Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

01 Ağustos 2015
font boyutu küçülsün büyüsünBağışlayın ama... Kudurdular!


Yabancı basın, ‘operasyonlar’ kendilerine yapılıyor gibi ağlıyor...
Bağışlayın ama... Kudurdular!

iyibilgi Ankara

Son bir hafta içinde dış basında Ankara'ya yönelik ağır suçlama ve rahat rahat söylenebilir ki ağır hakaret içeren “haberler” patlama yapmış durumda. Bu haberler genel bir çerçeveye de oturuyor. Yabancı basın içerisinde zaten Türkiye’ye karşı konumu ile bilinen kesimler var ama Türkiye’ye yakın veya savunan olmasa da nispi bir mesafeyi koruyarak davranan medya kuruluşları da bu kervana katılmış durumdalar.

Ortak noktaları ise ABD-Türkiye anlaşmasıyla iyice belirginleşen IŞİD’e yönelik güvenlik önlemlerinin terör örgütü PKK için de uygulanıyor olması. Tabii eş söylemle HDP'nin sırtının da bu manada ağrımasına kaygılanlanmaları.

Batı’nın sıkıntısı ne: İki maddede durum

PKK’ya yönelik operasyonların başlaması ve bununla birlikte örgütte hem lojistik hem örgüt üyesi kaybının yüksek seviyelere ulaşması ve hem de TBMM’ye ilk defa grup halinde girebilmiş HDP’nin kazanımlarını gölgeleyecek hareketlerde bulunması Batı ülkelerini ve tabii görünen yüzü Batı medyasını tabir yerindeyse çıldırtmış durumda.

Bu yöndeki atakların hepsi bir çatı altına toplanmaya kalkışılsa, genel bir tarif şöyle yapılabilir; “1. Türkiye IŞİD’e karşı bir adım attı ama gerçekten bir şeyler yapıyor mu, yapacak mı? (Ki bu garip şekilde Esad’ın da kurduğu bir cümle.) 2. Türkiye, PKK’ya (daha çok “Kürtlere” diyorlar) yönelik saldırıları da bu şemsiyenin altına sokarak kamufle ediyor. Yani Batı’yı kullanıyor.

PKK’dan size ne?

PKK, Batı ülkeleri tarafından takibi samimiyetle yapılır veya yapılmaz ama uluslararası bir terör örgütü olarak tescillenmiş ve yine uluslararası metinlerde buna ilişkin sayısız kayıtlara girmiş bir örgüt. Bunda bir tartışma yok. Türk kamuoyu tarafından örgüte sempatisi en bilinen ülkeler dahi resmi olarak durumu ifade etmek istediklerinde “terörist” demek zorunda kalıyorlar. Başka türlü destekleri de sır değil ama politika kâğıdı üzerindeki durum bu.

O halde, IŞİD’den bile çok PKK üzerine koparılan fırtınan neyin nesi? Türkiye, ABD ile anlaşmasının öncesinde de ardından da IŞİD’e yönelik tedbirler almış bir ülkeydi ve son zamanlarda bu yoldaki katkı ve emeği iyece artmış durumda. Zaten NATO’nun bu bağlamdaki tespitleri de bunu söylüyor. O halde yabancı basının PKK’ya yönelik operasyonlara canının bu kadar sıkılmasının, neredeyse ağlamaklı olmasının sebebi ne?

İlk defa bu kadar yakındılar!

Batı’nın bölgedeki Kürt siyasi hareketine ve bu coğrafyadaki gelişmelere bakışı; İran’la ilgili gelişmeler, IŞİD örgütünün kullanışlılığı, bölgedeki Kürt varlığının Kuzey Irak ve şimdi de Kuzey Suriye’deki gelişmeleri ile Türkiye’de seçim sonrası ortaya çıkar tablo, kimi ülkelerin on yıllardır süren beklenti ve destekleri, Kürt hareketinin gelişmesinde yeni bir aşamaya geçilebileceğine ilişin “ümit” oluşturmuştu ve bunun için hayli emek ve zaman harcandığı da biliniyor.

İşte şimdi kendilerine göre bu neredeyse mükemmel tablo Ankara’nın tek bir hareketi ile parçalanmış bulunuyor. Hem kimi ülkelerin ve dış basının alenen hem içerideki kimi akılların ağlamaklı ifadelerle Türkiye’ye veryansın etmeleri o yüzden.

www.iyibilgi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
3 + 3 = 


Oku Yorum


  • büyük devlet olmanın icablarını yapıyoruz.... 

    bence bütün kayıplarımıza rağmen bence kerkük'e kadar gidilmeli...
    alfa / 02 Ağustos 2015 01:02
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

29.646 ms