Ana Sayfam Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle

Hükümetin dış politikasını başarılı buluyor musunuz?

  • Evet, başarılı.
  • Hayır, başarısız.
  • Bu konuda bir fikrim yok

Eposta adresinizi verin, iyibilgi'nin özel haberleri posta kutunuza düşsün.

05 Ağustos 2015
font boyutu küçülsün büyüsünSüre azalıyor, Tilki kuyrukları sayılmıyor…


45 44 43 42 41 40 39 38 37...
Süre azalıyor, Tilki kuyrukları sayılmıyor…

iyibilgi Ankara

Dış ve iç etki üreten temel siyasi niyetler, “geniş tabanlı hükümet” yani Ak Parti-CHP koalisyonunu ne denli teşvik etse de, artık herkesin gördüğü ama cümleyi tam kurmaktan kaçındığı üzere; ümitler sonlanmış bulunuyor.

Esasen, bu mayanın tutmayacağına, yani iki parti arasındaki dengenin politik tarihi birikimden müstesna tutulamayacağı ve bunun da ortaklığa izin vermediği başlangıç kanaati haklık çıkmış durumda. Görüşmeler sadece bu derin farklıların masaya yatırılıp tespit edilmesinden öteye geçmemiş görünüyor. Ancak yine de, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir final görüşmesi yapacaklar. Bugün ile önümüzdeki Salı günü arasında bu temasın gerçekleşmesi ve “ittifaksızlığın ilanı” bekleniyor. Yani bu görüşmeden-en azından şu an-için sürpriz beklemek zor.

Cumhurbaşkanı hangi noktada?

Hükümeti kurmakla görevli Başbakan Davutoğlu için artık tek deneme noktası bulunuyor, MHP. Ancak bu kapıyı açacak/açmayacak çok kilit bulunuyor. Dün bir anda Ankara’yı karıştıran ve aynı hızla yalanlanan, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın “Koalisyon kurulamaz ve eğer 15 Kasım’da seçim kararı alınırsa bu seçime götürecek bir Ak Parti azınlık hükümetini destekleyebiliriz” sözleri “yine de” bir anlam ifade edebilir mi?

Bir “erken seçim” beklentisi iyice yükselmiş durumda ve bundan memnun olmayanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yolu tercih ettiğini sıklıkla tekrarlıyorlar. Ancak bir başka taze fısıltı, Cumhurbaşkanı’nın özellikle PKK terörü ve barış süreci hattında yaşanan gelişmeler nedeniyle erken seçim fikrine hala sıcak bakıp bakmadığının bilinmediği noktasında.

Şartlar…

Seçim yolunun tercih edilmesi demek aynı zamanda-geçici hükümet için- Ak Parti, MHP, CHP ve HDP’nin üye vermesi demek. Ancak günümüz Türkiye’sinin politik-aktüel şartları bunu işlevsel sayar mı? Kısaca iki yol kalmış halde; bir azınlık hükümeti veya mevcut hükümetle erken seçim.

Artık herkesin bildiği üzere hükümet 45 günde kurulamaz ise-ki artık bunun yarısı kadar bir süre kalmış bulunuyor-Cumhurbaşkanı seçim kararı alacak ve tarihte Kasım ayı olacak. Ak Parti açısından daha akil bulunan, bu yol yerine TBMM’den bir erken seçim kararı çıkartmak. (Tabii şu anki hükümet veya azınlık hükümeti eliyle.) Bunun anlamı da sandığın ancak Mart ayında seçmenin önüne konulması demek. Böylece ülkenin içinden geçtiği şartlar düşünüldüğünde üstüne binecek bir seçim stresi ertelenmiş olacak.

www.iyibilgi.com


Sizin isminiz

Alıcının e-posta adresiDoğrulama işlemi
5 + 2 = 
HAYY webKünye | Manifesto | Sorumluluk | Reklam | Bize Ulaşın
tamamen özgür yazılım geliştirme araçlarıyla üretildi. Haber Sistemi

32.107 ms