Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

03 Şubat 2007
font boyutu küçülsün büyüsünKüçük ağız yarası büyük hastalık habercisi  


Hayatımızın bir döneminde hepimiz ağzımızda çıkan yaralardan şikayet etmişizdir. İşte günlerce canımızı acıtan ve sıkıntı veren ağız yaralarının oluşma sebepleri ve  bu yaraların acısından kurtulma yolları.... 
Küçük ağız yarası büyük hastalık habercisi  

Aft, yanağımızın veya dudağımızın içinde, bazen de ağız tabanı ve dil altında ortaya çıkan ve yaklaşık bir hafta on gün boyunca canımızı acıtıp yemek yemeyi ızdırap haline getiren minik ülserler şeklindeki yaralardır. Çıkacağı bölgede bir iki gün öncesinde kaşıntı ve kızarıklık şeklinde kendini gösterir, daha sonra ortası beyaz etrafında kırmızı bir haresi olan, hafif çukur, 2-3 mm çapına bir yara haline gelir. Bu yaraların 1 hafta -15 gün kadar devam ettiğinin altını çizen ağız ve diş sağlığı uzmanı Mehmet Coşkun, “Aftlar kesinlikle ağız içerisinde oluşurlar ve bulaşıcı değildirler” açıklamasını yapıyor.

Ağız yaraları neden oluşur?

Çoşkun, aft oluşumunda bir çok faktörün etkili olduğunu belirtiyor ve bu faktöri sıralıyor:


STRES
Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir.


YİYECEKLER
Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandırır.


TRAVMA
Yanak dil dudak ısırma ve kötü yapılmış dolgular aft için uygun zeminin oluşturur.


DİŞ MACUNU
Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan 'sodyum lauryl sulhate' bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkilidir.


SİSTEMİK HASTALIKLAR
Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı aftlar görülebilmektedir.


DİĞER NEDENLER
B12 vitamini ve demir noksanlığı, sigara gibi alışkanlıklar aft oluşumuna katkıda bulunur.


Tuzlu suyla gargara...


Tedavisi mümkün olmayan aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-15 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Yapılacak işlemler sadece ağrıyı azaltır. Son dönemlerde diş hekimliğinde teknolojik gelişmeler de aft tedavisinde alternatifler oluşturmuştur. Aftın çıkma aşamasında 2 seans uygulanan laser aftın kısa sürede iyileşmesi sağlanabilmektedir.
Aft sorunu ile karşı karşıya olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini ya da birkaçını uyguladıklarında daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür:


Sıcak ve tahriş edici gıdalardan kaçının.

Oksijenli suya batırılan pamuk ya da gazlı bez ile aft bölgesi temizlenebilir.

Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem aft üzerine sürülebilir.

Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solüsyonla günde üç kez gargara yapılabilir.


 Yemeklerden önce aft bölgesine ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.


Küçük bir not:

Ağızda bir çok hastalığın belirtisi olarak değişik tipte yaralar görünse de, aftlar sağlıklı insanlarda da görülür. Sadece çok sık tekrarlayan veya 1 cm yakın büyüklüğe ulaşıp boğazda şişlere neden olan majör tipteki aftlar sistemik bir hastalığın habercisi olabilir. Ağız kanserinin en önemli özelliği ağrısız olması. Başlangıç aşamasında hiç ağrı olmaz. Ta ki lezyon biraz büyüyüp enfeksiyon kapana kadar. Eğer ağızda ağrısız bir yara varsa mutlaka vakit geçirmeden doktora gitmek gerekiyor. Bir de bu ağrısız kitle hızla büyüyorsa bu da kanseri düşündürücektir. Bu durumda bir doktora görünmekte fayda var.

kaynak: yenişafak-   arkadasgazetesi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

62.256 ms