Türkiye'ye biçilen rol! | " /> Türkiye'ye biçilen rol! | "/>

En Sıcak Konular

Türkiye'ye biçilen rol!

17 Kasım 2007 12:19 tsi
Türkiye'ye biçilen rol! Türkiye'nin son haftalarda yaptığı diplomatik ataklar tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Uzmanlar bu hamleleri yorumlamaya çalışıyor: Türkiye bölgesel bir güç mü oluyor, yoksa Türkiye'ye biçilen bir rol mü bu? Tel Aviv Büyükelçimiz, Dışişleri Bakanlığı eski

Türkiye'nin Kasım ayı başında genişletilmiş Irak'a komşu ülkeler toplantısına ev sahipliği yapması, İsrail Cumhurbaşkanı Perez ile Filistin lideri Mahmut Abbas'ı Ankara'da buluşturması, hemen ertesinde sorunlu ülke Gürcistan liderini Türkiye'ye davet etmesi, uzmanları 'Türkiye bölgesel güç mü oluyor' 'Türkiye'ye nasıl bir rol biçiliyor' tartışmasına itti.

Uzmanlar bu konuyu tartışırken Ankara’nın Tel Aviv Büyükelçisi ve eski Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan'dan ilginç açıklamalar geldi. Bir televizyon programında soruları yanıtlayan Tan "Türkiye’ye barışa katkı rolü biçiliyor. Bölgeyi 500 yıl idare ettik ve hala izlerimiz var.Türkiye demokratik, laik ve sosyal bir ülke ve bölgede bu özelliklere sahip bir ülke bulmak çok mümkün değil" dedi.

Türkiye’nin herkesin güvendiği bir ülke olduğunun altını çizen Tan şunları söyledi:

- Biz büyük bir ülkeyiz ve dış politikadaki sorumluluklarımız da artıyor. Hem içte hem dış siyasette bir takım önemli sorumluluklarımız var ve hakkını vermeliyiz. Kendi kendinize rol üstlenemezsiniz, bu rol sizin üzerinize gelir. Biz AB perspektifi olan, ekonomik olarakta büyük bir ülkeyiz.

- Suudi Arabistan’ın bölgede siyasi ve ekonomik açıdan belirleyici bir rolü var.Bu anlamda Türkiye ziyareti ve verdiği mesajlar önem taşıyor.
      
- Peres de İsrailliler de bunu çok iyi biliyor. Cebi boş olanın umudu yoktur. Orada ciddi anlamda işsizlik ve ekonomik sorun var.İki tarafında güvendiği ve oraları bilen bir ülke olarak Türkiye’nin bu projesi önemli.Bu haber 1,257 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  16,902 µs