Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

06 Kasım 2012
font boyutu küçülsün büyüsünFiyasko değil, çözüm!


Türkiye adına "fiyasko" ilan edilen Katar'daki toplantıyı Türkiye istemiş olmasın? iyibilgi özel
Fiyasko değil, çözüm!Katar'ın başkenti Doha'da devam eden Suriye Ulusal Konseyi (SUK) toplantısı, kimi köşe yazarları tarafından Türkiye adına bir gerileme olarak lanse edildi. "Amerikan tescilli Suriye fiyaskosu" başlıklı yazısıyla Kadri Gürsel bu isimlerin başında geliyor. Gürsel'e göre "Davutoğlu patentli SUK, Washington tarafından geçersiz kılınmıştır, bitirilmiştir. SUK’a son noktayı ABD koyduğuna göre, AKP’nin Suriye politikasının Türkiye’ye yaşattığı acı fiyasko da ABD tarafından tescil edilmiş bulunuyor. Türkiye, Suriye’de başat aktör olma imkanını, aşırıcı, hayalci ve yanlış dış politikası nedeniyle artık maalesef yitirmiş bulunuyor."

Oysa Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un Suriye konusunda kapsamlı bir diyalog geliştirdiğini bilenler için bu gelişme tam da Gürsel'in belirttiği gibi değil. Hatta tam tersi bir durum söz konusu.

Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu iyibilgi'ye yaptığı açıklamada kendi arasında çeşitli çatlaklar olan muhalif grupların, radikal unsurlardan arındırılmasının Türkiye'nin çıkarına olacağını söyledi. SUK'un tamamiyle lağvedilmediğinin altını çizen Dedeoğlu, radikal grupların tasfiye edilmesiyle muhaliflere atfedilen olumsuzlukların törpülenmesi yoluyla Türkiye'nin uluslararası arenada elinin rahatlayacağını belirtti.

Prof. Dedeoğlu'na göre bu, Rusya'nın Suriye konusunda direncini gidermek için de yapılan bir çalışma özelliği de taşıyor. El-Kaide gibi örgütlerin içine sızdığı iddiasıyla karşı çıkılan Suriye muhalefetinin daha ılımlı bir imaja büründürülmesi, Rusya ve Batı açısından orta bir yol bulma çabasında son safha.

Netice itibariyle, Suriye konusunda sürekli Ankara'nın yürüttüğü dış politikayı eleştirenlerin fiyasko olarak tanımladığı gelişme, tam tersine, Türkiye açısından Esad düğümününün çözümünde önemli bir rol oynayabilir.

www.iyibilgi.com özel

Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

16.944 ms