'da yarattığı huzursuzluk ortadayken, böyle bir gelişme boşuna Amiral gemisinin manşetine çekilmemiş. Fakat haberi ilginç kalan, verdiği bilgilerden çok, cevapsız bıraktığı sorular.

Önce haberin detaylarını verelim:

"Mersin’de, Türkiye’nin en önemli GDO (genetiği değiştirilmiş organizma) operasyonlarından biri gerçekleştirildi. Amerika’ya sevk edilen ancak bu ülkeye sağlıksız ürün olduğu gerekçesiyle sokulmadığı iddia edilen ve piyasa değeri yaklaşık 150 milyon TL’yi bulan 23 bin ton GDO’lu pirince el konuldu. Gıda piyasasında faaliyet gösteren üç şirketin daha önce yaptığı tüm ithalatlar incelemeye alındı. 2 Mart’ta Mersin Emniyet Müdürlüğü ile Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü (KİM) ekiplerinin çalışmasıyla yurtdışından Türkiye’ye, GDO içeren pirinç sokmak isteyen firmalara operasyon düzenlendi. Mersin Serbest Bölgesi’nden Türkiye’ye sokulmaya çalışılan ürünlere yönelik yapılan operasyonda, Göze Tarım Ürünleri’ne ait 21 bin ton, TAT Bakliyat’a ait 1648 ton, Tiryaki Agro Gıda’ya ait 360 ton GDO’lu pirince el konuldu."

Gelelim sorularımıza:

1- ABD ne zamandan beri GDO'yu sağlıksız ürün olarak sayıyor? Amerika'da GDO yasak mı? Yoksa bu Çin ve Afrika'dan gelen belirli ürünler için mi geçerli?

2- Türkiye'nin GDO'lu olduğu iddia edilen pirinçlere el koyma sebebi nedir? Konuyla Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ilgilendiğine göre, pirinçler kaçak yollarla ülkeye sokulmak istendiği varsayılabilir.

3- Peki ithalatçı firmalar, söz konusu pirinçler için izin alabilir miydi? Halihazırdaki Biyogüvenlik Yasası GDO'lu tüm ürünlerin Türkiye girişini yasaklıyor mu? Yoksa Biyogüvenlik Kurulu'nun zararsız bulduğu ürünler, etikette GDO ibaresi olmadan satışa sunulabiliyor mu?

4- Madem Afrika'dan gelen GDO'lu pirinçler sağlıksız sayılıyor... O halde Türkiye'nin Sudan'da tarım için kiraladığı ve özel sektöre de açılacağı söylenen topraklarda GDO'lu üretim yapılıp yapılmayacağı denetlenecek mi?

Yanlış anlaşılmasın, devletin GDO'lu pirinçlere karşı gösterdiği bu hassasiyet takdir edilmeli. Ancak bizim kaygımız, Ankara'nın GDO hassasiyetinin kalıcı değil, geçici saiklere bağlı olması. Amiral Gemisinde manşete çekilen bu haber umarız ABD'ye bir mesaj verme kaygısının ötesindedir...

www.iyibilgi.com  özelBu haber 3,769 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,143 µs