Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

20 Şubat 2014
font boyutu küçülsün büyüsünİsrail Devlet Başkanlığı’na Türkiye doğumlu aday


İsrail Yüksek Mahkemesi eski hakimi Dalia Dorner bu yaz görevini tamamlayacak Şimon Peres’in yerine devlet başkanlığına aday olmaya karar verdiğini açıkladı. Bu konuda çok şanslı durumda olmasa da Dalia Dorner seçilmesi durumunda İsrail’in ilk kadın devlet başkanı konumuna sahip olacak.


Şimdilerde İsrail Basın Konseyi’nin başkanlığını yapan Dorner, adaylığının gelecekte bu konuma layık olan diğer kadınlara cesaret vereceğini düşünmekte. Hayfa Technion Üniversitesi’nde bir konferansa katılan Dorner, “İsrail’in artık bir kadın devlet başkanına sahip olması gerektiğine karar verdim. Seçilemesem dahi gelecekteki kadın adaylara kapılar aralanmış olacak,” şeklinde konuştu.

Zaman zaman İsrail’in Batı Şeria’daki politikasını eleştirmekten kaçınmayan Dalia Dorner, kendini herhangi bir siyasi kesime dahil hissetmediğini, seçildiği takdirde İsrail toplumunun her kesimini kapsayacağını belirtti.

“Siyasete karışmamak için büyük uğraş verdim,” diyen Dorner öncelikle insan haklarının korunması yönünde çaba harcadı. Dorner görüşlerini, “İnsan haklarını savunmalıyız, hukuk bunu gerektirir, bunun sağ veya sol ile bir ilgisi yoktur. Çocukları ve Holokost kurtulanlarını her daim korumalıyız,” sözleri ile dile getirmekte.

Haaretz gazetesinde yer alan bir habere göre, Dalia Dorner son günlerde adaylığını destekleyecek 10 milletvekili  bulmak üzere Meretz ve Likud partilerinden milletvekilleri ile görüşmelerde bulundu.

2011 yılında kimya dalında Nobel Ödülü’nü kazanan İsrailli bilimadamı Daniel Shechtman da geçtiğimiz ay içinde devlet başkanlığına adaylığını açıkladı. Shechtman, “Sanıyorum ki bu ülkede bazı şeyleri olumlu yönde değiştirebilirim. Zaten şimdilerde yaptığım, genelde yüksek eğitim alanında ve teknolojik girişimlerde herşeyi olumlu yönde değiştirmek. Devlet başkanlığı görevinde bundan fazlasını yapabileceğimi umuyorum,” dedi.

Şimon Peres’in ardından göreve gelecek İsrail’in 10. devlet başkanı seçimi haziran ayı ortasında  gerçekleşecek. Peres’in yedi yıllık görevi temmuz ayı sonunda tamamlanıyor.

Devlet başkanlığına aday olan kişiler arasında Likud Milletvekili Reuven Rivlin, Bakan Silvan Şalom, İşçi Partisi gediklilerinden Binyamin Ben-Eliezer, Yahudi Ajansı Başkanı Natan Sharansky de var. Turizm Bakanı Uzi Landau da (İsrail Evimiz Partisi’nden) devlet başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

DALIA DORNER KİMDİR?

1934 yılında Türkiye’de doğan Dalia Dorner (Dolly Greenberg) henüz 10 yaşındayken ailesi ile İsrail’e göç etti. Babası Levy Greenberg Odessa’dan Türkiye’ye göç etmiş bir odun taciriydi. Dalia, Kudüs İbrani Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1960’da huhukçu lisansına sahip olmasının ardından Tsahal’da (İsrail Savunma Ordusu) askeri savcı olarak görev yaptı. Bir dönem askeri savunma konseyinin başkanlığını sürdürdü. Askerlik görevini tamamlamasının ardından Beersheva Bölge Mahkemesine, sonra da Kudüs Bölge Mahkemesine hakim olarak atandı. 1994’te başladığı Yüksek Mahkeme hakimliği görevini 2004’e dek sürdürdü. Dalia Dorner 2006’da İsrail Basın Konseyi başkanlığına seçildi.

ŞalomSizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
1 + 3 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

66.229 ms