Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

05 Ağustos 2013
font boyutu küçülsün büyüsünBu dava bir başlangıçtır


"Başından beri olması gereken buydu ama Türkiye yargıda hiçbir zaman bu aşamaya gelememişti. Bu dava ile o eşik aşıldı." iyibilgi röportaj
Bu dava bir başlangıçtır

Ergenekon davası kararını, süreci başından beri takip eden iktisatçı Dr. Cemil Ertem'e danıştık. Ertem'in açıklamaları şöyle:

Bu dava bir başlangıçtır. İki açıdan başlangıçtır. Birincisi bağımsız Türk yarıgısı, hiçbir şeyden çekinmeden, gerçekten suçu ve suçluyu tespit etmiş, Türk Ceza Kanunu'nun müeyyidelerini gözünü kırpmadan uygulamıştır. Bunu yaparken de, işte "iyi bilimadamı, iyi gazeteci, iyi hoca, iyi komutan" gibi sıfatlara bakmamıştır. Bütün yurttaşlara ilgili ceza kanunları nasıl uygulanacaksa, bir eski genelkurmay başkanına da aynı şekilde uygulamıştır ki doğrusu da budur. Başından beri olması gereken buydu ama Türkiye yargıda hiçbir zaman bu aşamaya gelememişti. Bu dava ile o eşik aşıldı. Bu anlamda bugün Türkiye için tarihi bir gündür.

İkincisi ise Türkiye'de darbelere zemin oluşturan operasyonlara, katliam, faili meçhuller vb. insanlık suçlarını Türkiye bugün yargılamıştır ve bunları mahkum etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti yargısı Ergenekon'un bir terör örgütü olduğunu tespit etmiştir.

Twitter'daki hesabınızda iki açıklamaya dikkat çekmiştiniz, Hocam. Birincisi Mustafa Balbay'ın mahkemeye gelirken söylediği "sıcak bir sonbahar geliyor" sözü. İkincisi de Emine Ülker Tarhan "Kararlar muhalefeti güçlendirecek" sözü. Bu açıklamalar bundan sonraki süreçte sizce neye dalalet ediyor?

Türkiye'deki Ergenekon yapılanmasının hala faal olduğunu, tarihsel anlamda bir bloğu temsil ettiğini biliyoruz. Hala kızıl elma türü koalisyonların peşinden koşanlar olabilir ama artık etkili olabilecekleri dönem sona erdi.

Piyasalar bu kararlara nasıl tepki verecek sizce?

Serbest piyasa sisteminde sermaye açık ve demokratik toplumları tercih eder, belirsizlik ve kapalı toplumlardan sakınır.. Bu kararla birlikte Türkiye, sermayeyi korkutan belirslizliklerin ve antidemokratik operasyonların hakim olduğu geçmiş dönemleri bitirdiğini ilan etti. Dolayısıyla piyasalar buna olumlu tepki verecektir.

www.iyibilgi.com  özel


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 4 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

48.996 ms