Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

 • Evet, başarılı.
 • Hayır, başarısız.
 • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

15 Temmuz 2008

Nihal Doğan
nihaldogan@iyibilgi.com


Keçiboynuzu pekmezi yiyen, hastalık görmüyor!


Keçiboynuzu olarak bilinen harnup, doğanın bize hediyesi en güçlü besin kaynaklarından biri... Faydası o kadar çok ki yazımızı okuduktan sonra evden eksik etmeyeceğinizi düşünüyoruz.

“Hz.Yakup Peygamberin ekmeği”

Keçiboynuzu/ harnup (Ceratonia siliqua); Baklagiller familyasından doğal olarak Akdeniz ikliminde yetişen ve baklaları yenen her daim yeşil ağaç ya da çalı türü.
İngilizcesi “carob” ise de, genelde “St.Johns Bread” olarak bilinir. Almanca’sı da “johannisbrot” dur. Her iki lisanda da “Yakup Peygamberin Ekmeği" anlamına gelir. Yakup peygamberin çölde ekmek yerine tükettiği bir meyvedir. Yaklaşık 5000 yıldan beri bilinmektedir.

Birkaç yüzyıl öncesine kadar şeker yerine veya yapılan tatlılarda ağırlıklı olarak harnup kullanılırdı. Günümüzdeki beyaz şeker üretiminin başlaması ile bu kültür ve bu sağlıklı beslenme yapısı yok olmuştur. Harnup ağacı ilk 15 yıl hiç meyve vermeyen bir ağaçtır. Yetişkin bir ağaç 1000 kiloya kadar meyve verebilmektedir.

Keçiboynuzu diğer adıyla harnup yeryüzünün en eski bitkilerinden olup anavatanı olarak Güney Anadolu, Suriye, Kıbrıs, Yunanistan, İspanya, Fas, Tunus, Cezayir, Filistin ve Libya olup memleketimizde, Antalya, Mersin, Silifke, Datça dolaylarında yaklaşık 1500 km'lik sahil şeridinde doğal olarak yetişmektedir.

Türkiye’de tıbbi bitki ihracatında en büyük pay ile 1. sırada "keçiboynuzu" yer almaktadır. "Kekik" 2.sırada, "kapari" 3.sırada, "defne" 4.sırada yer alıyor.

Olgunlaşmadan yenirse bağırsakları yumuşatır, olgunken kabızlık yapar. Yabani olanların tohumlarına Kırat veya Karat adı verilir. (0,2 gram 1 karat) Karat ölçüsü buradan gelmektedir. Tohumlarından zamk elde ediliyor ve yurt dışına ihraç ediliyor. Kağıt ve Mobilya sanayinde kullanılıyor.

Gallik asit içeriyor!

Keçiboynuzunun içerdiği gallik asiti insan sağlığı üzerinde öylesine çok yönlü özellikleri olan bir maddedir ki, insan hayatında bu maddelerin önemi öğrenince mutfağından keçiboynuzunu ve pekmezini eksik etmek istemiyor. Gallik asit çok yönlü bir maddedir. Bu maddenin belirtilen bu özelliklerini artıran ve takviye eden keçiboynuzunda bulunan promotor maddelerdir.

Gallik asitin özellikleri

Analgesic/ağrı kesici
Antiallergenic/alerjiye karşı
Antiasthmatic/astıma karşı
Antibacterial/bakteri yok edici
Antibronchitic/bronşite karşı
Anticancer/kansere karşı

Antihepatotoxic/karaciğeri toksinden arındırıcı
Antioksidant/serbest radikalleri yok edici
Immunostimulant/bağışıklık sistemini güçlendirici
Antiviral/mikroplara karşı
Antiseptic/antiseptik
Cancer-preventive/kansere karşı koruyucu
Antinitrosaminic/nitrozamin yok edici
Bronchodilator/bronş genişletici
Antipolio/çocuk felçine karşı

Dertlilere derman oluyor…

Günümüz yaşam şartların maruz kaldığımız eletromanyetik kirlilikle vücuda giren radyasyonu dışarı atma özelliğine sahip keçiboynuzu, 7’den 70’e herkesin günlük vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.

Akciğer ödemine karşı keçiboynuzunun desteği bulunmaz bir imkan. Balgam söktürücü gücü ve astıma karşı olan tedavi edici gücü çok fazladır. Sigara içenler keçiboynuzuna başladıktan bir iki gün sonra nasıl balgam çıkardıklarını hayretle özleyeceklerdir.

Keçiboynuzunun en önemli özelliği nefes darlığına karşı oldukça etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun nefes darlığına karşı etkili olan etkin maddesi hemen hemen başka hiçbir bitkide bulunmamaktadır. Bu etken madde aynı zamanda bazı alerjik astım rahatsızlıklarında öylesine etkilidir ki; derhal sonuç almak mümkün olabilmektedir. Ayrıca alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerinde büyük bir başarıyla uygulanabilir.

Kortizon tedavisinden başka çare bulamayan, alerjik nefes darlığı çeken ve yılın belli mevsimlerinde öksürük krizlerinin nedenli şiddetli olduğunu anlatan bir çok insanın, keçiboynuzunu kullanmaya başladıktan daha hemen ertesi gün rahatlamaya başladıkları gözlemlenmektedir.

Guatr rahatsızlığından dolayı nefes darlığı çekenler de olumlu sonuçlar aldıklarını belirtmişlerdir.

Akciğer ödemine karşı keçiboynuzunun desteği bulunmaz bir imkandır. Balgam söktürücü gücü ve astıma karşı olan tedavi edici gücü çok fazladır. Sigara içenler
keçiboynuzuna başladıktan bir iki gün sonra nasıl balgam çıkardıklarını hayretle gözleyeceklerdir.

Keçiboynuzu, insanlığın korkulu rüyası akciğer kanserini %90 oranında önleme gücüne sahiptir. Özellikle sigara içen insanlarda akciğer kanserine yakalanma riskinin ne kadar yüksek olduğu, bu konuyla ilgili hemen her klinik deneyde ortaya konmaktadır. Keçiboynuzunun bu koruyucu özelliği Allah’ın insanlara olan bir lütfudur.
Keçiboynuzu akciğer kanserini önleyen mükemmel bir meyvedir. Ancak, akciğer kanserine yakalanmış olanlar için tedavi etme gücü çok zayıftır. Bir bitkinin hastalığı önleyici özelliği ile hastalığı tedavi etme özellikleri birbirlerinden farklı şeylerdir. Keçiboynuzunun akciğer kanserini tedavi etmekteki gücünü artırıcı farklı etkin maddeler içeren ikinci bir bitkiye ihtiyaç vardır. Bu ikinci takviye bitki kırmızı turptur.
Keçiboynuzunda kolesterol bulunmaması ayrı bir avantajdır. Kaffein ve theobromine içermediği için de tansiyon problemi olanların rahatlıkla uygulayabilecekleri bir kürdür. Fosfor ve kalsiyum bakımından zengindir. Bu nedenle osteoporoz rahatsızlığı olanlara kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasında çok iyi bir destekleyicidir.

Keçiboynuzu (harnup) pekmezinin faydaları

1kg. pekmezde; 8069mg.Potasyum – 698mg.Kalsiyum -  565mg.Fosfor – 147mg.Sodyum – 383mg.Magnezyum - 35,4mg.Demir - 2,4mg.Bakır - 3,2mg.Çinko 3,9mg.Mangan bulunur.

Kalsiyum bakımından çok zengin (sütün 3 katı.)
İçindeki E vitamini sayesinde; öksürük, grip, kemik erimesi ve kansızlık durumlarında vücuda yardımcı.
Balgam söktürmeye, göğsü yumuşatmaya, bronşları açmada etkili. Sigara tiryakileri için faydalıdır ve nefes darlığına karşı vücuda yardımcı olur (Alerjik nefes darlığı çekenlere ısrarla keçiboynuzu pekmezi tavsiye edilir.)
Yüksek ham selüloz etkisi ile bağırsak rahatsızlıklarına ve gastrite karşı vücuda yardımcı oluyor.
Mide ve bağırsak gazlarını dışarı atarak mide şişkinliğini giderir Bağırsak kurdu, tenya, solucan gibi bağırsak parazitlerini temizliyor. Mideye kuvvet veriyor.
Yüksek mineral ve vitamin içeriği ile de diş ve diş etleri üzerinde çok olumlu etkileri bulunuyor.
Yüksek doğal şekerler, zengin mineraller (özellikle çinko) ve vitaminler (A, B, B2, B3, D) içeriği dolayısıyla doğal güç ve besin kaynağı.
Yüksek sodyum ve potasyum içeriği sayesinde tansiyon, karaciğer ve akciğer rahatsızlıklarında vücuda yardımcı oluyor. Kanın zehirli maddelerini temizliyor.
Kalp rahatsızlıklarında doğal destekleyici bir ürün.
İnsanlığın korkulu rüyası akciğer kanserini %90 oranında önleme gücüne sahip.
İnsan vücuduna giren radyasyonu dışarı atıyor
Doğal bir dopingdir.
Keçiboynuzunun herhangi bir yan tesiri bulunmuyor.
Hem besleyici hem de besin değeri olan keçiboynuzudur.
Astım, alerjik astım, alerjik nefes darlığı, akciğer kanserini önleyici etkisi var.
Akciğer ödemini yok edici ve sperm sayısını artırıcı ve balgam söktürücü olarak olumlu özellikleri bulunuyor.
Doğal harnup pekmezinde bulunan o güzel damak tadı değişerek ağızda burukluk kıvamında koyuluk pelteleşme görülebilir. Pekmezde bulunan bu ani değişikliğin sebebi keçiboynuzu hammaddesi kırıldıktan sonra taze olarak bekletilmeden hemen üretim yapılmasıdır.Keçiboynuzu kırıldıktan sonra bir müddet bekletilip üretime geçilmesi en iyisidir. O zaman pelteleşme görülmez!
Aynı zamanda tamamen doğal olarak üretilmiş olan harnup pekmezi aşırı soğukların etkisi ile koyulaşabilmektedir. Koyulaşmış olan pekmez cam kavanozda oda sıcaklığında normal halini alır.
Daha çabuk sonuç alırım diye kesinlikle abartarak kullanmayınız. Uygulama sürelerine ve miktarlarına kesin olarak uyunuz. Doğa bir denge, nizam ve kural üzerine kuruludur ve de belirli kurallara göre çalışmaktadır. İnsan da, doğanın bir parçası olduğuna göre, insan vücudu da aynı şekilde belirli dengeler çerçevesinde çalışmaktadır. İşte, günümüzde bilim adamları ekolojik dengeden, biyolojik dengeden ve de daha bir çok dengelerden bahsetmekteler ve bu dengelerin bozulması durumunda dünyamızı nedenli büyük felaketlerin beklediğini vurgulamaktadırlar.

Örneğin; Demir, insan vücudu için hayati önem taşıyan bir maddedir. Demirin eksikliğide, fazlalığı da insan vücudu için zararlıdır. Bazı insanlar vitaminlerin çok faydalı olduklarına inandıklarından dolayı vitamin haplarını fazla fazla kullanırlar. Çünkü, fazlasının insan vücuduna zarar vermediğini zannederler. Unutmayınızki, vitaminlerin eksikliği sağlığımız açısından hayati önem taşırlarken, fazlası da vücudumuza zarar verirler. Aynı şekilde size önerilen bitkileri de belirtildikleri şekilde kullanmak gerekir. Fazla kullanarak daha çabuk sağlığıma kavuşurum diye düşünmek yanlıştır.

Kaynaklar:
Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu/ Bitkisel Sağlık Rehberi
Dr.Mehmet Göbelez/ Gıdalarımız ve Sağlığımız
http://www.encyclopedia.com/doc/1E1-carob.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Carob


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
2 + 1 = 


Oku Yorum


 • Keçi boynuzu özü 

  Keçi boynuzu pekmezi yerine özünü kullanın daha etkili ve faydalı internetde kaliteli ürünler var.keçi boynuzu özü diye arama yapabilirsiniz
  Zafer KUYUMCU / 13 Ekim 2015 10:10
 • Pekmez. 

  Slm.bu zamana kadar 3 şişe kullandım..(sabah akşam akşam1'er ölçek) 15 yıldır şeker hastası olup günde 4 defa insülün olmaktayım.bu arada alerjik nefes alma sorunum var..faydasını gördüm sayılır..Acaba diyorum rahatsızlığımla ilgili kullanmakta tatalımıyım..tşk.ederim.
  ismail ERTEN / 10 Mart 2015 00:00
 • harnup pekmezi 

  harnup (keçiboynuzu) pekmezi çocuklarda ve hamilelikte çok faydalı. Eşim hamilelik sürecinde sürekli kullandı, kan değerleri çok iyi çıktı.
  tolga / 14 Mart 2014 16:05
 • nereden 

  herkes,faydasını gördügünü söylemekte ama,özellikle memnun olanlar, hangi marka dogaldır ve tavsiye edersiniz..en saglıklısını,en safını,en faydalısını nereden temin edebiliriz pekmezin?
  gürsoy ali / 26 Kasım 2012 13:01
 • keçiboynuzu sağlıktır 

  merhabalar mersinde köyümüzde harnup pekmezi yaptım kazanlarda kaynattım ihtiyacı olan arkadaşlar içerisinde ballı keçi boynuzu hariç hiç bişey yoktur marketlerdeki glikoz şurubu içeren ürünlerden kaçının derim şifa yerine sağlığınızdan olabilirsiniz
  yalçın dağ / 14 Şubat 2012 13:06
 • bebek için 

  çocugum 1 buçuk yaşında keçibıynuzu pekmezi vermem ona zarar verirmi normal pekmezi sütünede karıştırıyorum bunuda karıştırabilirmiyim bilgilendirrseniz sevinirim saygılar...
  seda bektaş / 28 Ocak 2012 18:11
 • cocuk 

  kecı boynuzu pekmezının cocuklara faydası varmı yada sakıncalımı
  hulya / 25 Ocak 2012 21:27
 • Harnup Pekmezi 

  Harnup pekmezini nasıl aldınız?Fabrikadanmı istediniz,zira sitesinde hiç bayi bilgisi ve fiyat bilgisi yok.Teşekkürler
  AYŞE / 10 Ocak 2012 12:54
 • keçiboynuzu tozu 

  selam arkadaşlar ben keçiboynuzu reçelini tozu ile beraber aldım bana 1 tatlı kaşığı reçeli 1 çay kaşığı toz ile karıştırıp tüket dediler daha önce bu şekilde kullanan varmı bilgi verebilirmi? teşekkürler
  murat ayhan / 06 Aralık 2011 16:39
 • keçi boynuzu 

  Merhabalar mersinde keçi boynuzu yetiştiriyorum .elimde yeteri miktarda var ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olmak isterim. yararlı çok dogal bi güzellik, size tavsiyem kimyasal ürünlerden kesinlikle kaçının dogal bitkilerden faydalanın yan etkisi kalıcı ters etkileri yoktur.çok uygun fiyata bi telefonla kargoyla adrese teslim. kesinlikle memnun kalacaksınız .. geçmiş olsun..
  yalçın dağ / 13 Temmuz 2011 14:10
 • keçi boynuzu pekmezi imalatı ve temini hakkın da öneri. 

  Keçi boynuzu pekmezinin en iyisi aralık ocak aylarında olur çünkü yazın olursa suda bekletme yöntemi olduğunda sıcakta çabuk ekşime yapar.kışın ise bu ekşime olayı olmaz ndeni havanın soğuk olmasıdır. bunu yapan biri si olarak size tavsiyem dir yazın yapılmış olanın tadı da bozuk oluyor.Eğer istek olursa aralık,ocak,şubat aylarında aşırı olmamak kaydıyla bir miktar ayarlaya bilirim.
  Ayhan AKSOY / 26 Mayıs 2010 14:42
 • keçi boynuzu pekmezi 

  ben harnup pekmezi yapıyorum yapması zor ama sabah 8 den akşam 7ye kadar kaynatılıyor katkısız çok güzel oluyor ama ucuz satılıyor bukadar kaynadığı için vitamin değeri düşermi merak ediyorum cevaplandırırsanız teşekkürler
  pakize keleş / 11 Mart 2010 14:00
 •  

  son uyarınız ıcın tskr ederım bu hatayı ck sık yapıorum
  allahrazıolsun
  hülya / 24 Şubat 2010 20:40
 • Şekere iyi gelir 

  Ben şeker hastalığı olan biri olarak keçiboynuzu pekmezini yeni tüketmeye başladım ve faydasını gördüm ama piyasadaki pekmezlerin çoğunda glikoz var ve glikoz şekeri yükseltiyor.En son bulduğum İncom harnup pekmezi tamamen katkısız ve çok faydasını gördüm.Yapanlardan Allah razı olsun kesinlikle tavsiye ederim.Geçmiş olsun.
  Ahmet Aykal / 12 Şubat 2010 20:07
 • süt vepekmez 

  pekmezden beş on dakika sonra süt içilmesinde sakınca varmı.
  melike küçük / 16 Aralık 2009 14:08
 • Ahmet 

  Şeker hastalarının Keçi Boynuzu Pekmezi tüketmeleri durmunda şekeri yükseltirmi?Bilgilendirirseniz memnun olurum.Teşekkürler.
  Ahmet Irmak / 14 Kasım 2009 23:47
 • KÜRKLÜ 

  BEN 1 YIL ÖNCE VARİKOSEL AMELİYATI OLDUĞUM HALDE YİNE ÇOCUĞUMUZ OLMUYORDU TEKRAR SPERM TAHLİLİ YAPTIRDIĞIMDA DEĞERLERDE BİR DEĞİŞME GÖREMEDİK İNTERNETTEN ARAŞTIRIRKEN KEÇİ BOYNUZUNUN SPERM SAYISINI ARTTIRDIĞINI GÖRDÜM VE KULLANMAYA BAŞLADIM PEKMEZİNİ HER SABAH AÇ KARNINA BİR TATLI KAŞIĞI ALDIM İNANIN 1 AY SONRA ETKİSNİ GÖRDÜM VE EŞİM SU AN HAMİLE VE ÇOK MUTLUYUZ HERKESE TAVSİYE EDERİM
  MEHMET / 22 Ekim 2009 01:06
 • bilgi al 

  ben internette araştırdım ve doktorlara sordum.süte birşey karıştırılmaz ve keçiboynuzu pekmezini sabah aç karnına ve akşam yemekten önce 1tatlı kaşığı içilmeli cevabını aldım.pahalı değil zaten güvenilir marka almakta fayda var.keçiboynuzu harnup pekmezi adıyla satılıyor.
  asi / 01 Ekim 2009 15:03
 • als 

  als hastalıgına faydalı hangi bitkileri tavsiye edebilirsiniz?
  ömer faruk GÜRLEYEN / 26 Eylül 2009 22:24
 • keçi boynuzu pekmezi içmeye başladım  

  işallah faydası olurbende nefez almada zorlanıyorum yanlız günde ne kadar içmeliyim sizce 1kaşık yeterlimi 3öyün içebilirmiyim beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler.
  arife özdemir / 24 Eylül 2009 21:02
 •  

  Bende hamilelikten dolayı demir eksikliği olduğundan demir tedavisi görmekteyim. Demirin süt ile beraber alınması demirin etkisini kaybettiriyor. Sanırım bu durumda harnup pekmezinin de süte karıştırılması iyi değil. Kıbrıs'ta harnup pekmezi tahin ile karıştırılıp ekmeğe sürülerek yeniyor. Sabah kahvaltısında mutlaka bulundurunuz. Aynı oranda veya istediğiniz oranda pekmez ve tahini karıştırıp ekmeğe sürüp yemek sanırım süte karıştırmaktan çok daha etkili ve lezzetli olur.
  Özge Tahiroğlu / 02 Eylül 2009 10:18
 •  

  YANİ ARKADAŞLAR PEKMEZİDE SÜTÜDE AYRI AYRI TÜKETİN.
  ZEYNEP TAŞ / 29 Nisan 2009 13:40
 • DEMİR TUTULMASI 

  ARKADAŞLAR KORTİZON TEDAVİSİ GÖRDÜM VE KORTİZON KEMİK ERİMESİNE NEDEN OLDUĞU İÇİN BOLCA SÜT İÇMEM GEREKİYORDU BENDE FAYDALI OLSUN DİYE SÜTE PEKMEZ KATIP İÇMİŞTİM HİÇ BİR İŞE YARAMAMIŞTI KALSİYUM EKSİKLİĞİNDEN KASILMALARIM BAŞLADI ÇÜNKÜ SÜTE BİR ŞEYLER KOYMAK DEMİR TUTULMASINA NEDEN OLUYORMUŞ TEDAVİ GÖRMEYEN NORMAL İNSANLAR İÇİNDE AYNI ŞEY GEÇERLİ VÜCUDA HİÇ BİR FAYDASI YOKMUŞ YANİ İÇTİĞİNİZ SÜTÜN FAYDASI OLMUYORMUŞ DOKTORUM SÖYLEMİŞTİ.
  ZEYNEP TAŞ / 29 Nisan 2009 13:38
 •  

  slm bende demir eksikliği ve kansızlık vr keçi boynuzu pekmezini nasıl tüketirsem bana faydası olur yardımcı olusanız çok sevinirim...
  nevcivan aydın / 25 Mart 2009 12:17
 •  

  harnup pekmezini sütle içmenin bi sakıncası varmı??????günlük ne dozda almalıyız çabuk bilgilendirirseniz sevinirim bilgililere duyrulur
  zülal ballı / 22 Mart 2009 22:52
 •  

  ben keciboynuzunu sutle karistirip iciyorum sutle karusunca da ayni faydalari saglarmi
  yeliz yildirim / 20 Kasım 2008 01:34
 • Teşekkürler 

  Sayın İrfan Bey,
  uyarınız için teşekkürler, bir yazım hatası olmuş düzeltildi.

  Saygılarımızla...
  Nihal Doğan / 16 Eylül 2008 08:49
 • demir 

  Nihal Hanım teşekkürler .Sadece bişi eklemek istiyorum bir kilogram keçibonuzu pekmezinde 35.4 mg demir bulunur düzeltir saygılar sunarım.
  irfan tancan / 02 Ağustos 2008 18:47
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi