En Sıcak Konular

Çocuklarınızı bu oyundan kurtarın!

13 Temmuz 2016 14:27 tsi
Çocuklarınızı bu oyundan kurtarın! Arttırılmış değil zombileştiren "gerçeklik"!

Nintendo firması, Pokemon Go adlı oyunu ile gündeme oturdu. Tüm dünya ile birlikte çocuk ve gençleri hedef alan "Arttırılmış Gerçeklik" teknolojisini kullanan söz konusu oyun, tam bir çılgınlık halinde dönüşmüş durumda. Peki gençlerimizi hedef alan bu oyunun arkasında ne var? Kimler bu oyunu kullanarak gençlerimizi "zombileştirmeyi" hedefliyor? İyibilgi bu "sözde" oyunun arkasındaki gerçekleri ifşa ediyor.

Oyun, dünyaca ünlü aynı adı taşıyan eski çizgi filmin son meyvası. Daha önce de Türkiye gündeminde çocukları etkileyen çeşitli olaylarda ayını duyuran Pokemon serisinin bu son sürümünde kullanıcılar, akıllı cep telefonlarının kameralarını kullanarak, normal hayatta bulunmayan "yaratıkları" gerçek mekanlarda takip ederek toplamaya çalışıyor. Bunun içinde "arttırılmış gerçeklik" teknolojisini kullanıyor. Oyunu geliştiren firmayı kurcalayınca, aslında nasıl bir bela ile karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz.

Pokemon Go oyunun geliştiricisi Niantic,  Amerikan dış istihbarat servisi CIA'den ödenek alarak Google Earth'ü geliştirmiş Q-Tel adlı firmanın kurucularından John Hanke'ye ait. ELinizde telefon kamerasıyla sürekli fotoğraf çekerek gezdiğiniz "oyunun" yaratıcısı, aynı zamanda CIA ve Pentagon'a da çalışan biri... Milli güvenlik açısından önemli sorunlara yol açabilecek bir durumla karşı karşıya olduğumuz, sadece buradan anlaşılabilir. Herkesi gönüllü birer kameraya çeviren bu oyunun en önemli handikaplarından biri de, sadece cep telefonuyla görülebilen bu "bedensiz varlıkların" nerede çıkacaklarını oyunu geliştiren firma (ve onun arkasındakiler) tarafından belirleniyor oluşu. Uzaktan kumandalı zombiler, şirket nereye isterse oraya gidecek türünden yüzlerce senaryo yazmak mümkün. Bir anda toplu kalkışmalara sebep olması içten bile değil. Haberi olmadan yüzlerce insanı aynı yerde toplayabilecek etkinliğe sahip bu oyunun insanların canına mal olabileceği senaryoları açık yazmak istemiyoruz ancak yaşanan son olaylara baktığınızda birkaçının aklınıza gelmesi içten bile değil.

2008 yapımı Kara Şövalye filminde Batman tüm şehirdeki cep telefonlarını birer sonar gibi kullanarak "kötü adamın" planını bozmaya çalışmıştı. Yakın zamanda gelecek Stephin King romanından esinlenilmiş Cell adlı film ise cep telefonları üzerinden insanlığı zombi benzeri canavarlara çeviren bir senaryoyu işliyor. Tanıdık geliyor mu?

Bu oyundan önce de benzer bir oyun Google tarafından ortaya atılmış, iyibilgi olarak bu tür teknolojileri kullanan oyunların metafiziksel boyutlarını geniş şekilde işlemiştik. Aynı teknoloji şimdi çocuklar ve gençler üzerinden tekrar piyasaya sunulmuş durumda!

Çocuklarını "uzaktan kumandadan" kurtarmak için tüm aileler harekete geçmeli.

www.iyibilgi.com özel

Bu haber 9,015 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,450 µs