En Sıcak Konular

Seçimlerin arkasındaki gizli güç

27 Ağustos 2015 11:34 tsi
Seçimlerin arkasındaki gizli güç Tek bir algoritma tüm seçimleri etkileyebilir mi?

Davranış Araştırmaları ve Teknolojileri Amerikan Enstitüsü'nde kıdemli araştırmacı Robert Epstein'in iki ülkede 4500 denekle gerçekleştirdiği araştırmaya göre arama motoru Google, kararsız seçmenlerin yüzde 20'sinin (bazı demokgrafik gruplarda yüzde 80'ine kadar) oy tercihini seçmenler "farkına varmadan" etkileme gücüne sahipmiş.

Araştırmacıların "Arama Motoru Manipülasyon Etkisi" (İngilizce kısaltması SEME) adını verdiği bu fenomen o kadar geniş çapta işlev görüyor ki, fark edilmesi hemen hemen imkansız. Yapılan deneylerde, deneklerin sadece bir arama yapmalarından sonra herhangi bir adayı destekleme oranı, yüzde 37 ile 63 arasında artış göstermiş. Yani kararsız bir seçmenin, ismini duyduğu bir adayı merak edip Google'da aratması, o seçmenin o adaya bakışını etkileyebiliyor.

Tabii ki Google'ın bir bilgi deposu olarak insanların kararlarını etkilemesi tek başına mümkün değil. Sonuçta sizin bilgi edinmek istediğiniz kişi hakkındaki yazı veya diğer bilgiler Google tarafından üretilmiyor. Ancak Google, arama sonuçlarını sıraya dizerken belirli bir algoritmaya göre davranıyor. O kişi hakkında negatif bilgiler aratmada ilk sıralarda çıkarsa, sizin de fikirleriniz ona göre negatif yönde etkilenebiliyor.

Bu durum, yani Google'ın arama motorunda çıkan sonuçların belirli kriterlere göre sıralanması, sadece seçmen davranışlarını değil, günlük yaşamda tüm karar alıp verme durumunu etkiliyor. Herhangi bir markanın, tüketici gözünde iyi ya da kötü bir pozisyona gelişi, arama sayfasında karşısına ilk çıkan sonuçlara göre belirleniyor. Çok az kimse 2. sayfanın ötesine geçme zahmetine katlanıyor, arama sonuçlarında. Dolayısıyla yıllardır Google'ın sıralama kriterleri ve algoritması tartışılmaktadır.

Araştırmacıların bulgusu, Google'ın böyle bir manipülasyonda aktif olarak bulunduğu değil, elinde bu gücü tuttuğu üzerine. Google yöneticileri arama sıralarına aktif olarak karışmadıkları varsayılıyor ancak arama motorunun algoritması da sır gibi saklandığı için sonuç sıralamalarının nasıl yapıldığı "tam" olarak asla bilinemeyecek.

www.iyibilgi.com özel

Bu haber 3,149 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,848 µs