En Sıcak Konular

Kanser ilaçlarının hastanelerden temin edilmesi

12 Haziran 2015 14:30 tsi
TEİS Genel Başkanı Saydan: "Özellikle kamu hastanelerinin bu ilaçlara sahip çıkması çok zor. Devlet, bu uygulamayla tasarruf değil zarar edecek"

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, kanser ilaçlarının 1 Temmuz'dan itibaren hastaneler tarafından temin edileceğini anımsatarak, "Özellikle kamu hastanelerinin bu ilaçlara sahip çıkması çok zor. Devlet, bu uygulamayla tasarruf değil zarar edecek" ifadelerini kullandı.

Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, 24 bin eczaneden verilen ilaç ve eczacılık hizmetinin vatandaşların hiçbir şikayeti, kamunun hiçbir kaybı veya zararı olmamasına rağmen yapılan yeni düzenlemelerle eczane dışına çıkarılmaya çalışıldığını belirtti.

Kanser ilaçlarının 1 Temmuz'dan itibaren hastanelerden temin edileceğini hatırlatan Saydan, ilaçların hastanelerde güvenliğinin sağlanmasında sorunlar yaşanacağını savunarak, kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde ihtiyaç sahiplerine merdiven altından, yüksek fiyattan satılmaya çalışılacağını ileri sürdü.

Adana'da dün hastaneden kanser ilaçlarının çalındığını öğrendiklerini de aktaran Saydan, şunları kaydetti:

"Hırsızlığa, 1 Temmuz gelmeden başladılar bile, Adana'da gerçekleşen olayda olduğu gibi bu şekilde olaylar artarak yaşanmaya devam edecektir. Özellikle kamu hastanelerinin bu ilaçlara sahip çıkması çok zor. Devlet, bu uygulamayla tasarruf değil zarar edecek."

Elde mevcut olmayan, biten ürünler için açılacak ihale şartnamelerinin ve ihale süreçlerinin tedavilerde aksama ve gecikmelere neden olacağını öne süren Saydan, TEİS olarak uygulamanın iptali için Danıştay'da dava açtıklarını da kaydetti.

AABu haber 911 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,619 µs