Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

27 Temmuz 2015
font boyutu küçülsün büyüsünOperasyonların 'erken seçim' sonuçlarına etkisi!


İlk sonuç HDP, ikinci sonuç CHP, üçüncü sonuç medya!
Operasyonların 'erken seçim' sonuçlarına etkisi!

iyibilgi ankara

Türkiye’nin teknik boyutlarını bizzat Başbakan Davutoğlu’nun ağzından izah ettiği “3 boyut operasyonlar” (IŞİD, PKK, ve ülke içinde 6-7 Ekim olayları ile Gezi benzeri “heveslenmeler”) sıcak boyutlarıyla tartışılıyor.

Bu operasyonların baştan hesaplanarak planlanmasa da elbette siyasi sonuçları da olacak. Sonuçlardan ilk etkilenecek iki parti HDP ve MHP. “Erken seçim” olasılığının seçimlerden bu kadar gün sonra da azalmadığı hatta arttığı düşünüldüğünde; 1. HDP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden ve ardından 7 Haziran’da gelen kamuoyu kredisinin ‘gerçeklerle yüzleşmesi’ sağlanmış oluyor. Kürt siyasi hareketinin dili, söylemleri ile hayatın gerçekleri arasındaki bağ seçmenin önüne somut biçimde koyulmuş oluyor. Üstelik bu hem genel Türkiye seçmeni hem de özel olarak Güneydoğu seçmeninin beklediği bir gelişme olarak not ediliyor. Nihayet şu an bölgede HDP dışında tek parti olarak mevcudiyetini devam ettiren Ak Parti’nin bu seçimlerde giden oylarını geri çağırması anlamına geliyor.

‘Oturma düzeni’

2. MHP’nin ise özellikle Ak Parti’den gelen oyları konsolide etme, koruma amaçlı olarak kendini Türkiye’nin hükümet/koalisyon kurma sorumluluklarından yalıtma politikası ile özellikle-işte yukarıdaki HDP ve tüm uzantılarının tutum ve davranışları nedeniyle kamuoyuna “istismar ediliyoruz” duyguları nedeniyle-Kürt meselesi üzerindeki tavrından gelen milliyetçi oyları da yeniden eve çağırmış oluyor. 3’ünca ayağa ise değinmeye bile gerek yok zira özellikle büyük şehirlerdeki görüntülerden herkes rahatsız ve huzursuz. Bunun hemen ve tamamen çözülmesi gerekiyor ki, özellikle geçtiğimiz Perşembe gecesi gerçekleştirilen güvenlik zirvesi ardından yaşananlar çözüme başlandığının işaretini veriyor.

Bir ek sebep-sonuç ilişkisi de, hükümete yönelik özellikle son dönemde dış basında yoğunlaşan ve IŞİD üzerinden gelen eleştirilerin artık ve hızla kesilecek, hatta hatta, “müspet” yorumlara dönüşecek olması. Bu yönde de kuvvetli olasılıklar var ki, olası bir erken seçimde somut sonuçları, CHP ve ilgili medya üzerinden gelen sürekli eleştirilerin de kaynağının kurutulması anlamına geliyor.

www.iyibilgi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

110.437 ms