En Sıcak Konular

PKK liderleri NATO'ya teslim edildi iddiası!

24 Kasım 2007 19:49 tsi
PKK liderleri NATO'ya teslim edildi iddiası! Kuzey Irak Yerel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin PKK'nın iki elebaşını NATO'ya teslim ettiği bildirildi. Bu yoğun iddia doğru mu?

Mesut Barzani'nin dün özel bir nedenden dolayı Avrupa'ya gittiği iddia edilmişti. Ancak, Kürt liderin hangi ülkede olduğu konusunda çelişkili bilgiler gelirken, Kuzey Irak'ta isminin gizli tutulmasını isteyen kaynaklar, terör örgütü PKK'ya yönelik tasfiye sürecinin hızlandığı bir dönemde, Barzani'nin, 21 Kasım Çarşamba günü gece geç saatlerde, PKK'nın lider kadrosunda yer alan iki kişiyle birlikte Erbil'den askeri bir uçakla önce İncirlik'teki Amerikan askeri üssüne, oradan da aynı gece başka bir askeri uçağa nakledilerek, İtalya'daki NATO üssüne sevk edildiği ileri sürdü.

BAYIK VE KARAYILAN

PKK'nın lider kadrosundan olduğu öne sürülen ve Barzani ile aynı uçakta yer aldığı ifade edilen bu iki ismin ise "Cemal" kod adlı Murat Karayılan ile "Cuma" kod adlı terörist Cemil Bayık olduğu belirtiliyor.

Son günlerde aralarında Türkiye'nin de bulunduğu uluslararası medya kuruluşlarında görev yapan gazetecilerin, örgütün kamp olarak kullandığı Kandil Dağı'na giriş-çıkışı bölgesel Kürt yönetimi tarafından yasaklanırken, şehir dışındaki haber çalışmaları da engelleniyor.

Bazı istihbarat kaynaklarına göre, medyaya uygulanan bu yasağın, ortaya konulan iddiaların bir parçası olduğu, bu nedenle gazetecilerin kırsalda görev yaparak bazı olayları gün yüzüne çıkmasını engellemek olarak nitelendiriliyor.

Bu sayede adı geçen bu iki militanının, Kürt yönetimi tarafından uygulanan yasak sürecinde dağdan indirilerek Avrupa'ya götürüldüğü, örgüt liderleriyle dönen pazarlığın bu sayede Avrupa'da daha rahat sağlanacağı kaydediliyor.

Bir dönem terör örgütü PKK saflarında yer alan, ancak görüş ayrılığı nedeniyle örgütten ayrılarak Kuzey Irak'ta yaşamını sürdüren bazı isimler ise iki terörist ile ABD ve Kuzey Irak'taki Kürt lider Mesut Barzani arasında dönen pazarlığın, örgütün tasfiye sürecine ilişkin kritik bir dönemcin eşiğine geldiğini gösterdiğine işaret ediyor.

Öte yandan, Barzani ile birlikte örgütün iki isminin, hangi ülkeye ait askeri uçakla gittiği henüz belirtilmezken, bazı kaynaklar, ABD ve Kuzey Iraklı liderlerin, bu iki örgüt liderini Avrupa'dan bir ülkenin Türkiye'ye teslim etmesini istediği, kendilerini bu aşamada yer almak istemediklerini vurguyor.

Yakın bir süre önce ABD'nin, U-2 uçaklarıyla PKK"ya yönelik istihbarat bilgilerini toplayıp Türkiye'ye aktardıkları açıklanmış, ardından da terör örgütü PKK'nın lider kadrosunu hedef alan bir girişim başlattığı ifade edilmişti.

Diğer yandan, bazı Arap yayın organları, dün KDP lideri Barzani'nin bir suikast eylemiyle karşı karşıya olduğunu iddia etmiş, Kürt liderin bu suikast girişimini yaralı olarak atlattığı öne sürülmüştü. Ancak söz konusu suikast eylemi, Barzani'ye yakın kaynaklar tarafından yalanlandı.

dünya bülteni

iyibilgi notu: Bu önemli haber, şu ana kadar teyit edilemediği gibi, yine birçok kaynak haberin güvenirliği konusunda ciddi endişelerini dile getirmektedir.Bu haber 1,130 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,146 µs